Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok 2022 w biznesie. Choć nie szczędził wyzwań, okazał się całkiem dobry dla małopolskich przedsiębiorców!

Marek Długopolski
Marek Długopolski
123rf
Panedmia koronawirusa COVID-19, barbarzyńska agresja Rosji na Ukrainę, inflacja, rosnące ceny energii, mocne wahania cen surowców i paliw, zakłócenia w łańcuchach dostaw... Wydawałoby się, że trudno podołać tym wszystkim nieszczęściom. A jednak okazało się, że był to całkiem dobry rok dla małopolskiego biznesu.

Rekordowa liczba firm

463 tys. – tyle firm było zarejestrowanych w rejestrze REGON w Krakowie i Małopolsce pod koniec 2022 roku. Co to oznacza? To nie tylko kolejny rekord, ale także wzrost aż o 4 proc. w porównaniu do grudnia rok poprzedniego. O 4,1 proc zwiększyła się również liczba zarejestrowanych osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą – w grudniu 2022 roku było ich 340,3 tys.

Z najnowszego raportu Urzędu Statystycznego w Krakowie wynika, że w zdecydowanej większości małopolskich powiatów, co warto podkreślić, więcej firm powstawało, niż zawieszało działalność. Najdynamiczniej rosła zaś liczba podmiotów prowadzących działalność informacyjną i komunikacyjną (22 proc), wytwarzających i zaopatrujących w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (8,1 proc.) oraz prowadzących działalność edukacyjną (5,9 proc.).

Nastroje przedsiębiorców

Jakie były nastroje przedsiębiorców? Jak oceniano koniunkturę gospodarczą? Tutaj, za sprawą raportu Urzędu Statystycznego w Krakowie, dysponujemy także badaniami dotyczącymi pierwszego miesiąca tego roku. Można je więc porównać z grudniem minionego roku.

„W styczniu ogólny klimat koniunktury oceniany jest pozytywnie jedynie w sekcji informacja i komunikacja. W pozostałych obszarach działalności gospodarczej formułowano oceny niekorzystne, ale w większości lepsze niż w ubiegłym miesiącu, a więc w grudniu 2022 roku” – wynika z ankiet.

Dowiadujemy się z nich również, że “znaczna poprawa nastrojów była widoczna w opinii wyrażonej przez jednostki prowadzące działalność usługową w zakresie transportu i gospodarki magazynowej – największy wzrost wartości wskaźnika ogólnego klimatu koniunktury, o 13,8 w porównaniu z grudniem ubiegłego roku”.

Natomiast w przypadku budownictwa nastroje przedsiębiorców kształtowały się na poziomie zbliżonym do notowanego w poprzednim miesiącu, a w handlu detalicznym odnotowano spadek pozytywnych ocen.

Wojna w Ukrainie a gospodarka

Czy wojna za naszą wschodnią granicą ma wpływ na działalność gospodarczą małopolskich firm?

Na brak negatywnych skutków i nieznaczne zagrożenie wskazywali właściciele firm – Urząd Statystyczny przeprowadził badanie między 1 a 10 stycznia – prowadzących działalność w przetwórstwie przemysłowym, handlu hurtowym i handlu detalicznym, odpowiednio 62,2, 60,1 oraz 59,6. Skutki wojny najbardziej widoczne są w budownictwie – 12,1 proc. ankietowanych odpowiedziało, że zagrażają stabilności firmy.

Wzrost kosztów oraz zakłócenia w łańcuchu dostaw – to najbardziej odczuwalne w małopolskich firmach negatywne skutki barbarzyńskiej napaści na naszego wschodniego sąsiada. Tak, dodajmy zgodnie, wskazywali przedstawiciele firm zajmujących się przetwórstwem przemysłowym, budownictwem, handlem hurtowym, handlem detalicznym oraz oferujący usługi.

Jakie czynniki będą miały największy wpływ na koszty funkcjonowania firmy? Ankietowani zaliczyli do nich – zreszta podobnie jak we wcześniejszych okresach – ceny energi i paliw, koszty zatrudnienia oraz ceny komponentów i usług.

Rośnie zatrudnienie, maleje bezrobocie
Z „Komunikatu o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa małopolskiego w grudniu 2022 r.” wynika również, że w porównaniu z minionym rokiem wzrosło przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw do 544,4 tys. osób (o 3,3 proc.), a stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 4,5 proc., co oznacza spadek w ujęciu rocznym o 0,5 p. proc.

W 2022 r. najmniejsze bezrobocie odnotowano w Krakowie (2,3 proc.), Tarnowie i Nowym Sączu oraz powiatach wielickim, myślenickim i bocheńskim (od 2,3 do 4,2), a największe w powiecie dąbrowskim (12,5 proc.).

Jak wyglądały wynagrodzenia? W grudniu 2022 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw – jak informuje Urząd Statystyczny w Krakowie – wyniosło 7405,33 zł, co oznacza wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim o 11,4 proc.

Między styczniem a grudniem 2022 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wynosiło zaś 6923,39 zł i było o 15,0 proc. wyższe niz przed rokiem. Wzrost średnich miesięcznych wynagrodzeń US w Krakowie odnotował we wszystkich branżach, a najbardziej pensje urosły w transporcie i gospodarce magazynowej - o 28,4 proc. Mocno rosną również pensje w sektorze nowoczesnych technologii.

Mimo niełatwych ostatnich miesięcy oraz wielu problemów, małopolscy przedsiębiorcy znowu więc dali radę. Jaki będzie 2023 rok? Jedno jest pewne - wyzwań małopolskiemu biznesowi na pewno nie zabraknie.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rok 2022 w biznesie. Choć nie szczędził wyzwań, okazał się całkiem dobry dla małopolskich przedsiębiorców! - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska