Rekordowe wakacje na kąpieliskach w Małopolsce zachodniej. Balaton w Trzebini oraz baseny w Bukownie i Olkuszu przeżywały oblężenie
To był rekordowy sezon dla Balatonu w Trzebini. Odwiedziło go ponad 50 tys. osób. Kamieniołom z krystalicznie czystą wodą nie traci na popularności, choć ma nową konkurencję w postaci Zakrzówka w Krakowie. Ma jednak jedną przewagę, bo choć wstęp na Zakrzowek jest bezpłatny, to jednocześnie na podwieszanych basenach może przybywać maksymalnie 600 osób. Wcześniej limit ten wynosił 1000 osób. W przypadku Balatonu, którego konstrukcja podwieszanych basenów jest inna z kąpieliska może jednocześnie korzystać nawet 2000 osób.
Balaton to nie tylko podwieszane baseny i plaża, to ogromny zielony teren, na którym można wypoczywać. Dlatego nawet, gdy jednocześnie przebywa tam kilka tysięcy osób, to każdy możne znaleźć miejsce dla siebie - mówi Jarosław Okoczuk, burmistrz Trzebini.
Ośrodek Balaton oferuje szereg dodatkowych atrakcji – tyrolkę, park linowy, wodny tor przeszkód, plac zabaw, tor przeszkód OCR, wspinaczkę skałkową, bogatą ofertę gastronomiczną, można tu także rozbić biwak, a wieczorami potańczyć przy muzyce. To miejsce tętni życiem nie tylko w sezonie letnim, ale przez cały rok. Przyciąga nie tylko mieszkańców gminy, którzy – jeśli tylko posiadają Kartę Trzebińską – za wstęp płacą jedynie złotówkę. Coraz więcej jest tu przyjezdnych i to nie tylko ze Śląska czy stolicy Małopolski, ale z całego kraju.
Zakończony sezon, był pierwszym poważnym rokiem funkcjonowania letnich basenów na Kątach w Chrzanowie. Obiekt w wakacje odwiedziło 15 tys. osób. Z tygodnia na tydzień zyskiwał on na popularności. Nie wszyscy bowiem jeszcze wiedzą, że po latach przerwy ponownie na Kątach znów działa letnie kąpielisko. Frekwencja ta w porównaniu do kąpielisk w Bukownie czy Olkuszu nie jest zbyt imponująca, należy jednak pamiętać, że tam baseny są większe, działają od lat, a mieszkańcy nie mają alternatywy w postaci naturalnych kąpielisk.

W powiecie olkuskim nie ma zbiorników wodnych, które nadawałyby się do kąpieli. Przez całe wakacje tysiące kąpielowiczów korzystało zatem z obiektów Miejskich Ośrodków Sportu i Rekreacji w Olkuszu i Bukownie.

Turystyka
Ogromnym wzrostem zainteresowania może się pochwalić Bukowno. W ubiegłym roku miejski ośrodek sportu i rekreacji sprzedał 39 037 biletów jednorazowych i 331 karnetów. W tym roku z basenu sportowego, zjeżdżalni, masaży leżakowych, rwącej rzeki i wodnych urządzeń zabawowych skorzystało 47 138 osób w ramach biletu jednorazowego. Karnety z kolei wykupiły 444 osoby.
Większe zainteresowanie odnotowało także kąpielisko w Ośrodku Sportowo-Wypoczynkowym „Czarna Góra” w Olkuszu. Odwiedzający mieli do dyspozycji basen sportowy, brodziki zjeżdżalnie, wodne urządzenia zabawowe i bicze wodne. W sezonie 2023 sprzedano tam 29 346 biletów z czego 3 585 stanowiły bilety rodzinne. W tegorocznym sezonie z kolei liczba ta wzrosła do 39 522 sprzedanych biletów z czego 4 114 były biletami rodzinnymi.
Warto dodać, że z terenu kąpieliska na „Czarnej Górze” można korzystać nawet po sezonie. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu postanowił udostępnić tę część ośrodka korzystającym z tężni. Na miejscu do dyspozycji są ścieżki dla pieszych, plac zabaw, tory do mini golfa oraz boiska do siatkówki, koszykówki i siatkówki plażowej.
Letni basen w Andrychowie w tym sezonie odwiedziło 44 633 osób. To lepszy wynik niż przed rokiem, jednak daleki od rekordowego. W szczycie popularności z basenu korzystało nawet 60 tys. osób w sezonie.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- "Moda na peronie" w Trzebini. Modele i modelki przechadzali się po stacji
- Zespół Ludzie wydał drugi teledysk. Zobacz klip do utworu "Usiądź obok"
- Powiat chrzanowski. Nagrodzono społeczników oraz organizacje pozarządowe
- Małopolski Festiwal Smaku zawitał do Wygiełzowa. Tłumy odwiedziły skansen
- Szybowcowe tradycje Libiąża, czyli piknik "Skrzydła nad Libiążem"
- Wiedźmy i czarownice opanowały Zamek Lipowiec w Babicach. Zobacz zdjęcia