FLESZ - Ruszyły szczepienia dla nastolatków

W Krakowie około 6,6 tys. nastolatków opuszcza w tym roku mury swojej szkoły podstawowej i decyduje o swojej przyszłości - o tym, gdzie kontynuować naukę, a może też jaki wybrać zawód. W stolicy Małopolski absolwenci podstawówek mogą ubiegać się o przyjęcie do prowadzonych przez miasto Kraków: 40 liceów ogólnokształcących (w tym są cztery specjalne), 24 techników (w tym dwa specjalne) oraz 25 szkół branżowych I stopnia (w tym sześć specjalnych).
Kandydaci mogą składać wnioski o przyjęcie do dowolnej liczby uczestniczących w rekrutacji szkół prowadzonych przez miasto Kraków i powiat krakowski. Nie ma też ograniczenia przy wyborze grup rekrutacyjnych (oddziałów). Kolejność wymienionych we wniosku szkół i klas powinna być zgodna z preferencjami kandydata - należy zacząć od tej wymarzonej, do której chciałoby się zakwalifikować w pierwszej kolejności.
Na podstawie już złożonych wniosków można wskazać szkoły w Krakowie, które jak dotąd są najchętniej wybierane i szturmowane przez kandydatów w tegorocznej rekrutacji. Absolutny lider się nie zmienił, ale już na kolejnych pozycjach widać przetasowania w stosunku do naborów w poprzednich latach.
VI Liceum Ogólnokształcące - ogólniak, do którego najwięcej podań o przyjęcie wpłynęło rok i dwa lata temu - niezmiennie prowadzi wśród krakowskich szkół. VI LO oferuje 254 miejsca, a o przyjęcie do niego już teraz ubiega się 454 kandydatów, na jedno miejsce przypada 1,79 podań.
Ranking krakowskich liceów. Zobacz, które "ogólniaki" zdobył...
Jaka jest recepta na niesłabnącą popularność szkoły? - Trzeba dobrze uczyć, stwarzać atmosferę życzliwości, dobierać odpowiednio kadrę. W szkole dużo się dzieje, nawet mimo pandemii w zeszłym roku uczniowie byli zaangażowani. Do naszego liceum przyciągają też na pewno klasy dwujęzyczne. Każdego roku przychodzi do nas młodzież coraz bardziej ambitna - mówi Czesław Wróbel dyrektor, VI LO. I dodaje: - Warto być dumnym i szczęśliwym dyrektorem takiej szkoły, do której chodzi młodzież zadowolona, mająca poczucie, że nie traci czasu.
Jeśli chodzi o najwięcej chętnych do nauki w danej szkole, pośród liceów drugą pozycję zajmuje V LO, gdzie złożonych zostało (i potwierdzonych w systemie) 209 podań. W szkole czekają na pierwszaki 224 miejsca, więc obecnie jest tu 0,93 kandydata na jedno miejsce.
Na trzeciej pozycji plasuje się na razie X LO, do którego "startuje" 187 osób (co stanowi 0,95 kandydata na jedno miejsce), a zaraz za nim VIII LO, gdzie chciałoby się uczyć 185 nastolatków. W VIII LO miejsc czeka 168, wypada więc 1,10 chętnych na jedno miejsce.
W ostatnich latach drugie bądź trzecie na liście najbardziej obleganych było VII LO. A na obecnym etapie rekrutacji na przyszły rok nie ma go w pierwszej trójce. VII LO teraz jest na szóstym miejscu pośród liceów pod względem liczby złożonych wniosków (147 podań) oraz na ósmym miejscu, jeśli wziąć pod uwagę liczbę chętnych na jedno miejsce - jest ich teraz 0,88.
Nie ma zaskoczenia, jeśli chodzi o najbardziej oblegane technikum - tak jak w poprzednich latach najwięcej podań o przyjęcie składanych jest do Technikum Łączności nr 14 (dotąd 176 chętnych, a 0,69 podań na jedno miejsce). Drugą pozycję pod względem liczby wniosków zajmuje Technikum Komunikacyjne nr 25 - do tej szkoły kandyduje 137 osób.
Natomiast najwięcej kandydatów na jedno miejsce przypada w Technikum Energetyczno-Elektronicznym nr 9 - 0,82. W tej szkole przygotowano 134 miejsca, a podań dotąd wpłynęło 110.
Ranking krakowskich techników. Zobacz, które szkoły zdobyły ...
Rekrutacja odbywa się z wykorzystaniem elektronicznego systemu e-omikron. Kandydaci mogą składać wnioski o przyjęcie do szkół do 21 czerwca do godz. 15. Dalej - od 25 czerwca do 14 lipca - młodzi ludzie będą uzupełniać wnioski o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty. Wtedy też - już znając swoje wyniki z egzaminu kończącego naukę w podstawówce - będą mogli jeszcze zmienić swoje wnioski o przyjęcie, wskazując ostatecznie inne szkoły, do których chcieliby się dostać.
22 lipca o godz. 10 zostaną opublikowane listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Następnie do 30 lipca będzie trwał etap potwierdzania woli przyjęcia do danej szkoły. Z kolei 2 sierpnia o godz. 10 nastąpi ogłoszenie list osób przyjętych i nieprzyjętych poszczególnych do szkół - ich nowych uczniów.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- W tych znakach zodiaku łatwo się zakochać
- Mistrzostwa Europy w piłce nożnej EURO 2020
- Oto finalistki Miss Małopolski i Miss Małopolski Nastolatek
- Drapacze chmur i 100 tysięcy mieszkańców. Tak ma wyglądać nowa dzielnica Krakowa
- Kraków. Najlepsi z najlepszych mistrzów parkowania. Przeszli samych siebie!