https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radni Krakowa: groźne psy będą pod większą kontrolą

Marta Paluch
Krakowscy rajcy chcą poszerzyć listę agresywnych psów
Krakowscy rajcy chcą poszerzyć listę agresywnych psów Jacek Kozioł/archiwum
Władze miasta chcą zaostrzenia przepisów. Amstaffy trafią na listę psów agresywnych?

Radni z miejskiej komisji praworządności przygotowali projekty dokumentów, które mają zapobiec pogryzieniom ludzi przez psy. Chcą m.in. poszerzyć listę agresywnych czworonogów i zakazać nieletnim spacerów z groźnymi zwierzakami.

Dokumenty są dwa. Jeden jest wnioskiem do MSWiA o wciągnięcie na listę psów agresywnych "psów nierasowych posiadających dominujące cechy psa z rasy agresywnej" oraz rozważenie umieszczenia tam amstaffów. Jak podkreślają hodowcy, to właśnie mieszańce bez rodowodu i z niekontrolowanych hodowli są przyczyną nieszczęść.

- 90 proc. pogryzień to ich zasługa - przyznaje Ewa Bukład ze Związku Kynologicznego, międzynarodowy sędzia na wystawach psów. - Nikt tych mieszańców nie bada psychologicznie, tak jak psów rasowych. Wychowują się same i stąd są tak agresywne. Dobrze by było, żeby ktoś w końcu się tym zajął - dodaje Katarzyna Stachel, hodowca amstaffów. O włączeniu amstaffów na listę jednak i ona i Ewa Bukład wypowiadają się negatywnie. - Jest wiele gorszych ras, a w przypadku pogryzienia dziewczynki przy ul. Grodzkiej winę ponosi właścicielka, nie psy - mówi sędzia.
Drugi dokument to zmiana uchwały rady miasta w sprawie regulaminu utrzymania porządku. Radni chcą doprecyzować przepisy dotyczące kagańców i nieletnich. - Do tej pory nie jest nigdzie zaznaczone, że kaganiec ma uniemożliwić pogryzienie kogoś. Dodaliśmy taki zapis - mówi Jerzy Woźniakiewicz, szef komisji praworządności. Skąd ta potrzeba? - Wiele groźnych psów chodzi w opaskach na pyski, które nie zapobiegają ugryzieniu. Obecnie jest to zgodne z prawem - dodaje Woźniakiewicz.

Radni chcą też zabronić nieletnim, nietrzeźwym i osobom pod wpływem narkotyków wyprowadzać niebezpiecznych psów. - Chcemy ograniczyć niebezpieczeństwo. Nastoletni chłopcy często nie potrafią zapanować nad tymi zwierzętami - zauważa Jerzy Woźniakiewicz.

Oba pomysły są dobrze przyjmowane w środowisku hodowców i znawców psów. - Jestem za - komentuje Ewa Bukład. Jej zdaniem, proponowane zmiany powinny być rozszerzone nie tylko na mieszańców psów agresywnych, ale też na psy innych ras, które mogą być groźne. Jak to wyczuć? - Jeśli będą sygnały od mieszkańców, że pies jest groźny, rzuca się na ludzi, będzie podlegał podobnym wymogom, jak psy na tzw. liście agresywnych czworonogów.

Po pierwsze, trzeba takiego psa zarejestrować w urzędzie i uzyskać zgodę na jego posiadanie. Po drugie, zawsze musi mieć na spacerze smycz i kaganiec. Po trzecie, musi przebywać za ogrodzeniem, którego nie może podkopać ani przeskoczyć, a na bramce musi być tabliczka informująca o tym, że jest na liście.
Jak podkreślają radni (w tej sprawie PO i PiS są zgodne), zmiana prawa ma służyć bezpieczeństwu krakowian. - Po zdarzeniu przy Grodzkiej do komisji napłynęła lawina skarg. Ludzie skarżyli się na puszczone samopas czworonogi, wielokrotnie powtarzali, że się boją - podkreśla Woźniakiewicz.
Oba dokumenty prawdopodobnie trafią pod obrady rady miasta w środę.

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

j
ja
100%poparcia dla skwerków i parku dla psów...
p
psiara
Owszem kaganiec tak, ale i PARK gdzie pies będzie mógł swobodnie aportować i pobiegać!!!! Bo inaczej nadmiar energii wyładuje atakując kagańcem przechodniów (mam nadzieję, że uchwałodawców). Najlepiej jest karać! zbieram psie odchody, ale nie mam ich gdzie wyrzucić! Gdzie tu logika!Nie życzę sobie, żeby mnie traktowano jak obywatela drugiej kategorii, bo mam psa. Ale do płacenia podatków to się nadaję-już nie druga kategoria. Ja się boję pijanych ( i chyba nie tylko ja) są niebezpieczni, a ilość zdarzeń z nimi chyba przekracza liczbę incydentów z psami, więc postuluję, wszyscy pijani na ulicy ze związanymi rękami, bo mogą użyć noża!!!!
:)
zamiast amstafa?
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska