Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ratuj się przed czadem! Gaz wykrywają czujniki

Maria Mazurek
Joanna Kołcz, sprzedawczyni z krakowskiego sklepu z atestowanymi czujnikami tlenku węgla, pokazuje detektory. Najtańsze takie urządzenie kupimy za mniej niż 100 złotych
Joanna Kołcz, sprzedawczyni z krakowskiego sklepu z atestowanymi czujnikami tlenku węgla, pokazuje detektory. Najtańsze takie urządzenie kupimy za mniej niż 100 złotych Jan Hubrich
To był moment: podczas kąpieli nagle poczułam się słabo, a przed oczami zobaczyłam mroczki. Potem nie pamiętam już nic - tak swoje zatrucie tlenkiem węgla wspomina 24-letnia Asia Fus.

Czytaj też: Policja alarmuje: rwący Poprad dzieci zamieniły w lodowiska

Dziewczyna żyje, bo odgłos upadku usłyszała jej mama, która natychmiast wyniosła córkę z łazienki i zadzwoniła po pomoc. Inni nie mieli tyle szczęścia. Od początku sezonu grzewczego czad zabił już 15 Małopolan.

- Choć to nie koniec sezonu grzewczego, już teraz śmiertelnych ofiar zatrucia czadem jest o dwie więcej niż w poprzednim sezonie - mówi Andrzej Siekanka, rzecznik małopolskiej Straży Pożarnej.

Od początku października strażacy interweniowali w takich przypadkach już ponad 830 razy. Ratowali 362 osoby. Chociaż straż pożarna prowadzi akcję "Nie dla czadu", ludzie wciąż bagatelizują zagrożenie. A dotyczy ono wszystkich, którzy mają w mieszkaniu piece gazowe, węlowe, na drewno.

W takich budynkach przynajmniej raz na pół roku specjaliści powinni kontrolować urządzenia grzewcze i przewody wentylacyjne.
- Taki obowiązek ciąży na administratorach budynków. Ale przeciętny Kowalski powinien bezwzględnie zapewnić dopływ świeżego powietrza do mieszkania - zwraca uwagę Henryk Kawalec z Korporacji Kominiarzy Polskich.

Sporadyczne wietrzenie mieszkania niewiele pomoże. Swoją rolę spełnią jednak nawiewniki w oknach. Ludzie jednak albo w ogóle ich nie mają, albo zatykają je w obawie przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie.

Strażacy apelują, aby zainwestować w czujniki, które zaalarmują nas, jeśli do powietrza w naszym mieszkaniu przedostanie się czad. Możemy je kupić w licznych sklepach z urządzeniami grzewczymi, marketach budowlanych, zaufanych sklepach internetowych.

Specjaliści przestrzegają jednak przed nieatestowanymi, tanimi detektorami sprzedawanymi na targu.- Atestowane, zgodne z normami europejskimi czujniki z co najmniej trzyletnią gwarancją kupimy już za 95 zł - przekonuje Joanna Kołcz ze sklepu z detektorami przy ul. Gazowej w Krakowie. Te bardziej nowoczesne, kosztują ok 200-300 zł.

- Jak na rzecz, która może uratować życie, to niezbyt wygórowana cena - uważa sprzedawczyni.

Wybierz Wpływową Kobietę Małopolski 2012 Zobacz listę kandydatek i oddaj głos!

Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i weź udział w plebiscycie

Ferie zimowe 2012. Zobacz, jak możesz je spędzić w Krakowie!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska