Zniszczony Dom Matejki w Bochni doczeka się remontu
Tzw. Dom Matejki w Bochni został wybudowany w stylu barokowo-klasycystycznym pod koniec XVIII wieku w miejscu dawnego szybu Bochneris. W budynku mieszkał notariusz bocheński Leonard Serafiński, a jego częstym gościem bywał malarz Jan Matejko, stąd popularna wśród mieszkańców nazwa. Na zachodniej ścianie budynku widnieje tablica upamiętniająca wizyty wybitnego malarza w tym miejscu.
Pod koniec XIX wieku budynek został gruntownie przebudowany, tracąc wiele pierwotnych walorów architektonicznych. Obecnie mieści się w nim Hufiec ZHP oraz prywatna szkoła językowa. Niestety, "Dom Matejki" już dawno przestał być wizytówką miasta, na szczęście wkrótce powinno się to zmienić. Bocheński magistrat ogłosił przetarg na pierwszy etap rewaloryzacji tego miejsca. Prace obejmą wymianę więźby i pokrycia dachu oraz odtworzenie fragmentu dachu nad nieistniejącym wykuszem, częściową wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, a także częściowy remont elewacji.
Ławka z Janem Matejko i Leonardem Serafińskim w Bochni?
- Jest to ważny z puntu widzenia przestrzeni miejskiej budynek, znajdujący się w sąsiedztwie Kościoła "Szkolnego". Z historycznego punktu widzenia to oczywiście miejsce, gdzie wielokrotnie bywał Jan Matejko, odwiedzając swojego szwagra Leonarda Serafińskiego, który osiedlił się w tym miejscu po pożarze w 1863 roku Nowego Wiśnicza. Jest to istotny obiekt w przestrzeni miejskiej, który po rewitalizacji przyczyni się do wyeksponowania tego miejsca. Poza obecnością Matejki w tym miejscu pamiętajmy, że Leonard Serafiński to zasłużona postać dla naszego miasta był m.in. Marszałkiem Powiatu, który zainicjował budowę pomnika Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni - mówi Robert Cerazy zastępca burmistrza Bochni.
W dalszych planach władz miasta jest rewitalizacja Placu Bochneris, do którego przylega Dom Matejki. - Moim marzeniem jest, aby w przyszłości powstała ławka jako obiekt małej architektury z postacią Jana Matejki i Leonarda Serafińskiego - przyznaje Robert Cerazy.
Na razie w Biuletynie Informacji Publicznej opublikowano informację z otwarcia ofert w przetargu. Złożyło je osiem podmiotów, a ceny wahają się od 744 do 928 tys. zł.
- Sąd: gmina to nie prywatna firma. Były wójt skazany
- W Nowym Wiśniczu trwa budowa krytego basenu. Zobacz zdjęcia i wideo
- Morsy rozpoczęły w Bochni sezon 2023/2024. Zobacz zdjęcia
- Zakończenie procesu Czesława K. po Nowym Roku, do przesłuchania ponad połowa świadków
- Bochnia w strugach deszczu pożegnała Jana Flaszę
- Budynek dawnej Lodowni w Bochni jako nowa siedziba PTTK. Zobacz zdjęcia i wideo