WIDEO: Trzy Szybkie
Dostęp pacjentów do darmowej pomocy po raz kolejny wzięła pod lupę Fundacja Watch Health Care. Z opublikowanego przez nią najnowszego „Barometru” przygotowanego we współpracy z firmą MAHTA wynika, że czas, jaki chorzy muszą spędzić w kolejce do badań, konsultacji lekarskich, zabiegów czy operacji po raz kolejny się wydłużył. Przeciętny czas oczekiwania na pojedyncze świadczenie gwarantowane wynosi już 17 tygodni – o ponad siedem tygodni dłużej niż w 2012 r., kiedy ruszyło badanie WHC.
Najdłużej – średnio 22,2 miesiąca – pacjenci muszą czekać na pomoc ortopedów. W porównaniu do danych zebranych na przełomie grudnia ub. roku i stycznia czas, jaki chorzy wymagający pomocy z tego zakresu spędzają w kolejkach wydłużył się o ponad 11 miesięcy. Na niechlubny rekord wpływ mają nie tylko odległe terminy oferowane przez poradnie ortopedyczne, ale również szpitale wykonujące zabiegi endoprotezoplastyki stawu kolanowego i biodrowego. Takie operacje należą do tych, na które najczęściej są kierowani pacjenci. W Małopolsce chorzy bez dopisku „pilne” na skierowaniu mogą wprawdzie znaleźć placówkę oferujące zabieg przed upływem kwartału od momentu rejestracji, w tych najbardziej oblężonych poczekać trzeba jednak zdecydowanie dłużej. W krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. L. Rydygiera pierwszy wolny termin na plastykę biodra to czerwiec 2021 r., w szpitalu im. Szczeklika w Tarnowie styczeń 2023 r., w Uniwersyteckim Szpitalu Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym w Zakopanem październik 2028!
Oprócz ortopedii kolejki urosły również w otolaryngologii, kardiologii czy reumatologii. Łącznie na 43 dziedziny medycyny dostęp pacjentów do pomocy poprawił się jedynie w zakresie dwunastu z nich.
Nieznacznie skrócić udało się za to kolejki pod gabinetami specjalistów. Obecnie średni czas oczekiwania na ich pomoc to 3,8 miesiąca – o niespełna tydzień krócej niż na przełomie grudnia i stycznia. Nadal najbardziej oblężone są gabinety endokrynologów, gdzie na konsultację trzeba poczekać średnio trzeba 14 miesięcy. To jednak o ponad dziesięć miesięcy krócej niż jeszcze na początku roku. - Te wyniki są dla nas zastanawiające. Nie wydarzyło się bowiem nic, co mogłoby wpłynąć na taką poprawę sytuacji - komentuje Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. - Nie zmieniono nic w systemie, nie dosypano pieniędzy. Być może to efekt przyjętej w badaniu metodologii i doboru próby, będziemy to dokładnie analizować – dodaje.
Z analizy Fundacji Watch Health Care i firmy MAHTA wynika , że szybciej o ponad osiem miesięcy można liczyć również na pomoc kardiologów dziecięcych, którzy w ostatnim Barometrze znaleźli się na podium specjalistów z najdłuższym czasem oczekiwania. Wyraźnie urosły za to zatory w m.in. poradniach kardiologicznych czy angiologicznych.
- Tak wyglądają porodówki w naszych szpitalach. Zobacz zdjęcia
- 10 pomysłów na zdrowe śniadanie
- Tak wyglądają polskie szpitale psychiatryczne [zdjęcia]
- Nie jedz tego! Te produkty zostały wycofane przez GIS
- TOP 10 krakowskich ginekologów. Sprawdź, których lekarzy polecają pacjentki [RANKING]
- Zobacz, jak wyglądają najlepsze porodówki w Krakowie!
