https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Raport w sprawie lokalizacji pomnika AK pod Wawelem. Ponad 4 tys. ankiet nieważnych

Bartosz Dybała
Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Do urzędu miasta wpłynęło 6141 ankiet z opiniami co do lokalizacji pomnika AK pod Wawelem. Po weryfikacji odrzucono 4183 z nich. Prezydent Jacek Majchrowski chce, aby radni zapoznali się z raportem, po czym zdecydowali, czy monument ma tam stanąć.

Znów zrobiło się głośno wokół pomysłu lokalizacji pomnika Armii Krajowej pod Wawelem. Urzędnicy prezydenta Jacka Majchrowskiego zweryfikowali 6141 ankiet z opiniami na ten temat, które trafiły do Miejskiego Centrum Dialogu. Aż 4183 z nich odrzucono. - Pytaliśmy w nich, czy pod Wawelem powinien stanąć monument - przypomina Monika Chylaszek, rzecznik prasowy prezydenta.

Urzędnicy zdecydowali, że ankiety należy zweryfikować, bo nie wszystkie były dostarczane osobiście. Większość trafiła w pakietach czy też była wysyłana e-mailowo. Pierwszy ze sposobów wykorzystali m.in. przedstawiciele Fundacji Wstęga Pamięci, której prezes, Alexander Smaga, jest projektantem pomnika. Przynieśli ponad 3 tys. wypełnionych ankiet.

Urzędnicy weryfikowali ankiety w ten sposób, że kontaktowali się z osobami, które je wypełniły, by potwierdzić ich wiarygodność. Spośród wszystkich, które trafiły do urzędników, odrzucono 4183. - W 89 przypadkach osoby, które się do nas odezwały, powiedziały, że nigdy w takiej ankiecie nie brały udziału - wyjaśnia Chylaszek. - Będziemy zawiadamiać Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych - mówi. Co z pozostałymi odrzuconymi? Okazało się, że część adresów mailowych było nieprawdziwych, a inne osoby nie odpowiedziały na prośby urzędników o potwierdzenie złożenia ankiety.

Ankiety były zbierane od grudnia 2017 r. do stycznia 2018 r. Wśród głosów na tak (825 ankiet) pojawiały się argumenty, że nie ma w Krakowie bardziej godnego miejsca pod upamiętnienie Armii Krajowej. Jednak zwyciężyły głosy na nie, których było 1133. - W ponad tysiącu ankiet pojawiał się argument, że to miejsce rekreacyjne, więc nie jest dobre dla pomnika - dodaje Chylaszek.

Pod Wawelem stanęła nawet makieta pomnika AK, by mieszkańcy mogli zobaczyć, jak wkomponowuje się w to miejsce. Została rozebrana w ubiegłym tygodniu.

Teraz prezydent Jacek Majchrowski chce, by z raportem sporządzonym na podstawie ankiet zapoznali się radni i ponownie zdecydowali, czy pomnik powinien stanąć na Bulwarze Czerwieńskim. - Sprawa ankiet musi zostać wyjaśniona. Uważam jednak, że pomnik powinien powstać zgodnie z przyjętą kilka lat temu przez radnych uchwałą - mówi Michał Drewnicki, radny PiS. Alexander Smaga nie odbierał wczoraj telefonu.

Tymczasem na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego przed Dworcem PKP trwa budowa pomnika płk. Kuklińskiego. Ustawiona została już metalowa parabola symbolizująca szablę. Pojawiły się też płyty, które chylić będą się ku upadkowi, nawiązując do obalenia muru berlińskiego. Autorem pomnika jest prof. Czesław Dźwigaj. Postawienie monumentu w tak ważnej części Krakowa budzi sporo kontrowersji, podobnie jak sama postać pułkownika. Koszt pomnika i jego montażu to ok. 1,4 mln zł brutto. Prace mają zakończyć się w kwietniu.

Duże emocje wzbudza jednak też pomysł ustawienia jeszcze innego monumentu- na placu Matejki. Miałby pojawić się tam Maszt Niepodległości - z orłem w koronie na szczycie, z postaciami żołnierzy z różnych epok poniżej. - Nie mogłam uwierzyć, gdy to zobaczyłam - tak radna Małgorzata Jantos komentuje tę inicjatywę pomnikową. Jako przewodnicząca komisji kultury Rady Miasta otrzymała pismo w tej sprawie i wizerunek planowanego pomnika.

Inicjatorzy jego ustawienia, skupieni wokół Wojciecha Grzeszka, przewodniczącego Zarządu Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność”, w piśmie do prezydenta miasta już... dziękują za zgodę na postawienie Masztu Niepodległości. Jednocześnie zwracają się z prośba m.in. o inicjatywę uchwałodawczą prezydenta dotyczącą budowy monumentu.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Juras
Czlowieku, jest juz ponik AK pod jubilatem. Duzi ładniejszy. Po co Ci kolejny?
o
ociemnienie ludzi, ludu ?
Zgroza, jak nie pomnik kuklińskiego to....
k
kombatant
Widać UMK robi wsyzstko żeby tą manipulacją i antykampanią nie dopuścić do budowy pomnika AK. To jest ich sposób na uczczenie 100 lecia niepodległości. Zapomnieli,że to AK za nich walczyła.
j
ja
Nie Majchrowski z Dudą, a ambasada Turcji. To, że kogoś nie lubisz, nie znaczy, że masz kłamać w żywe oczy.
s
s.
Niech stawiają, ale czemu pod Wawelem? Blisko muzeum AK jest plac, akurat dobre miejsce by było, blisko Cmentarza Rakowickiego. Albo niech i stawiają pod tym Wawelem ale nie kawał cholernej krzywej zardzewiałej ściany, tylko coś pasującego do otoczenia, bo ten cały projekt to wygląda jakby go dźwigiem wydobyli z dna Wisły i zrzucili tam w oczekiwaniu na transport na złom. Chwały AK-owcom to truchło nie przysparza.
o
obserwe
Zapomina sie o budowie pomnika uwieczniajacych Pamiec o ludziach muszacych opuscic Kraj latem i jesienia 1981 ROKU
K
Krakowianin
Majchrowski z Dudą stawiają pomnik Turkom pojącym konie w Wiśle ... Pomnika AK nie postawią, obaj siebie warci ... jeden komuch drugi Geremkowiec ...
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska