https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja na studia w Krakowie. Na UJ nowinka to filologia chińska

Maria Mazurek
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Tomasz Bolt/Polskapresse
Rusza rekrutacja na uczelnie wyższe. To ostatni dzwonek dla maturzystów, by zdecydować, jaki kierunek studiów wybrać. Niż demograficzny sprawia, że uczelnie kuszą ich nowymi kierunkami.

Dzisiaj rozpoczyna się rekrutacja na Uniwersytecie Jagiellońskim. W ub.r. rekordy popularności biła na UJ filologia japońska. Na jedno miejsce przypadało prawie 15 kandydatów.

Maturzyści w 2013 r. marzyli również o kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym, o weterynarii, psychologii, neurobio- ologii, filologii szwedzkiej, angielskiej i zarządzaniu mediami.

UJ proponuje im w tym roku nowe kierunki. Najbardziej egzotycznym jest sinologia, na której studenci będą się uczyć języka chińskiego od podstaw.

- Mamy umowę z uniwersytetem w Pekinie. Tam będą czekały stypendia dla polskich, zdolnych studentów - potwierdza prof. Andrzej Mania, prorektor UJ ds. dydaktyki.

Maturzyści po raz pierwszy będą mogą pokusić się też o studiowanie języka polskiego w komunikacji społecznej i migracji międzynarodowych. Nowy kierunek proponuje też wydział prawa: prawo własności intelektualnych i nowych mediów. Studenci będą się na nim uczyć, jak funkcjonują nowe media i czym jest plagiat w internecie.

Nowe kierunki proponują też inne krakowskie uczelnie, gdzie rekrutacja rusza nieco później. Akademia Wychowania Fizycznego (rejestracja od 7 lipca) zaprasza do studiowania kosmetologii, a Uniwersytet Ekonomiczny (rekrutacja od 26 czerwca)- marketingu i komunikacji rynkowej. W ramach tego kierunku będzie można zgłębiać marketing miast i regionów, e -marketing i public relations.

Akademia Górniczo-Hutnicza (rekrutacja od 2 czerwca) proponuje mikroelektronikę w technice i medycynie, a Uniwersytet Rolniczy (rekrutacja od 1 czerwca) - jakość i bezpieczeństwo żywności.

Z kolei na Uniwersytecie Pedagogicznym (można się zapisywać od 1 czerwca) można studiować etykę, archiwistykę, zarządzanie oświatą i... odnowę biologiczną.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

123
To może dla równowagi należałoby napisać coś o ofercie uczelni niepublicznych w Krakowie? Szczególnie, że kierunki, które w artykule wskazujecie jako nowości, to kierunki które na uczelniach niepublicznych funkcjonują już od kilku lat (np. marketing w Sieci/e-marketing, e-commerce, sinologia, kosmetologia)
M
Maeve
To najlepsza alternatywa dla polonistyki, historii, filozofii, teologii, turystyki i rekreacji, pedagogiki, socjologii, kulturoznawstwa i innych nieadekwatnych do rynku pracy dziedzin. Gdy się połączy biegłą znajomość języków ze świetnie rozwiniętymi kompetencjami miękkimi, absolwent sprawdzi się w każdej pracy wymagającej kontaktów z ludźmi. A nowości, o których tu mowa (może z wyjątkiem Pedagogicznego), całkiem dobrze się zapowiadają.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska