Sąd konkursowy nie przyznał pierwszej nagrody. W uzasadnieniu wyjaśniono, że zabrakło jednoznacznie wyróżniającej się pracy, spełniającej oczekiwania postawione w konkursie. Jedną pracę wyróżniono drugą nagrodą, a dwie - nagrodą trzecią. Teraz spośród trzech propozycji komisja przetargowa wybierze tę, na podstawie której zostanie wybudowany nowy budynek urzędu.
Plan jest taki, aby wyłonić zwycięską koncepcję do końca tego roku.- Komisja przetargowa wybierze rozwiązanie, które będzie najlepsze pod względem funkcjonalności, energooszczędności budynku i kosztu jego budowy - wyjaśnia Wiesław Bury, prezes Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, a zarazem spółki Regionalne Centrum Administracyjne "Małopolska". Została ona powołana do budowy nowego urzędu przez Województwo Małopolskie i MARR.
Budowa ma ruszyć na początku 2015 roku i zakończyć się przed końcem 2016 roku. Wstępnie koszt inwestycji szacowany jest na 130-140 mln zł. To kwota planowana na budowę 11-piętrowego budynku. Jeżeli jednak w nowym studium zagospodarowania przestrzennego (ma być uchwalone na przełomie roku) będzie zapis zezwalający na budowę wzdłuż al. Powstania Warszawskiego obiektów 14-piętrowych, to ratusz będzie wyższy o trzy kondygnacje. I tym samym droższy.
Obiekt ma pomieścić m.in. salę Sejmiku Województwa Małopolskiego, sale obrad komisji sejmiku i klubów radnych, salę obrad zarządu, biura zarządu oraz siedziby departamentów. Na parterze mają się znajdować lokale do wynajęcia na działalność komercyjną.
Drugą nagrodę w konkursie zdobyła praca autorstwa Taller de Arquitectos Colaboradores SLP & R. Sanabria Arquitectes Associats SLP z Barcelony. Jurorzy docenili atrakcyjną formę, czytelne rozmieszczenie funkcji. Wskazali, że urząd według tej koncepcji stałby się rozpoznawalnym znakiem w miejskim krajobrazie.
Pierwsza z koncepcji wyróżnionych trzecią nagrodą powstała w Horizone Studio Darasz, Kisielewski, Strzeński Sp. J. w Krakowie, a autorem drugiej jest Wojciech Gęsiak Studio Projektowe z Radomia.
Architekt Janusz Sepioł, członek sądu konkursowego, zwraca uwagę zwłaszcza na prace hiszpańską i krakowską. - Projektanci z Barcelony proponują monumentalny plac przy Sejmiku i mocny akcent przy samym rondzie. W koncepcji z Krakowa widać inspirację miejskim rynkiem, z odchodzącymi od niego uliczkami, zielonym atrium w środku - mówi Sepioł. Jego zdaniem, jeśli któraś z tych koncepcji zostanie zrealizowana, będzie to dobre wydarzenie dla miasta.
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
