Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Rejsy wycieczkowe Wisłą z Dworów pod Oświęcimiem do Krakowa
Ruszył sezon rejsów wycieczkowych po Wiśle z Dworów pod Oświęcimiem. Jest kilka możliwości, w tym do Krakowa lub Tyńca i z powrotem. Podróż jest okazją do zobaczenia niecodziennych widoków Wawelu czy klasztoru w Tyńcu z perspektywy rzeki i przeżycia m.in. śluzowania w Borku Szlacheckim na śluzie o najwyższym spadzie w Polsce.


Podróż łodzią motorową "Nadzieja", która może zabrać na pokład 11 osób, zaczyna się z przystani im. rotmistrza Witolda Pileckiego w rejonie stopnia wodnego Dwory k. Oświęcimia. Organizator rejsów przedsiębiorca Krzysztof Adamski podkreśla, że w ten sposób nawiązuje do tradycji żeglugi na tym odcinku Wisły.



Statki wycieczkowe pływające Wisłą Oświęcimia w dół rzeki rzeczywiście nie są czymś nowym. Takie rejsy odbywały się przed drugą wojną światową. Biuro Towarzystwa Żegluga Polska SA. organizowała rejsy statkiem wycieczkowym „Stanisław” z Oświęcimia do Sandomierza.


W dawnych kronikach można znaleźć zapiski o rejsach statkami z Oświęcimia nawet do Gdańska, na które stać było jednak nielicznych. Wisłą z Oświęcimia do Krakowa i dalej do Sandomierza pływał również statek pasażersko-handlowy „Światowid” należący do wspomnianego już Towarzystwa Żegluga Polska. Ciekawostką jest fakt, że jego rodzicami chrzestnymi byli prezydent RP Stanisław Wojciechowski i pisarka Maria Dąbrowska.


Szlak wodny z Oświęcimia do Krakowa ma ponad 80 km
Cały szlak wodny od stopnia wodnego Dwory liczy ponad 80 km. I już na początek jest pierwsza śluza Dwory Drugie. Tutaj różnica poziomów wynosi 4 metry. Śluza robi wrażenie swoją długością. Po przepłynięciu blisko 9-kilometrowego kanału wypływa się na Wisłę. Królowa polskich rzek z tej perspektywy robi wrażenie. Widać bogactwo i walory przyrody terenów nadbrzeżnych Wisły, w tym siwe czaple czy ślepowrony.


Ten etap rejsu kończy się na śluzie w Smolicach. Potem mija się przeprawę w Mętkowie, Kanał Łączański i wspomnianą śluzę w Borku Szlacheckim. Niezwykły jest widok Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Potem jeszcze śluzowanie na stopniu Kościuszki i za chwilę można podziwiać piękną panoramę Wawelu.


Więcej zdjęć:
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Budowle w Oświęcimiu, po których nie ma już śladu. Pamiętacie te miejsca?
- TOP 15 inwestycji w Oświęcimiu i powiecie oświęcimskim ze wsparciem pieniędzy UE
- Bulwary nad Sołą w Oświęcimiu zapisały się w historii. Tak kiedyś wyglądały. Zdjęcia
- Wojna i okupacja niemiecka odcisnęły w Oświęcimiu ogromne piętno. Zdjęcia
- Najważniejsze stanowiska we władzach powiatu oświęcimskiego podzielone
- Jarmark Kasztelański w Oświęcimiu z gladiatorami i innymi wojami WIDEO, ZDJĘCIA
