MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radio Kraków sprzedało wart fortunę fortepian Steinwaya. "Trudna sytuacja finansowa rozgłośni". Instrument pozostanie w siedzibie radia

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Fortepian koncertowy Steinwaya, który należał do Radia Kraków został sprzedany
Fortepian koncertowy Steinwaya, który należał do Radia Kraków został sprzedany fot. Piotr Kubic
Pod koniec października ub. r. informowaliśmy, że studio im. Romany Bobrowskiej w Radiu Kraków wzbogaciło się o wyjątkowy instrument – koncertowy fortepian Steinway D-274, który jest wizytówką legendarnej firmy Steinway&Sons i najczęściej wybieranym fortepianem koncertowym przez największych pianistów świata. Niecałe cztery miesiące później likwidator będącego w trudnej sytuacji finansowej Radia Kraków Marcin Pulit podjął decyzję, by fortepian sprzedać. Polskie Wydawnictwo Muzyczne kupiło od Radia Kraków fortepian za kwotę 998 tysięcy złotych, jednak instrument pozostanie w siedzibie Radia i wspólnie z Polskim Wydawnictwem Muzycznym będzie również wykorzystywać fortepian i radiowe studia do sesji nagraniowych i innych przedsięwzięć.

- Radio Kraków podpisało umowę z renomowaną instytucją kultury Polskim Wydawnictwem Muzycznym w sprawie fortepianu koncertowego Steinway D-274, który krakowska rozgłośnia zakupiła za milion złotych w ubiegłym roku. Fortepian pozostanie w siedzibie rozgłośni, a Radio Kraków wspólnie z Polskim Wydawnictwem Muzycznym będzie realizować muzyczno-edukacyjny projekt, na który złożą się wydarzenia artystyczne, koncerty, audycje radiowe, audiobooki i słuchowiska. Celem przedsięwzięcia jest promocja polskiej muzyki, upowszechnianie dorobku znakomitych kompozytorów, wykonawców, i artystów związanych z Oficyną. O szczegółach będziemy komunikować wkrótce. Radio wspólnie z Polskim Wydawnictwem Muzycznym będzie również wykorzystywać fortepian i radiowe studia do sesji nagraniowych i innych przedsięwzięć - tłumaczy Marcin Pulit, Likwidator Spółki Radio Kraków.

Jak dalej tłumaczy Pulit: - Umowa jest szczególnie korzystna biorąc pod uwagę sytuację finansową rozgłośni, do której została doprowadzona w ciągu ostatnich lat. Przypomnę, że Radio Kraków jest jedyną publiczną regionalną rozgłośnią, która w ostatnich latach ratowała płynność finansową pożyczką (w 2022 roku milion złotych pożyczone od Radia Kielce) czy kredytem zaciągniętym w minionym roku (w sumie wykorzystano 1 milion 179 tysięcy złotych). Radio Kraków było też jedyną spółką, która na koniec ubiegłego roku nie miała na koncie gotówki, mimo uruchomionego kredytu - tłumaczy.

Marcin Pulit wyjaśnia, że dzięki współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym Radio nie tylko uzyskuje znaczący przychód, ale ma już wypracowany spójny i sensowy plan wykorzystania tego najwyższej klasy instrumentu z korzyścią dla krakowian, słuchaczy, artystów i samego Radia Kraków.

- Wcześniej takiego planu nie było - mówi.

Jak tłumaczy likwidator: - Dodatkowo Radio ma już zagwarantowane od zewnętrznych podmiotów wynagrodzenie za organizowane w Studiu im. Romany Bobrowskiej koncerty, transmisje i działania promocyjne na antenie, jak również będzie mogło korzystać z wpływów od sponsorów tych wydarzeń.

Ponadto jesienią do siedziby krakowskiej rozgłośni wróci drugi fortepian Steinway, będący własnością Radia Kraków, który teraz poddawany jest gruntownej renowacji.

- Chociaż o decyzji sprzedaży fortepianu dzisiaj jeszcze nie słyszałem, to mogę powiedzieć, że Pan likwidator zapowiadał, że zamierza podjąć takie działania. My jako Rada Programowa Radia Kraków S.A. podchodzimy do tego pomysłu z dużą rezerwą tzn. były głosy przeciwne sprzedaży na ostatnim posiedzeniu Rady, ja jeszcze wczoraj wysłałem do Pana Marcina Pulita e-mail, w którym apelowałem o powstrzymanie się w podejmowaniu tego typu kroków. należy jednak pamiętać, że likwidator nie musi mieć zgody Rady Programowej na podejmowanie decyzji. Poprosiliśmy o przedstawienie informacji w tej sprawie. W odpowiedzi uzyskaliśmy zapewnienie, że takie wyjaśnienie otrzymamy i że nie musimy się tym martwić - mówi nam Łukasz Słoniowski -Przewodniczący Rady Programowej Radia Kraków S.A.

- Nowy fortepian koncertowy Steinway D-274, zakupiony w Hamburgu, dla Radia Kraków, przy dużych staraniach wielu osób, w tym Pani Elżbiety Pendereckiej i wybrany przez Prof. Marka Szlezera oraz muzyka jazzowego Władysława Adzika Sendeckiego, który znajduje się w Studiu im. Romany Bobrowskiej – został sprzedany przez likwidatora Radia Kraków - napisał na platformie X prof. Zdzisław Krasnodębski, eurodeputowany PiS.

Fortepian dotarł do Radia Kraków pod koniec października ubr.

Instrument dotarł do Radia Kraków 30 października 2023r., został zamówiony i wyselekcjonowany w fabryce w Hamburgu, jednej z dwóch na świecie manufaktur Steinway&Sons. Wybór był trudny, bo wszystkie fortepiany marki Steinway produkowane są ręcznie i jak mówią pianiści – każdy jest inny i każdy ma swoją duszę.

Fortepian dla Radia Kraków, spośród siedmiu instrumentów, wybrali Marek Szlezer - profesor Akademii Muzycznej w Krakowie, kierujący Katedrą Fortepianu, artysta Steinwaya i Władysław Adzik Sendecki - wybitny muzyk jazzowy związany z Krakowem, obecnie mieszkający w Hamburgu.

- To bardzo szczególny moment w historii Radia Kraków, ale też ogromna satysfakcja i wielka radość. O nowy fortepian Radio Kraków starało się od wielu lat - mówił Mariusz Bartkowicz, ówczesny prezes Radia Kraków, który również brał udział w selekcji fortepianu: - Od dziś, dzięki wsparciu krakowskiego i małopolskiego środowiska kultury i dotacji pozyskanej z KRRiT, ten piękny, monumentalny instrument możemy podziwiać w Studiu im. Romany Bobrowskiej. A już za miesiąc, po koniecznej „aklimatyzacji”, strojeniu i przeglądzie, nowym fortepianem będzie mogła cieszyć się nasza radiowa publiczność i słuchacze Radia Kraków - mówił w ubr. Bartkowicz.

Po raz pierwszy nowy radiowy fortepian w Studiu im. Romany Bobrowskiej zabrzmiał 2 i 3 grudnia, podczas koncertów „Steinway solo” w wykonaniu dwóch znakomitych, związanych z Krakowem pianistów.

Marcin Pulit - likwidator Radia Kraków

Jak poinformowało w połowie stycznia na platformie X Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego: - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako reprezentant Skarbu Państwa posiadającego 100 proc. akcji, kontynuując proces likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, powołał na likwidatora Radia Kraków p. Mariusza Marcina Pulita".

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska