Rekrutacja 2021: Oto najpopularniejsze kierunki na małopolskich uczelniach

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
Do najbardziej obleganych kierunków należą te związane z branżą IT
Do najbardziej obleganych kierunków należą te związane z branżą IT Karolina Misztal
Udostępnij:
Jakie kierunki w tym roku najchętniej wybierają kandydaci na studia? W Małopolsce - podobnie jak w latach ubiegłych niekwestionowanym liderem jest informatyka i inne kierunki z branży IT. Mocno oblegane są również m.in.: psychologia, ekonomia, marketing, architektura oraz filologie obce (głównie angielska).

FLESZ - Polacy nie mają oszczędności

Najstarsza polska uczelnia w tym roku przygotowała na studiach jednolitych magisterskich oraz I stopnia w sumie 8700 miejsc stacjonarnych i prawie 1200 niestacjonarnych. Jakie kierunki cieszyły się największym zainteresowaniem na Uniwersytecie Jagiellońskim? Te same, które są oblegane od lat, czyli zaskoczenia nie było.

Do najpopularniejszych kierunków na UJ (pod względem liczby kandydatów) należą: psychologia na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej (1917 osób), prawo (1820 osób), psychologia, którą oferuje Wydział Filozoficzny (1396 kandydatów), kierunek lekarski (1146 osób) czy filologia angielska (1141 aplikacji).

Jeśli zaś chodzi o kierunki studiów z największą liczbą kandydatów na jedno miejsce, to czołowe lokaty zajmują te same kierunki co w zeszłym roku: filologia orientalna – japonistyka (17,18 os. na miejsce), ekonomia (16,28) oraz studia nad Koreą (15,4). Niełatwo również zostać studentem kierunków finanse, bankowość, ubezpieczenia (14,15) oraz studia nad Japonią (13,27).

Łączna liczba rejestracji na studia I stopnia i jednolite magisterskie na UJ wyniosła 33 562. Liczba kandydatów z pierwszej tury jest zatem większa o niemal 400 zgłoszeń od sumy aplikacji w całej zeszłorocznej rekrutacji.

Informatyka numerem jeden

Na Akademii Górniczo-Hutniczej, która przygotowała w tym roku niemal 5,5 tys. miejsc, wśród dziesięciu najpopularniejszych kierunków dominują te z branży IT, co nie jest bynajmniej zaskoczeniem. Przykładowo na informatykę stosowaną było ponad 10 kandydatów na jedno miejsce, na cyberbezpieczeństwo – 7,31, na inżynierię i analizę danych – 6,58, a na informatykę i ekonometrię – 5,46.

– Na kierunkach informatycznych, cieszących się największym zainteresowaniem, oferujemy łącznie 427 miejsc. Przy ponad dwóch tysiącach podań na te kierunki średnia liczba osób na miejsce w tej grupie wynosi 6,2 – informuje rzeczniczka AGH Anna Żmuda-Muszyńska.

Podobnie na Politechnice Krakowskiej, gdzie również zdecydowanymi liderami tegorocznej rekrutacji na studia I stopnia były kierunki z grupy IT: informatyka (tu o jedno miejsce walczyło aż 12 kandydatów), informatyka stosowana (10 osób na miejsce) oraz informatyka w inżynierii komputerowej (9 kandydatów na miejsce).

Tradycyjnie dużym zainteresowaniem cieszyły się również sztandarowe kierunki Politechniki Krakowskiej, czyli architektura, budownictwo, a także automatyka i robotyka, które – obok informatyki – były w czołówce, jeśli chodzi o bezwzględną liczbę kandydatów na nie aplikujących.

– Wzrost chętnych do studiowania w porównaniu z 2020 rokiem odnotowano też na elektrotechnice i automatyce z oferty Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej – uzupełnia rzeczniczka PK Małgorzata Syrda-Śliwa. I dodaje, że bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się również kierunki: mechanika i budowa maszyn, biotechnologia, środki transportu i logistyka, inżynieria medyczna, inżynieria produkcji, gospodarka przestrzenna, energetyka, odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna oraz inżynieria środowiska.

Po kilkanaście osób na jedno miejsce

Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, gdzie kandydaci na studia I stopnia mieli do wyboru 31 kierunków w języku polskim i angielskim, największą popularnością cieszył się kierunek marketing i komunikacja rynkowa. Aplikowało na niego aż 396 osób przy limicie miejsc wynoszącym 50 – czyli 7,9 os. na jedno miejsce.

Wśród najbardziej obleganych kierunków na UEK znalazły się również: finanse i rachunkowość (5,8 os. na jedno miejsce), logistyka międzynarodowa (5,5), prawo (4,5), Modern business management (3,6), administracja (3,5) oraz ekonomia (3,1).

Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, który w swej ofercie na nadchodzący rok akademicki ma w sumie 59 kierunków i ponad 200 specjalności, też nie może narzekać na brak chętnych. Do najbardziej obleganych kierunków podczas tegorocznej rekrutacji na tej uczelni należą: psychologia (aż 16 kandydatów na jedno miejsce), filologia angielska (4,46 os. na miejsce), filologia hiszpańska (3,23), pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna (3,12), administracja (2,78), pedagogika ogólna (2,59) i prawo (2,29).

– Zaobserwowaliśmy, że najwięcej kandydatów wybiera studia pięcioletnie, takie jak psychologia czy pedagogika, co wyraźnie wskazuje kierunki, które należałoby w przyszłości rozwijać. Studia pięcioletnie, szczególnie w przypadku pedagogiki, gwarantują dłuższe, dogłębniejsze i lepsze przygotowanie do zawodu, zwłaszcza w połączeniu z dużą liczbą praktyk studenckich prowadzonych podczas całego procesu kształcenia – zwraca uwagę rzeczniczka UP Dorota Rojek-Koryzna.

Podobnie jak na Uniwersytecie Pedagogicznym, także na krakowskim Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II podczas tegorocznej rekrutacji prawdziwe oblężenie przeżyła psychologia: w pierwszej turze aż siedmiu kandydatów na jedno miejsce. Prócz tego do najpopularniejszych kierunków na tej uczelni należą Digital media – kreatywność, analiza, zarządzanie (cztery osoby na jedno miejsce), jak również dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz pedagogika (po trzech chętnych na miejsce), a to prawdopodobnie jeszcze nie koniec, bo wciąż trwa II tura rekrutacji.

Z kolei na krakowskim Uniwersytecie Rolniczym, który oferuje naukę na 29 kierunkach studiów polskojęzycznych i 9 anglojęzycznych, największym zainteresowaniem kandydatów cieszyły się w tym roku kierunki: weterynaria (12 osób na jedno miejsce), dietetyka (8 os. na miejsce) oraz transport i logistyka (6 os. na miejsce).

Mocno oblegane podczas pierwszej tury rekrutacji na UR były także: architektura krajobrazu (3,63 os. na miejsce), ekonomia (2,6) i zarządzanie (2,4).

Od pielęgniarstwa po grafikę komputerową

Pierwszą turę rekrutacji właśnie podsumowują również uczelnie spoza Krakowa. Małopolska Uczelnia Państwowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu wyniki uznaje za zadowalające. Największym zainteresowaniem cieszyły się kierunki pielęgniarstwo, bezpieczeństwo wewnętrzne, zarządzanie i inżynieria produkcji, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, filologia angielska, czy finanse i rachunkowość.

Pielęgniarstwo należy do najbardziej obleganych kierunków także w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie, gdzie podczas rekrutacji podstawowej chęć studiowania na tej uczelni zgłosiło w sumie ponad półtora tysiąca kandydatów.

Prócz pielęgniarstwa chętnie wybierano także fizjoterapię, informatykę i filologię angielską. Jeśli natomiast wziąć pod uwagę liczbę kandydatów na jedno miejsce, to bezkonkurencyjna okazała się grafika.

Kierunek grafika komputerowa i produkcja multimedialna wiedzie prym także w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Prócz niego największym zainteresowaniem na tej uczelni cieszyły się w pierwszej turze tegorocznej rekrutacji: informatyka i programowanie, filologia angielska, kosmetologia, zarządzanie, a także kierunki anglojęzyczne: Aviation Management, International Business Management oraz Programming i Game Design and Development.

– Tendencja w wyborze kierunków jest bardzo zbliżona do lat wcześniejszych – ocenia dr Grażyna Bochenek, rzeczniczka WSIiZ w Rzeszowie. I dodaje, że mimo trudnej sytuacji epidemiologicznej na świecie, a tym samym problemów wynikających z obostrzeń i procedur wizowych, nadal dużym zainteresowaniem cieszą się wśród obcokrajowców studia w języku angielskim. W tym roku najwięcej wniosków o przyjęcie na rzeszowską uczelnię złożyli kandydaci z Zimbabwe, Nigerii, Maroka, Indii i Pakistanu.

Ci, którzy dotąd nie podjęli decyzji o wyborze dalszej ścieżki kształcenia, wciąż jeszcze mogą składać wnioski o przyjęcia na studia, bowiem na większości małopolskich uczelni obecnie trwa II tura rekrutacji. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Rekrutacja 2021: Oto najpopularniejsze kierunki na małopolskich uczelniach - Dziennik Polski

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie