Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok 2021 w Tarnowie będzie "Rokiem Kobiet". Nie wszyscy radni poparli uchwałę w tej sprawie

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Rok 2021 będzie w Tarnowie rokiem kobiet
Rok 2021 będzie w Tarnowie rokiem kobiet pixabay
Radni w Tarnowie przyjęli uchwałą ustanawiającą rok 2021 "Rokiem kobiet". Uchwała nie została jednak jednogłośnie. Radni PiS dostrzegają w niej kontekst polityczny związany z niedawnymi strajkami kobiet w Polsce.

FLESZ - Ruszyły szczepienia przeciw COVID-19

Pomysłodawcami ustanowienia 2021 roku "Rokiem kobiet" byli radni z klubu Koalicji Obywatelskiej. W uzasadnieniu uchwały podkreślają, że w tym roku obchodzona jest setna rocznica konstytucji marcowej, która wprowadziła równouprawnienie wszystkich obywateli bez względu na płeć.

- To doskonała okazja, aby wyrazić uznanie dla wszystkich tych, którzy do takich zmian legislacyjnych się przyczynili, okazać szacunek dla wszystkich kobiet, które jako pierwsze miały odwagę zmierzyć się w wyborczej walce oraz dla tych, którym również dziś sprawa równości jest bliska i mają odwagę o nią walczyć - piszą autorzy uchwały w sprawie ustanowienia 2021 roku w Tarnowie "Rokiem Kobiet".

Uchwała tarnowskich radnych nawiązuje do Strajku Kobiet?

Uchwała została przyjęta, ale nie jednogłośnie. Za ustanowieniem 2021 roku w Tarnowie "Rokiem kobiet" głosowało trzynastu radnych. Od głosu wstrzymał się natomiast Marek Ciesielczyk oraz ośmiu radnych z klubu PiS. Niektórzy rajcy w uchwale dostrzegli bowiem kontekst polityczny.

- Nawet jeśli miały się za tym kryć intencje, jak najbardziej szlachetne, to jest to pewien zabieg, w którym dostrzegam podtekst polityczny, który związany jest ze znanym już strajkiem kobiet - podkreśla Anna Krakowska, radna PiS.

Dodaje, że nazwa jest zbyt ogólna i nie ma elementu wartościowego. Jej zdaniem rok 2021 mógł zostać ustanowiony rokiem Józefy Kantorówny i tarnowskich więźniarek z KL Ravensbrück. Zaproponowało to stowarzyszenie Pro Patria Sempre jednak ostatecznie nie sporządzono w tej sprawie odpowiedniej uchwały.

- Do tej pory, gdy ustanawiany był czyjś rok, to zawsze kryło się za tym konkretne nazwisko, konkretna postać. Tymczasem tu jest nazwa tak szeroka, tak ogólna, że jest nieadekwatna do celu, który sobie założyli pomysłodawcy - zaznacza Krakowska.

Ulice w Tarnowie będą miały swoje patronki

Radni, którzy poparli uchwałę tłumaczą, że głównym założeniem uchwały było upamiętnienie daty, w której kobiety w Polsce uzyskały równouprawnienie oraz zasłużonych tarnowianek m.in. Józefę Kantorównę czy Dorotę Kłuszyńską, która był jedną z pierwszych parlamentarzystek w wolnej Polsce. Nie zaprzeczają jednak, że można ją interpretować w różny sposób.

- Na pewno temat jest bardzo szeroki. Jeśli ktoś odnajduje w tej uchwale przyczyny, aby głośno mówić o prawach kobiet, które w dzisiejszych czasach są łamane, to jak najbardziej wpisuje się w tę uchwałę - mówi Jakub Kwaśny, przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie.

W "Roku kobiet" w Tarnowie planowane są różne wydarzenia. Jeszcze w marcu radni mają nadać wyłącznie żeńskie imiona kilkunastu ulicom w mieście. Mają odbywać się także różne sesje tematyczne dotyczące spraw związanych z kobietami.

Dodatkowo radny Sebastian Stepek z kluby KO będzie podejmował starania, aby magistrat wraz z miejskimi przychodniami zorganizował akcję informacyjną oraz darmowych badań pod kątem wykrywania raka piersi lub raka szyjki macicy.

Podobną uchwałę ustanawiającą rok 2021 "Rokiem kobiet" przyjęli również radni z Wałbrzycha.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska