Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni w obronie wielkiego pieca na terenie krakowskiego kombinatu. Przegłosowali rezolucję do premiera

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Grupa krakowskich radnych chce zachowania konstrukcji wielkiego pieca nr 5 na terenie kombinatu oraz utworzenia tam ścieżki edukacyjnej. Napisali w tej sprawie rezolucję m.in. do premiera. Poparła ją zdecydowana większość RMK.

FLESZ - Joe Biden: "Jeśli Rosja uderzy na Ukrainę to będzie wojna z wyboru"

Radni miejscy przypomnieli w rezolucji, że obecnie trwają prace rozbiórkowe wielkiego pieca nr 3, który jest przedostatnim pozostałym na terenie krakowskiego kombinatu, będącego obecnie własnością ArcelorMittal Poland. Tymczasem wielki piec nr 5 został wygaszony w 2019 roku i od tego czasu mimo różnych zapowiedzi nie nastąpiło jego ponowne uruchomienie i z obecnych informacji można wnioskować, że już nie nastąpi.

Miasto Kraków ma przejąć od ArcelorMittal część terenów huty im. Tadeusza Sendzimira w Nowej Hucie. Chodzi o działkę o powierzchni ponad 900 hektarów.

Kraków. Miasto ma pozyskać część terenów kombinatu w Nowej H...

"W związku z tym istnieje duże prawdopodobieństwo, że spotka go podobny los co pozostałe piece, czyli zostanie rozebrany. Wtedy bezpowrotnie zniknie jeden z symboli, związanych nierozerwalnie z Nową Hutą, która przecież nie powstałaby, gdyby nie huta stali. Kiedy ktoś za 30 czy 50 lat będzie chciał dowiedzieć się, jak tworzono stal w Nowej Hucie, będziemy wtedy mogli tylko pokazać mu zdjęcia" - przekonują radni.

Mają jednak nadzieję, że nie wszystko jeszcze stracone. Przypomnieli, że trwają obecnie prace nad przygotowaniem planu zagospodarowania przestrzennego "Kombinat", który w dużej mierze określi przeznaczenie każdej części terenu zakładu. "Można więc wprowadzić w nim odpowiednie zapisy, które pozwolą na zachowanie i udostępnienie wielkiego pieca. Taka sytuacja miała miejsce w wielu krajach na świecie, na przykład w Ostrawie, Duisburgu, Monterrey czy Esch-sur-Alzette. Wiemy, że kombinat jest obecnie własnością ArcelorMittal Poland i to ta firma będzie podejmować decyzje co do przyszłości zakładu, jednak widzimy pole do szukania porozumienia z AMP" - czytamy w rezolucji.

Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie odzyskał teren tzw. Białych Mórz w Łagiewnikach (w rejonie ul. Podmokłej i Herberta) o łącznej powierzchni blisko 35 ha, na którym prywatny inwestor miał wybudować pole golfowe. Część mieszkańców wnioskuje, by ten obszar wykorzystać na budowę nowego miejskiego parku.

Kraków. Miasto odzyskało teren na Białych Morzach. Mieszkańc...

Jej adresatami są premier, marszałek województwa małopolskiego, wojewoda Małopolski oraz prezydent Krakowa. Za przyjęciem rezolucji głosowało 40 radnych, jeden wstrzymał się od głosu (Adam Kalita z klubu Prawa i Sprawiedliwości).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska