Imprezę rozpocznie obrzęd rozpalenia ognia, a następnie odbędzie się zwyczajowy bieg wojów w pełnym uzbrojeniu dookoła kopca. Po zakończeniu biegu wszystkie drużyny wojów (ponad 30) biorące udział w wydarzeniu zaprezentują się publiczności.
W programie znalazły się również inscenizacje – „Legenda o Czarnej Księżniczce ze Wzgórza Lasoty“ oraz „Siuda Baba“. Nie zabraknie również wróżby pomyślności dla grodu Kraka. Zgodnie z tradycją przodków uczestnicy święta pożegnają zimę i powitają wiosnę obrzędem z Marzanną.
O godz. 16 wojowie skrzyżują broń – armia Wiślan zmierzy się z najeźdźcami. - Bitewne zmagania będzie można obserwować z bliska, a kiedy wynik starcia będzie już jasny, przyjdzie pora na inscenizację inspirowaną słowiańską mitologią – Weles, srogi pan podziemi, odprowadzi dusze poległych wojów do Nawii, krainy zmarłych - opisują organizatorzy.
Natomiast na około godz. 17 zaplanowano rekonstrukcję charakterystycznego dla wieków średnich pochówku... antywampirycznego.
U stóp kopca tego dnia pojawi się osada słowiańska, będzie można zobaczyć, jakie rzemiosła uprawiano w średniowieczu, jakie stroje wtedy noszono i co jedzono. Chętni będą mogli skosztować potraw przygotowanych według przepisów naszych przodków.
Obok kopca stanie też replika przedchrześcijańskiej świątyni (Kącina – chram słowiański).
Miłośnicy magicznych stworzeń są zapraszani do Nawii – mitologicznej krainy zmarłych, która, specjalnie z okazji obchodów Święta Rękawki 2018 zostanie zwizualizowana.
Muzeum Archeologiczne w Krakowie zadba o wystawę kierowaną do wszystkich zainteresowanych przeszłością. Będzie też można przyłączyć się do sypania symbolicznego kopca-mogiły.
Rękawka nawiązuje do pogańskich obrzędów zaduszek wiosennych.
Organizatorzy wydarzenia to: Centrum Kultury Podgórza, Drużyna Wojów Wiślańskich KRAK (grupa rekonstrukcyjna), Rada Dzielnicy XIII Podgórze, a współorganizatorem jest Muzeum Archeologiczne w Krakowie.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Poważny program, odc. 20
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto