https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rakowice. Unikalne zdjęcia pierwszego lotniska w Krakowie

Redakcja
Lotnisko w Rakowicach w 1922 roku. Widoczny znak lotniska na polu wzlotów oraz hangary i warsztaty
Lotnisko w Rakowicach w 1922 roku. Widoczny znak lotniska na polu wzlotów oraz hangary i warsztaty Fotopolska.eu
Myślicie, że krakowskim lotniskiem "od zawsze" były Balice? Mylicie się. Lotnisko w Rakowicach powstało już w 1912 roku. Jest jednym z najstarszych w Europie i pierwszym w niepodległej Polsce.

Od 1921 roku stacjonował na nim 2 Pułk Lotniczy, a w 1923 roku otwarto w Rakowicach Cywilną Stację Lotniczą, która umożliwiała komunikację powietrzną Krakowa z innymi miastami Polski i Europy.

W 1931 roku oddano do użytku dworzec lotniczy wraz z hangarem w pobliskiej wsi Czyżyny. Podczas II wojny światowej z lotniska korzystała Luftwaffe. W 1945 roku lotnisko powróciło w polskie ręce: stacjonowały tu jednostki wojskowe, uruchomiono z powrotem port lotniczy. Zostało zamknięte w 1964 roku.

Dziś w części zabudowań dawnego lotniska wojskowego działa Muzeum Lotnictwa Polskiego. Tereny lotniska cywilnego w Czyżynach w większości zostały zabudowane. Zobaczcie, jak wyglądało lotnisko w Rakowicach za czasów świetności.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Koniec z plastikiem - za 3 lata będzie nielegalny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

c
cb
że teren tego lotniska został zarejestrowany jako park kulturowy i nie można na nim bloków budować. A ile bloków by się tam zmieściło, Kraków miałby z 50 tysięcy mieszkańców więcej! Przynajmniej tą część po drugiej stronie ul. Stella-Sawickiego mogli zabudować pięknym i nowoczesnym osiedlem AVIA.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska