Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Renesansowy gabinet zobaczysz na Wawelu [ZDJĘCIA]

Łukasz Gazur
Jeśli chcecie zobaczyć, jak wygląda wnętrze gabinetu urządzonego w stylu późnorenesansowym i barokowym, musicie zajrzeć na Zamek Królewski na Wawelu. Powstała tam obecnie nowa sala ekspozycyjna, posiadająca taki właśnie charakter.

Mieści się w wieży Jordanka, jednej z czterech wież mieszkalnych Zamku Królewskiego na Wawelu, znajdującej się we wschodnim skrzydle rezydencji. Swą nazwę zawdzięcza prawdopodobnie faktowi, że w jej pomieszczeniach mieli swoje sale wielkorządcy: w latach 1502-1507 Jan Jordan, starosta biecki, a po nim jego krewniak Mikołaj Jordan z Zakliczyna.

Sala na II piętrze mieści pomieszczenie, które na przestrzeni wieków pełniło różne funkcje. Znajdowały się tu m.in. pokój pisarza, a także kaplica pałacowa. Współcześnie były to pomieszczenia należące do działu oświatowego. Gdy ten został przeniesiony w inne miejsce, sala pozostała pusta.

- Stało się dla nas oczywiste, że tak pięknego pomieszczenia, z uroczym widokiem, nie można trzymać zamkniętego. To byłoby marnotrawstwo - tłumaczy Jerzy Petrus, wicedyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. - Uznaliśmy, że rzeczy, które wisiały w mniej widocznych i eksponowanych wnętrzach, albo czekały na swoje miejsce w magazynie, warto udostępnić publiczności - dodaje.

Powstało bardzo kameralne wnętrze, wypełnione dziełami sztuki. Na środku stoi pochodzący z Włoch stół szafkowy. Na nim widzimy starodruk "Omnia opera..." Kaspra Schatzgeyera, w renesansowej oprawie, a także wieżyczkowy zegar z I ćw. XVII w. Obok stołu stoi krzesło o składanych, nożycowych podporach, określane nazwiskiem Savonaroli. Oprócz tego zobaczymy tu m.in. fotel z kolegiaty w Klimontowie z XVII w., a także skrzynię ze zbiorów Sapiehów z Krasiczyna.

Dopełnieniem wnętrza jest ceramika - włoskie wazy, w tym jedna apteczna z II poł. XVI w. Obejrzymy też interesujące rzeźby: "Wenus z Amorem" Girolamo Campagni (pocz. XVII) i "Herkulesz i Ateusz" Stefano Moderny (druga dekada XVII w.).

Na szczególną uwagę zasługują także dzieła z kręgu malarstwa włoskiego i północnoeuropejskiego, jak "Scena mitologiczna" Jana Gossaerta z lat 1525 -1527, "Mars, Wenus i Amor" Benvenuto Tisiego (czwarta dekada XVI w.), a także "Zwiastowanie pasterzom" Francesco Bassano (około 1580 roku).

Gabinet jest już dostępny do zwiedzania.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska