18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PWSZ w Oświęcimiu: pensje ważniejsze od niepełnosprawnych studentów

Monika Pawłowska
Przemek Świderski
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Oświęcimiu otrzymała na kształcenie i rehabilitację niepełnosprawnych studentów ponad 128,5 tysięcy złotych. Z tej puli zaledwie 3 tysiące złotych przeznaczyła na konserwację windy, z której korzystają niepełnosprawni studenci. Reszta poszła na pensje wykładowców.

Władze uczelni twierdzą, że nie złamały prawa i pieniędzy nie zamierzają zwracać Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Tymczasem właśnie tego resort się domaga.

Zobacz także: Oświęcim: jesienią nowy parking koło byłego obozu Birkenau

- Sprawa trafi teraz do Departamentu Finansowania Szkolnictwa Wyższego, który będzie prowadził postępowanie administracyjne zmierzające do wyegzekwowania tych środków - mówi Bartosz Loba, rzecznik prasowy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Władze oświęcimskiej uczelni przekonują, że nigdy w sześcioletniej historii nie zajmowały się rehabilitacją studentów.

- W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej kształci się w tej chwili 15 osób niepełnosprawnych - wyjaśnia Adam Bilski, kanclerz PWSZ w Oświęcimiu. - Wykładowcom trzeba zapłacić za ich pracę, więc naszym zdaniem nie złamaliśmy przepisów - dodaje.

Wątpliwości ma za to Jarosław Duda, pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych, który poprosił "Gazetę Krakowską" o przesłanie dokumentów. Czekamy na odpowiedź ministra Dudy, który dogłębnie zbada sprawę.

Jerzy Raczkowski, pełnomocnik prezydenta Oświęcimia do spraw osób niepełnosprawnych, jest zaskoczony tą sytuacją.

- Uczelnia powinna zagwarantować niepełnosprawnym studentom rehabilitację, skoro otrzymuje na to pieniądze - mówi Jerzy Raczkowski. - Wszystko jedno, czy na uczelni, czy poza nią.

Uczelnia mogłaby za te pieniądze opłacić dodatkowe zajęcia na basenie albo wykupić dla studentów odpowiedni program ćwiczeń rehabilitacyjnych w jednym ze specjalistycznych ośrodków.

Jerzy Raczkowski zapewnia, że wstawi się za studentami.

- Objadę oświęcimską uczelnię na swym wózku inwalidzkim i dokładnie sprawdzę, czego brakuje tu niepełnosprawnym studentom - zapowiada Raczkowski. - Być może sam fakt, że jest tutaj winda, to za mało. Postaram się też spotkać z niepełnosprawnymi, żeby od nich dowiedzieć się, co utrudnia im życie.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Wojna kiboli w Nowej Hucie: 14 lat za kratami za śmierć nastolatka?
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska