Zestawienie najlepszych uczelni po raz kolejny przygotowała Fundacja Edukacyjna Perspektywy. W tegorocznej edycji za lidera uznano Uniwersytet Warszawski. Tuż za nim uplasował się Uniwersytet Jagielloński, który w ub. roku dzielił z UW pierwszy stopień podium.
Eksperci ocenili, że krakowska uczelnia może pochwalić się największym prestiżem akademickim i potencjałem naukowym oraz świetnymi opiniami kadry. Kapituła uznała również, że to właśnie akademicy z UJ kształcą najlepiej w zakresie 15 różnych kierunków. Najstarsza polska uczelnia jest liderem w edukacji m.in. przyszłych prawników, psychologów, chemików, lekarzy i dentystów, dietetyków oraz pielęgniarek.
- Tym razem zajęliśmy drugie miejsce, więc w pierwszej kolejności gratulujemy zwycięstwa Uniwersytetowi Warszawskiemu. Różnica pomiędzy pierwszym a drugim miejscem jest nieznaczna, wynosi poniżej jednego punktu procentowego - komentuje prof. dr hab. med. Wojciech Nowak, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Ranking Perspektyw 2019. TOP 10 najlepszych uczelni w Polsce
O jedno oczko w porównaniu do ubiegłego roku awansowała w klasyfikacji Akademia Górniczo-Hutnicza. AGH zajęła czwarte miejsce w rankingu ogólnym i drugie w odrębnym zestawieniu uczelni technicznych. O pozycji uczelni zdecydowały m.in. wysokie oceny w kategorii absolwentów na rynku pracy oraz potencjału naukowego. Wśród 21 ocenionych kierunków oferowanych przez szkoły inżynierskie, AGH została uznana za lidera kształcenia aż w dziewięciu - m.in. elektrotechnice, fizyce technicznej, górnictwie i geologii oraz informatyce.
- Bardzo nas cieszy awans na czwartą pozycję w Rankingu Perspektyw. Udowadnia to, że AGH podąża w dobrym kierunku i z roku na rok mamy coraz lepszych studentów - mówi prof. dr hab. inż. Wojciech Łużny, prorektor AGH ds. kształcenia. - Regularnie inwestujemy w kształcenie naszej kadry naukowej. Wciąż poszerzamy też ofertę dydaktyczną, co roku dodając do niej nowe, atrakcyjne kierunki zgodne z aktualnymi trendami na rynku pracy. Nie bez znaczenia jest również rozwój uczelnianej infrastruktury, która pozwala studentom uczyć się w najnowszych laboratoriach, często powstających we współpracy z firmami. Mamy nadzieję, że nasze konsekwentne działania będą procentować w przyszłych latach – dodaje.
Poza Uniwersytetem Jagiellońskim i Akademią Górniczo-Hutniczą w tegorocznym Rankingu Perspektyw zostało uwzględnione jeszcze osiem innych krakowskich szkół wyższych. 33. miejsce zajęła Politechnika Krakowska (9. wśród uczelni technicznych), 36. Uniwersytet Rolniczy (4. wśród uczelni rolniczych), a 48. krakowski Uniwersytet Ekonomiczny. W zestawieniu znalazł się także Uniwersytet Papieski (miejsca 51-60), Uniwersytet Pedagogiczny (51-60) – uznany za najlepszą szkołę pedagogiczną – Akademia Ignatianum i krakowska Akademia Wychowania Fizycznego (miejsca 71-80) oraz Krakowska Akademia im. A. Frycza Modrzewskiego (90-100).
Fundacja Edukacyjna Perspektywy przygotowała zestawienie najlepszych szkół wyższych już po raz 20. Ranking powstaje w oparciu o 30 różnych wskaźników podzielonych na siedem kategorii. Kapituła bierze pod uwagę m.in. losy zawodowe absolwentów uczelni, zdobyte patenty czy liczbę zatrudnianych profesorów.
WIDEO: W Krakowie urodziły się sześcioraczki. To pierwszy taki przypadek w Polsce
