https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja na studia w Krakowie: dodatkowa rekrutacja na AGH

Karolina Gawlik
Wciąż można dołączyć do grona studentów AGH
Wciąż można dołączyć do grona studentów AGH Michal Gaciarz / Polska Press
We wtorek 4 sierpnia w Akademii Górniczo-Hutniczej uruchomiona zostanie dodatkowa rekrutacja na studia stacjonarne I stopnia. Maturzyści będą mogli dostać się m.in. na najpopularniejsze kierunki: mechatronikę, ekologiczne źródła energii czy automatykę i robotykę.

Trwająca od 1 czerwca do 2 lipca elektroniczna rejestracja cieszyła się zbliżonym zainteresowaniem jak w latach poprzednich. Na studia stacjonarne Akademia Górniczo-Hutnicza przyjęła 19 313 podań.

W tym roku uczelnia wprowadziła zmiany związane z zasadami rekrutacji. Na studia pierwszego stopnia w deklaracji można było wskazać od 1 do 5 kierunków z tego samego lub różnych wydziałów AGH na studia stacjonarne oraz od 1 do 5 w deklaracji na studia niestacjonarne.

Listy przyjętych na studiach stacjonarnych zostały wypełnione w około 80 proc. Spośród zaoferowanych maturzystom 6715 miejsc na studiach stacjonarnych na pięćdziesięciu dziewięciu kierunkach studiów, wolne miejsca pozostały na 43 z nich. W zdecydowanej większości ich liczba w dodatkowej rekrutacji waha się w granicach od kilku do kilkunastu. W sumie kandydaci rywalizować będą o ponad 1400 wolnych miejsc.

Maturzyści będą mogli dostać się m.in. na najpopularniejsze kierunki: mechatronikę, ekologiczne źródła energii czy automatykę i robotykę. Najwięcej miejsc, powyżej pięćdziesięciu, pozostało m.in. na kierunkach: metalurgia, górnictwo i geologia czy inżynieria środowiska.

Najmniej miejsc, poniżej dziesięciu, dostępnych będzie m.in. na mechatronice w języku angielskim, ceramice i chemii budowlanej czy na fizyce medycznej. Wolnych miejsc nie będzie na wszystkich kierunkach prowadzonych przez dwa wydziały AGH: Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji oraz Wydział Matematyki Stosowanej.

Rejestracja kandydatów w rekrutacji uzupełniającej potrwa od 4 sierpnia do 8 września, a ogłoszenie wyników nastąpi 9 września o godz. 15. Jednocześnie od 28 lipca do 11 września trwa rekrutacja na studia niestacjonarne.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
automatyk bezrobotyk
O mój Boże!
Do czego to doszło?
Studia - ponoć dla ludzi o wyższych aspiracjach a tu uczelnia PROSI się o studentów.

Uczelnie w PL mają dramatycznie mało projektów badawczych.
Niezmiernie mało w PL jest technologii i twórczości przemysłowej.
Za to sporo usług, księgowości, biur i tzw korporacji finansowych. Z tego nic nie wynika poza w miarę dobrymi pensjami po studiach dla części ludzi.
Jednak trzon tzw pozycji międzynarodowej to technologia.
Powiedzcie mi gdzie ci absolwenci mają pracować i zyskiwać wiedzę, jeśli do PL sprowadza się przemysł tylko argumentując to niskimi kosztami pracy i energii?
Tymczasem uczelnie zostały zamienione w jakieś kuriozum - zamiast zarabiać na projektach,m innowacjach, patentach, naukoFcy albo jak to znakomici profesorowie mają swoje firmy, albo doktorzy pier++ą w stołki i robią szum na wydziałach ale bez efektów.

Droga do nikąd.

Tymczasem na studia II rekrutacja. Normalnie przekupstwo.
Kiedyś studia były dla wybranych. Teraz jak fryzjer nie ma studiów to jest potwarz.

Obudźcie się! Zachodnie korporacje z odbrymi pensjami są ale one już odwróciły się od swoich! Są u nas jak długo będzie 'tanio'. Potraktują nas jak prostytutkę. Zapłacą a jak im się przestanie podobać to na drzewo i do następnego kraju, może Rumunia, Bułgaria? Może Ukraina? Zawsze się ktoś znajdzie.

Spijmy dalej, okaże się, że nasze dzieci będą zarabiały tyle samo co my, nawet te 3000 na rękę w korporacjach, tyle, że Europa pójdzie w przód.
Tylko technologia, patenty, RnD, biura badawcze, licencje i produkcja (nie mylić z montowniami!) jest w stanie podnieść jakość mięśnia gospodarczego Polski! Do tego trzeba dążyć.

Początek temu może dać tylko przywrócenie elitarnego charakteru studiów i zwiększenie wartości znaczenia wykształcenia zawodowego i technicznego.

Zauważcie - większość managerów, których widzicie w korporacjach, którzy sterują naszymi 'magistrami za 3 grosze' nie ma nawet studiów! A ma pensje w €. Bo na zachodzie liczy się doświadczenie i kursy, a nie papier magistra z fabryki absolwentów! Sory ale taka smutna prawda!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska