- Radio Kraków podpisało umowę z renomowaną instytucją kultury Polskim Wydawnictwem Muzycznym w sprawie fortepianu koncertowego Steinway D-274, który krakowska rozgłośnia zakupiła za milion złotych w ubiegłym roku. Fortepian pozostanie w siedzibie rozgłośni, a Radio Kraków wspólnie z Polskim Wydawnictwem Muzycznym będzie realizować muzyczno-edukacyjny projekt, na który złożą się wydarzenia artystyczne, koncerty, audycje radiowe, audiobooki i słuchowiska. Celem przedsięwzięcia jest promocja polskiej muzyki, upowszechnianie dorobku znakomitych kompozytorów, wykonawców, i artystów związanych z Oficyną. O szczegółach będziemy komunikować wkrótce. Radio wspólnie z Polskim Wydawnictwem Muzycznym będzie również wykorzystywać fortepian i radiowe studia do sesji nagraniowych i innych przedsięwzięć - tłumaczy Marcin Pulit, Likwidator Spółki Radio Kraków.
Jak dalej tłumaczy Pulit: - Umowa jest szczególnie korzystna biorąc pod uwagę sytuację finansową rozgłośni, do której została doprowadzona w ciągu ostatnich lat. Przypomnę, że Radio Kraków jest jedyną publiczną regionalną rozgłośnią, która w ostatnich latach ratowała płynność finansową pożyczką (w 2022 roku milion złotych pożyczone od Radia Kielce) czy kredytem zaciągniętym w minionym roku (w sumie wykorzystano 1 milion 179 tysięcy złotych). Radio Kraków było też jedyną spółką, która na koniec ubiegłego roku nie miała na koncie gotówki, mimo uruchomionego kredytu - tłumaczy.
Marcin Pulit wyjaśnia, że dzięki współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym Radio nie tylko uzyskuje znaczący przychód, ale ma już wypracowany spójny i sensowy plan wykorzystania tego najwyższej klasy instrumentu z korzyścią dla krakowian, słuchaczy, artystów i samego Radia Kraków.
- Wcześniej takiego planu nie było - mówi.
Jak tłumaczy likwidator: - Dodatkowo Radio ma już zagwarantowane od zewnętrznych podmiotów wynagrodzenie za organizowane w Studiu im. Romany Bobrowskiej koncerty, transmisje i działania promocyjne na antenie, jak również będzie mogło korzystać z wpływów od sponsorów tych wydarzeń.
Ponadto jesienią do siedziby krakowskiej rozgłośni wróci drugi fortepian Steinway, będący własnością Radia Kraków, który teraz poddawany jest gruntownej renowacji.
- Chociaż o decyzji sprzedaży fortepianu dzisiaj jeszcze nie słyszałem, to mogę powiedzieć, że Pan likwidator zapowiadał, że zamierza podjąć takie działania. My jako Rada Programowa Radia Kraków S.A. podchodzimy do tego pomysłu z dużą rezerwą tzn. były głosy przeciwne sprzedaży na ostatnim posiedzeniu Rady, ja jeszcze wczoraj wysłałem do Pana Marcina Pulita e-mail, w którym apelowałem o powstrzymanie się w podejmowaniu tego typu kroków. należy jednak pamiętać, że likwidator nie musi mieć zgody Rady Programowej na podejmowanie decyzji. Poprosiliśmy o przedstawienie informacji w tej sprawie. W odpowiedzi uzyskaliśmy zapewnienie, że takie wyjaśnienie otrzymamy i że nie musimy się tym martwić - mówi nam Łukasz Słoniowski -Przewodniczący Rady Programowej Radia Kraków S.A.
- Nowy fortepian koncertowy Steinway D-274, zakupiony w Hamburgu, dla Radia Kraków, przy dużych staraniach wielu osób, w tym Pani Elżbiety Pendereckiej i wybrany przez Prof. Marka Szlezera oraz muzyka jazzowego Władysława Adzika Sendeckiego, który znajduje się w Studiu im. Romany Bobrowskiej – został sprzedany przez likwidatora Radia Kraków - napisał na platformie X prof. Zdzisław Krasnodębski, eurodeputowany PiS.
Fortepian dotarł do Radia Kraków pod koniec października ubr.
Instrument dotarł do Radia Kraków 30 października 2023r., został zamówiony i wyselekcjonowany w fabryce w Hamburgu, jednej z dwóch na świecie manufaktur Steinway&Sons. Wybór był trudny, bo wszystkie fortepiany marki Steinway produkowane są ręcznie i jak mówią pianiści – każdy jest inny i każdy ma swoją duszę.
Fortepian dla Radia Kraków, spośród siedmiu instrumentów, wybrali Marek Szlezer - profesor Akademii Muzycznej w Krakowie, kierujący Katedrą Fortepianu, artysta Steinwaya i Władysław Adzik Sendecki - wybitny muzyk jazzowy związany z Krakowem, obecnie mieszkający w Hamburgu.
- To bardzo szczególny moment w historii Radia Kraków, ale też ogromna satysfakcja i wielka radość. O nowy fortepian Radio Kraków starało się od wielu lat - mówił Mariusz Bartkowicz, ówczesny prezes Radia Kraków, który również brał udział w selekcji fortepianu: - Od dziś, dzięki wsparciu krakowskiego i małopolskiego środowiska kultury i dotacji pozyskanej z KRRiT, ten piękny, monumentalny instrument możemy podziwiać w Studiu im. Romany Bobrowskiej. A już za miesiąc, po koniecznej „aklimatyzacji”, strojeniu i przeglądzie, nowym fortepianem będzie mogła cieszyć się nasza radiowa publiczność i słuchacze Radia Kraków - mówił w ubr. Bartkowicz.
Po raz pierwszy nowy radiowy fortepian w Studiu im. Romany Bobrowskiej zabrzmiał 2 i 3 grudnia, podczas koncertów „Steinway solo” w wykonaniu dwóch znakomitych, związanych z Krakowem pianistów.
Marcin Pulit - likwidator Radia Kraków
Jak poinformowało w połowie stycznia na platformie X Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego: - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako reprezentant Skarbu Państwa posiadającego 100 proc. akcji, kontynuując proces likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, powołał na likwidatora Radia Kraków p. Mariusza Marcina Pulita".
- Gdzie są najdroższe, a gdzie najtańsze mieszkania w Krakowie? Ranking dzielnic 2024
- Najpiękniejsze pary z krakowskich studniówek! To one przyciągały wzrok
- Pistacjowe croissanty robią furorę w internecie! Gdzie można je zjeść w Krakowie?
- Zimowe wycieczki w Tatry z dziećmi. Zobaczcie łatwe i przyjemne szlaki w górach
Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli!
