Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Myślenic. Czy ten bruk osiągnął ideał?

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Fot. Katarzyna Hołuj
Kto jeszcze nie widział nowej nawierzchni wokół kościoła w pełnej krasie na pewno będzie miał ją okazję zobaczyć w czasie świąt. Ogłoszono już też przetarg na kolejny etap rewitalizacji Starówki, w ramach którego nowy wygląda ma zyskać Rynek i uliczki wokół.

Zmiany wokół myślenickiego Sanktuarium są widoczne od kilku tygodni, kiedy to dobiegały końca prace. Teraz gmina oficjalnie ogłosiła zakończenie prac nad I etapem rewitalizacji Starówki, która obejmowała właśnie wymianę nawierzchni wokół kościoła, ale nie tylko. Oprócz nowego bruku przy kościele, wykonano: pochylnię dla osób niepełnosprawnych (od strony ul. Królowej Jadwigi), mur oporowy od strony szkoły (zabezpiecza on skarpę i rosnące tam drzewa) oraz iluminację kościoła. Ponadto zmienił się wygląd dwóch uliczek prowadzących do kościoła tj. Piotra Skargi i Królowej Jadwigi. Obie mają nową nawierzchnię, a na tej drugiej powstały nowe miejsca parkingowe.

Kiedy 13 września ubiegłego roku o godz. 13 oficjlanie zaczynano te prace wbijając pierwszą łopatę, wyrażono nadzieję, że trzynastka będzie szczęśliwa i wszystko przebiegnie zgodnie z planem.

Dziś można powiedzieć, że przebiegło, z wyjątkiem jednej rzeczy, na którą zawracają uwagę internauci. W internecie czytamy m.in. „Miał być kompromis: bruk myślenicki i kostka. Wyszło co?”.

Kiedy pytamy o to mieszkańców okazuje się, że po zmianie otoczenia kościoła zyskało na wyglądzie i wygodzie jego użytkowania. Brak kamienia z Raby nie jest im jednak całkiem obojętny. - Pięknie to wygląda, mam tylko jedną uwagę: mówiono, że zachowana zostanie ciągłość historii i miejscami zachowana będzie dawna nawierzchnia z otoczaka rabczańskiego… Ale to co jest to nie jest kamień rabczański - mówi w rozmowie z nami jeden z mieszkańców miasta i dodaje, że otoczak z Raby łatwo odróżnić od otoczaka z Dunajca, bo ten pierwszy jest szary i płaski, a ten drugi bardziej okrągły i nakrapiany.

- Mnie osobiście zamiana kamienia nie przeszkadza, bo choć materiał nie nawiązuje do tego co było, to charakter już tak. Pewnie, że ideałem byłoby, gdyby zachowano otoczaka z Raby, ale efekt końcowy i tak jest wedlug mnie lepszy niż ten, jakiego się spodziewałem - mówi Andrzej Boryczko, myśleniczanin, który o historii tego miasta wie bardzo dużo, a może nawet więcej.

Zamiana jest o tyle zaskakująca, że kiedy kilka miesięcy rozpoczynano prace poprzedni burmistrz mówił, że choć kamień z Raby zastąpi w głównej mierze antypoślizgowy porfir i granit strzegomski to „na bokach będzie zostawiony otoczak, bo konserwator tak nakazał”.

Teraz magistrat tłumaczy, że zmiana otoczaka z Raby na kamień z Dunajca...zalecił konserwator. Kiedy pytamy o to burmistrza Jarosława Szlachetkę odpowiada: - O zmianę kamienia wystąpił do nas wykonawca prac podając za powód brak możliwości pozyskania otoczaka rabczańskiego. Zmiana została uzgodniona z autorem projektu oraz konserwatorem.

Cała ta inwestycja kosztowała 4,4 mln zł.

- Otoczenia kościoła zupełnie się zmieniło, a wieczorem możemy w całej krasie zobaczyć naszą świątynię w pełnej iluminacji - mówił ks. Zdzisław Balon, proboszcz parafii Narodzenia NMP dziękując poprzednim i obecnym władzom gminy za podjęcie decyzji o inwestycji i za jej przeprowadzenie. - Nas, jako parafii nie byłoby stać na podjęcie tak poważnego zadania, dlatego bardzo dziękuje w imieniu całej wspólnoty parafialnej i tych wszystkich, którzy tu przychodzą, bo w naszej świątyni, która jest jednocześnie Sanktuarium Pani Myślenickiej spotykają się ludzie z całej okolicy. Tym bardziej się cieszę, że to dzieło dokonuje się w szczególnym roku- roku jubileuszu 50-lecia koronacji Matki Bożej Myślenickiej. Myślę, że to taki piękny dar dla Niej na jubileusz.

Przed nami II etap rewitalizacji. Zakłada on przebudowę płyty Rynku - dotychczasową nawierzchnię zastąpi nowa (tu też otoczaka z Raby zastąpi kamień z Dunajca, a opróćz tego granit i porfir), pojawi się nowa fontanna oraz dodatkowa zieleń. To ostatnie cieszy mieszkańców, którzy porównują dzisiejszy rynek zwłaszcza w upalne dni do „patelni”. - Projektowana jest nowa zieleń wysoka, nowa zieleń formowalna i zieleń projektowana w donicach - informuje Agnieszka Światowiec, naczelnik Wydziału Inwestycji UMiG Myślenice.

Zmieni się też układ miejsc parkingowych, a pomnik Niepodległości zostanie przeniesiony bliżej części południowej rynku.

Ten etap ma objąć także ulice: Gałczyńskiego i Jordana (na nich zostanie położona nowa nawierzchnia asfaltowa), Kościuszki (tu będzie nawierzchnia z granitu, a chodniki z kostki porfirowej) oraz Klakurki, Bema i Kilińskiego razem z placem jego imienia zwanym też „końskim rynkiem” (na tych pojawi się nowa nawierzchnia z granitu strzegomskiego i porfiru).

Gmina zamierza podzielić prace na etapy w taki sposób, aby uniknąć rozkopania całej płyty Rynku i uliczek jednocześnie. - Planujemy, aby rozpoczęcie prac dotyczących wymiany nawierzchni Rynku oraz wszelkich instalacji w tym obrębie mogło się rozpocząć dopiero po jubileuszu 50. rocznicy Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Myślenickiej, który odbędzie się 24 sierpnia br. na płycie Rynku. Właśnie trwają procedury przetargowe, a wyłoniony wykonawca jesienią tego roku ma przystąpić do rozpoczęcia prac - mówi burmistrz Szlachetka.

Otwarcie ofert w przetargu zaplanowano na 8 maja br.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rewitalizacja Myślenic. Czy ten bruk osiągnął ideał? - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska