https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowe znalezisko pod Krakowem. 18 kilogramów! "Bestia z Rudna"

Barbara Ciryt
Rekordowe agaty z Rudna o wadze 18,3 kg oraz jajo o wadze 12,3 kg
Rekordowe agaty z Rudna o wadze 18,3 kg oraz jajo o wadze 12,3 kg Kinga Kurlit-Heller/Muzeum Agatów w Rudnie
Ogromny agat, rekordowy okaz w skali Małopolski został znaleziony w Rudnie w gminie Krzeszowice na tzw. polach agatowych. To teren niedaleko zamku Tenczyn, tuż przy Muzeum Agatów w Rudnie. Szczęśliwym znalazcą jest kustosz i właściciel tego muzeum Witold Koprucha. Rekordowy agat waży ponad 18 kg. To ogromna, czysta krzemionka z wyraźnym rysunkiem, widocznym wybarwieniem biało-brązowo-szarym.

Potężny kamień nazwany "Bestią z Rudna"

Ten niezwykły półszlachetny kamień spod Krakowa po raz pierwszy został pokazany w sobotę, 7 grudnia na 66. Międzynarodowej Giełdzie Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich w Krakowie organizowanej przez Akademię Górniczo-Hutniczą. Tam są oferowane do sprzedaży różnego rodzaju minerały, skamieniałości, prezentowane są kolekcje i niezwykłe okazy, unikatowe minerały. Tym razem uczestników zachwycał rekordowy agat Witolda Kopruchy o wadze 18,3 kg.

- Zaprezentowaliśmy ten okaz na giełdzie i tam został nazwany "Bestią z Rudna". Jest dla mnie i naszego muzeum największym, rekordowym znaleziskiem. Tak wielkiego nie znalazłem od 1978 rok, czyli odkąd zbieram agaty. Ten okaz jest przypieczętowaniem przełomowego, szczęśliwego roku - mówi Witold Koprucha, kustosz rudniańskiego Muzeum Agatów, pasjonat i kolekcjoner minerałów.

Drugie sensacyjne znalezisko

Znalazca okazu przypomina, że wcześniejsze rekordowe agatowe jajo o wadze 12,3 kg też zostało znalezione w tym roku w styczniu przez Kingę Kurlit-Heller, menedżerkę i przewodniczkę w Muzeum Agatów w Rudnie. Bez wątpienia ten rok jest szczęśliwy dla rudniańskich pasjonatów. Obecnie prezentują oni też kilkadziesiąt innych agatów, absolutnych nowości, które dotychczas nie były eksponowane.

O "Bestii z Rudna" podczas giełdy minerałów w Krakowie wypowiadali się też pasjonaci z krakowskiej AGH. Piotr Olejniczak z Muzeum Geologicznego AGH w Krakowie przyznał, że to rekordowo duży agat.

Nim doszło do tegorocznych znalezisk - najpierw tego 12,3 kg, a potem olbrzyma o wadze 18,3 kg - to rekordem agatowym pasjonata z Rudna był kamień o wadze 9 kg. Teraz ma dwukrotnie większy w swojej kolekcji. A z prezentacją tego giganta trochę zwlekał.

Okaz czekał pod warstwą gliny

- Właściwie znalazłem go podczas przekopywania koparką pól agatowych w maju tego roku. Był oblepiony gliną, uznałem, że to kwarc, odłożyłem wraz z innymi minerałami z tego znaleziska i nawet nie płukałem od razu. Po dwóch miesiącach, w lipcu wypłukałem i byłem niezwykle zdziwiony. Okazało się, że to agat, czysta krzemionka wybarwiona z widocznym obrazkiem, bo przez obracanie się została nieco wyszlifowana przez naturę - mówi Koprucha.

Tak się zdarzyło, że z jednej strony agatowy gigant jest jakby odłamany, dlatego jedną ścianę ma w pewnym stopniu naturalnie wyszlifowaną. Dlatego nie będzie już przecinany. Zostanie tylko bardziej wyszlifowany, wypolerowany i prezentowany jako całość.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska