Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja na studia 2022: Oto najpopularniejsze kierunki na małopolskich uczelniach

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
123RF
Jakie kierunki w tym roku najchętniej wybierają kandydaci na studia? W Małopolsce – podobnie jak w latach ubiegłych – niekwestionowanym liderem jest informatyka i inne kierunki z branży IT. Mocno oblegane są również m.in.: psychologia, marketing, architektura oraz filologie obce (głównie angielska).

Uniwersytet Jagielloński w tym roku przygotował na studiach jednolitych magisterskich oraz I stopnia w sumie 9850 miejsc. W pierwszej turze naboru aplikacje złożyło blisko 33,5 tys. kandydatów (to liczba podobna do zeszłorocznej). Jakie kierunki cieszyły się największym zainteresowaniem na najstarszej uczelni w Polsce?

Jak podaje UJ, najwięcej kandydatów zarejestrowało się na psychologię wykładaną na Wydziale Filozoficznym – prawie 2,5 tys. osób. Od lat niesłabnącą popularnością cieszy się także prawo, na które w tym roku aplikacje złożyło 1837 kandydatów, filologia angielska, którą chce studiować 1167 kandydatów, oraz kierunek lekarski z liczbą kandydatów wynoszącą 1082.

Jeśli chodzi o liczbę kandydatów na jedno miejsce, to na UJ niekwestionowanym liderem jest psychologia – o jedno miejsce na tym kierunku walczyło ponad 20 kandydatów. „Niewiele łatwiej będą mieli starający się o przyjęcie na ekonomię – 16, japonistykę – 15,57, kierunek lekarsko-dentystyczny – 11,85 oraz finanse, bankowość, ubezpieczenia – 11,8” – podaje UJ.

– Tegoroczne wyniki rekrutacji pokazują ciągły trend, że nasz uniwersytet cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodych ludzi. Świadczy o tym liczba kandydatów bardzo zbliżona do minionego roku. Ciekawostką w obecnym naborze jest pojawienie się na pierwszym miejscu pod względem liczby kandydatów oraz kandydatów na jedno miejsce psychologii prowadzonej na Wydziale Filozoficznym. Studia te od lat znajdują się w czołówce, jednak w tym roku wyprzedziły notujące największe zainteresowanie w ostatnich latach prawo o ponad 500 kandydatów – informuje Kamil Gajęcki, kierownik Działu Rekrutacji na Studia UJ.

Od psychologii po dziennikarstwo

Psychologia – podobnie jak na UJ – cieszy się również największym powodzeniem wśród chętnych do studiowania na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. W nadchodzącym roku akademickim ta uczelnia przygotowała ok. 2 tys. miejsc dla kandydatów na studia polskojęzyczne i ok. 170 miejsc na studiach anglojęzycznych.

W I turze rekrutacji na UPJPII do najbardziej obleganych kierunków należały: wymieniona wcześniej psychologia (jednolite studia magisterskie), Digital media – analiza, kreatywność zarządzanie, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, muzyka kościelna oraz pedagogika.

Informatyka w czołówce

Na Politechnice Krakowskiej, która w tym roku przygotowała w sumie ponad 4,7 tys. miejsc, w pierwszych cyklach rekrutacji największym zainteresowaniem cieszyły się: informatyka, informatyka stosowana, architektura, budownictwo, informatyka w inżynierii komputerowej, automatyka i robotyka, mechanika i budowa maszyn, odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna.

W I cyklu rekrutacji najwięcej podań kandydaci złożyli na kierunki z grupy IT – na najbardziej obleganą informatykę na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji aż ponad 1300! O jedno miejsce walczyło tu ponad 12 osób. Przy 927 podaniach złożonych na informatykę stosowaną (na Wydziale Mechanicznym) na jedno miejsce przypada tu aż 12,88 kandydata.

Nie zmieniły się też preferencje kandydatów, jeśli chodzi o cieszące się prestiżem od lat sztandarowe kierunki Politechniki Krakowskiej – budownictwo i architekturę. Na każdy w dotychczasowych cyklach aplikowało ponad 1000 kandydatów. Na nich tradycyjnie Politechnika przygotowała najwięcej miejsc – ponad 540 na budownictwie i 280 na architekturze w językach polskim lub angielskim.

Bardzo dużym powodzeniem wśród kandydatów cieszyły się w I cyklu rekrutacji na PK również takie kierunki jak np.: automatyka i robotyka (620 podań), elektrotechnika i automatyka (426) czy mechanika i budowa maszyn (340).

Jeśli zaś chodzi o liczbę kandydatów na jedno miejsce, to – prócz informatyki – do najbardziej obleganych kierunków w tym roku na PK należą m.in.: automatyka i robotyka – 5,74 os. na miejsce, matematyka – 5,06, odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna – 4,4 czy elektrotechnika i automatyka – 4.

Bardzo duże zainteresowanie wzbudziły w tym roku kierunki w języku ukraińskim. Było ono 3-, 4-krotnie większe niż przed rokiem. Kandydatów zagranicznych najbardziej na Politechnice interesują budownictwo, architektura, mechanika i budowa maszyn, informatyka i technologia chemiczna. Największym powodzeniem cieszyła się oferta przygotowana specjalnie dla uchodźców z Ukrainy, czyli tegoroczna nowość w ofercie Wydziału Inżynierii Lądowej – kierunki budownictwo i transport w języku ukraińskim. Kandydatów na nie było ponad trzy razy więcej niż miejsc!

Psychologia – 23 osoby na jedno miejsce

Na krakowskim Uniwersytecie Pedagogicznym rekrutacja na rok akademicki 2022/23 przyniosła bardzo dobre efekty. Już w ubiegłym roku był widoczny wzrost zainteresowania ofertą tej uczelni, a obecnie ta tendencja została utrzymana – liczba chętnych do studiowania na UP wzrosła o ponad 10 procent i wyniosła ponad 20 tys. kandydatów.

Tradycyjnie największym zainteresowaniem cieszyła się psychologia, na którą o jedno miejsce ubiegało się 23 kandydatów. Wiele osób chciało też studiować grafikę (9 osób na jedno miejsce), digital desing (7), filologię angielską (7). Spośród nowych kierunków największym zainteresowaniem cieszyło się dziennikarstwo. O jedno miejsce na tym kierunku walczyło sześciu kandydatów.

Kandydaci nawet z Brazylii i Kongo

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie także chwali się rekordowymi statystykami tegorocznej rekrutacji. Na studia stacjonarne I stopnia oraz jednolite magisterskie podania złożyło ponad tysiąc kandydatów więcej niż w latach poprzednich.

Faworytem pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce wciąż pozostaje marketing i komunikacja rynkowa (6,4 os. na miejsce). Na drugim miejscu ponownie znalazła się informatyka stosowana. Z kolei pierwszy raz podium zamyka kierunek doradztwo inwestycyjno-gospodarcze, wyprzedzając logistykę międzynarodową i prawo.

Co ciekawe aplikacje na UEK złożyli kandydaci z aż 44 krajów, w tym m.in. z: Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu, Nigerii, Mozambiku, Rosji, Turcji, Wietnamu, Afganistanu, Azerbejdżanu, Algierii, Brazylii, Czech, Kongo, Mongolii, Słowacji, Rumunii, Włoch, Zimbabwe, Indii, Jamajki, Jemenu, Japonii czy Birmy.

Weterynaria najbardziej oblegana

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie przygotował w roku akademickim 2022/2023 prawie 3,4 tys. miejsc na studiach stacjonarnych, z czego 2190 miejsc na studiach stacjonarnych I stopnia i 1209 miejsc na studiach stacjonarnych II stopnia. Na studiach niestacjonarnych I i II stopnia uczelnia oferuje 1419 miejsc.

Podczas tegorocznej rekrutacji na UR najbardziej obleganymi kierunkami były: weterynaria (8,93 kandydata na jedno miejsce), etologia i psychologia zwierząt (8,26), dietetyka (5,27) oraz transport i logistyka (5,25).

Coraz więcej osób chce studiować

Pierwszą turę tegorocznej rekrutacji właśnie podsumowują również uczelnie spoza Krakowa. Małopolska Uczelnia Państwowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu wyniki uznaje za zadowalające. Największym zainteresowaniem na tej uczelni cieszyły się w tym roku kierunki takie jak: pielęgniarstwo, zarządzanie, filologia angielska, zarządzanie i inżynieria produkcji, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna oraz informatyka.

Na Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie rekrutacja podstawowa również była udana. Uczelnia przyjęła o blisko 10 procent więcej chętnych niż przed rokiem. Największym powodzeniem cieszyły się kierunki: administracja, ekonomia, pielęgniarstwo, informatyka, filologia angielska oraz grafika, kosmetologia i fizjoterapia.

– Cieszy nas także udana rekrutacja na zupełnie nowym kierunku w naszej ofercie – prawie oraz na tych, które uruchomiliśmy w zeszłym roku – kosmetologii i położnictwie – mówi rzecznik ANS w Tarnowie Piotr Kopa.

Ci, którzy dotąd nie podjęli decyzji o wyborze dalszej ścieżki kształcenia, wciąż jeszcze mogą składać wnioski o przyjęcia na studia, bowiem na większości małopolskich uczelni obecnie trwa II tura rekrutacji. Szczegóły znajdziesz tutaj.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rekrutacja na studia 2022: Oto najpopularniejsze kierunki na małopolskich uczelniach - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska