- To autonomiczna decyzja Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego - podkreśla rzecznik uczelni, Adrian Ochalik.
Jak podaje RMF, naukowcy uważają, że reforma jest niekonstytucyjna, likwiduje trójpodział władzy i niszczy niezawisłość sędziowską.
Poniżej prezentujemy treść uchwały:
Uchwała Rady
Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego
z dnia 8 maja 2017 r.
§ 1
W trosce o niezależność władzy sądowniczej i w przekonaniu, że zasada trójpodziału i równoważenia się władzy ustawodawczej, władzy wykonawczej i władzy sądowniczej jest gwarancją wolności i praw człowieka i obywatela, Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego postanowiła wyrazić swoją opinię w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1423/VIII kadencja Sejmu) i poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1491/VIII kadencja Sejmu).
§ 2
Stanowisko Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w sprawie projektowanych zmian ustawowych dotyczących władzy sądowniczej stanowi załącznik do niniejszej uchwały.
Załączone pliki:
Kraków dziś i przed laty. Jak się zmienił? [PORÓWNAJ ZDJĘCIA]
WIDEO: Co Polacy sądzą o planowanych zmianach w sądownictwie? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Źródło: TVN24, x-news
