"W przypadku podania już potwierdzonego w systemie zmiana podania jest możliwa po cofnięciu potwierdzenia przez szkołę pierwszego wyboru na podstawie podpisanego, pisemnego oświadczenia rodzica lub prawnego opiekuna, przekazanego do szkoły w formie papierowej lub elektronicznej (PDF z podpisem profilem zaufanym)" - zaznaczono w terminarzu postępowania rekrutacyjnego opublikowanego w systemie elektronicznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych Omikron.
Warto wiedzieć, jak przedstawiała się lista "szkół marzeń", placówek najchętniej wybieranych przez kandydatów do 19 czerwca, kiedy to upłynął termin składania podań o przyjęcie.
Wnioski rekrutacyjne do liceów ogólnokształcących dla młodzieży, techników i branżowych szkół I stopnia prowadzonych przez miasto Kraków do 19 czerwca złożyło 12 155 kandydatów (są to wnioski, które zostały potwierdzone przez szkolne komisje rekrutacyjne). 2. Jako szkołę pierwszego wyboru wskazało:
- liceum - 8007 kandydatów
- technikum - 3700 kandydatów
- branżową szkołę I stopnia - 448 kandydatów.
Jeśli chodzi o lidera wśród techników, nie było zaskoczenia: tak jak w poprzednich latach okazało się nim Technikum Łączności.
Klasy marzeń - najbardziej oblegane oddziały w szkołach średnich w rekrutacji 2023 w Krakowie
Technikum Łączności prowadzi nie tylko w zestawieniu szkół, do których w tegorocznej rekrutacji przypada najwięcej chętnych średnio na jedno miejsce. To właśnie tutaj jest także najbardziej oblegana klasa w Krakowie: o profilu technik programista. Jest to oddział z rozszerzoną matematyką, w którym przygotowano dla przyszłych uczniów 32 miejsca. Tymczasem wniosków o przyjęcie wpłynęło 319, a więc o jedno miejsce w tej klasie walczy aż 9,97 kandydata.
Dodajmy, że kolejne klasy z największą liczbą podań na jedno miejsce to już te będące w ofercie krakowskich liceów:
- IV LO - klasa C - z rozszerzoną matematyką, geografią i językiem angielskim - liczba miejsc: 28, podań: 178, liczba kandydatów na jedno miejsce: 6,36
- VII LO - klasa D1 - z rozszerzoną matematyką, geografią i językiem angielskim - liczba miejsc: 15, podań: 62, liczba kandydatów na jedno miejsce: 4,13
- X LO - klasa B - z rozszerzonym językiem polskim, biologią, językiem angielskim - liczba miejsc: 30, podań: 123, liczba kandydatów na jedno miejsce: 4,10
- X LO - klasa E - z rozszerzoną matematyką, geografią i językiem angielskim - liczba miejsc: 30, podań: 118, liczba kandydatów na jedno miejsce: 3,93.
Wybory młodych ludzi jeszcze mogą się zmienić
Zgodnie z terminarzem postępowania rekrutacyjnego jeszcze do 10 lipca absolwenci podstawówek mają możliwość dokonania zmian we wnioskach o przyjęcie szkół, do których kandydują, jak też możliwość złożenia całkiem nowego wniosku. 3 lipca młodzi ludzie poznają wyniki z egzaminu ósmoklasisty i wtedy będą już nieco więcej wiedzieć o swoich szansach na dostanie się do wymarzonej szkoły. Oznacza to, że uczniowskie wybory w tej rekrutacji mogą się jeszcze zmienić.
Jak dodaje krakowski magistrat, ostateczna liczba kandydatów uczestniczących w rekrutacji znana będzie 18 lipca, po zakończeniu przez szkolne komisje rekrutacyjne weryfikacji wniosków o przyjęcie do szkoły i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydatów warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym.
W naszej GALERII prezentujemy 10 techników, które - gdy upłynął termin składania podań, 19 czerwca - okazały się tymi najbardziej obleganymi. Dla każdego z nich podajemy:
- liczbę miejsc, jaką przygotowano dla przyszłych pierwszoklasistów,
- liczbę potwierdzonych wniosków o przyjęcie
- oraz liczbę kandydatów na jedno miejsce w szkole (są to kandydaci ubiegający się o przyjęcie do danego technikum jako szkoły pierwszego wyboru).
Zapisy na darmowe szczepienie przeciwko wirusowi HPV

- Oto najpiękniejsze wodospady w Małopolsce. Te miejsca zachwycają!
- Restauracje i kawiarnie z widokiem na Kraków. TOP 12 miejsc na wyjątkowe spotkanie
- Horoskop miłosny na lato 2023!
- Gdzie na lody w Krakowie? Oto miejsca polecane przez internautów
- Dla kierowców z Małopolski ta droga będzie bramą na południe Europy. ZDJĘCIA