Pustynia Błędowska rozciąga się od Dąbrowy Górniczej (dzielnica Błędów) na zachodzie do gminy Klucze na wschodzie. Ma niecałe 10 km długości i szerokość do 4 km. Obszar pustyni objęty jest programem ochrony Natura 2000, a na części jest poligon wojskowy.
Żołnierze ćwiczą tu przede wszystkim skoki ze spadochronem.
Na pustynię najłatwiej dojechać od drogi Bolesław - Klucze. Jest tam duży parking z którego dochodzi się to tarasów widokowych - Róża Wiatrów. Łatwo dojechać nad piaski jest też od Klucz oraz od strony Chechła. Są tam punkty widokowe - Czubatka i Dąbrówka.
Historia Pustyni Błędowskiej
Podczas epoki lodowcowej, następujących po sobie zlodowaceń do doliny, w której znajduje się pustynia, stopniowo nanoszone były kolejne porcje piasków i żwirów. Przez długi czas te rozległe tereny podlegały działaniu wiatrów oraz wody, co nie sprzyjało wzrostowi roślinności.
Gdy minęła epoka lodowcowa, wyrósł tu gęsty las. W XIII wieku zaczął być intensywnie eksploatowany. Do powstałych w rejonie Olkusza kopalni srebra oraz ołowiu potrzebne były spore ilości drewna wykorzystywanego do wzmacniania szybów kopalnianych. Intensywna wycinka drzew oraz pobór wód gruntowych na terenach, gdzie podłoże stanowią żwiry i piaski, doprowadziły do powstania tej pustyni.
Po II wojnie światowej na części pustyni były nasadzane sosny i wierzby kaspijskie. Na początku XX wieku podjęto decyzję o wycince i oczyszczeniu terenu z wysokiej roślinności. Dzięki temu warunki do rozwoju mają tu pustynne rośliny, rośnie tu m.in. warzucha polska, która jest lokalnym endemitem.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Na budowie galerii handlowej w Olkuszu praca wre
- Ci mężczyźni powiatu olkuskiego dopuścili się przestępstw. Szuka ich policja
- Miliony złotych na budowy i remonty dróg w powiecie olkuskim
- Mieszkańcy Żurady mają dość drogowego koszmaru
- Co stanie się z dziesiątkami zapadlisk? A może... „pojezierze olkuskie”
- "Krokodyle" z ITD zadomowiły się w Olkuszu. Stąd rozjadą się na całą Małopolskę zach.
