https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rok temu odeszła prof. Wanda Półtawska, świadek historii, lekarka, przyjaciółka i współpracowniczka Jana Pawła II

Aleksandra Łabędź
Wideo
od 16 lat
Rok temu, w nocy z 24 na 25 października w Krakowie w wieku niemal 102 lat zmarła Wanda Półtawska – lekarz psychiatra, współpracowniczka i przyjaciółka Jana Pawła II, była więźniarka niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück. W 2016 r. Wanda Półtawska została odznaczona Orderem Orła Białego. W maju 2022 r. Wandzie Półtawskiej przyznano tytuł Honorowej Obywatelki Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. 31 października ub. r. w bazylice Mariackiej została odprawiona msza żałobna. Uroczystości miały charakter państwowy i odbywały się z ceremoniałem wojskowym. Wanda Półtawska spoczęła na cmentarzu Salwatorskim.

- W wieku niemal 102 lat w Krakowie zmarła Wanda Półtawska, doktor nauk medycznych, specjalistka w dziedzinie psychiatrii, profesor Papieskiej Akademii Teologicznej, harcerka, działaczka pro-life. Podczas II wojny światowej łączniczka w polskiej konspiracji, aresztowana i więziona w niemieckim obozie Ravensbrück. Przyjaźniła się z Janem Pawłem II - pisał przed rokiem Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie.

- Jeszcze trudno w to uwierzyć, że przechodząc przez krakowski rynek, nie zobaczymy światła w oknach na ostatnim piętrze kamienicy na rogu Rynku i ulicy Brackiej – a na czwarte piętro już się nie wyspinamy, aby Ją odwiedzić, myśląc jak Pani Doktor miała siłę pokonać tyle schodów… - napisała 25 października ub.r. prezes Stowarzyszenia Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück Elżbieta Kuta i dodała: - Pożegnanie? Nie, Pani Doktor będzie przy nas zawsze…A na corocznych koncertach „Siła Miłości” znowu usłyszymy jej głos… i ten przejmujący wiersz pt. „Odejście” Zofii Pociłowskiej-Kann, obozowej koleżanki, więźniarki KL Ravensbrück.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się ostatniego dnia października

Mszą żałobną w bazylice Mariackiej, we wtorek 31 października ubiegłego roku, Kraków pożegnał Wandę Półtawską. O godz. 12.30 rozpoczęła się modlitwa różańcowa w intencji Zmarłej. Homilię podczas mszy św. wygłosił kard. Stanisław Dziwisz. Po mszy pogrzebowej ciało Wandy Półtawskiej spoczęło na cmentarzu Salwatorskim. Uroczystości miały charakter państwowy i odbywały się z ceremoniałem wojskowym. W uroczystościach pogrzebowych wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Duda. Tłumy zebrane w bazylice Mariackiej żegnały Wandę Półtawską gromkimi brawami.

Kim była Wanda Półtawska?

Wanda Wiktoria Wojtasik przyszła na świat w Lublinie, w rodzinie urzędnika pocztowego. W szkole średniej zaangażowała się w działalność IV Lubelskiej Drużyny Harcerskiej im. Orląt Lwowskich, w 1938 r. została jej drużynową. Już w pierwszych miesiącach okupacji harcerki podjęły działalność konspiracyjną. Wanda i jej koleżanki były łączniczkami – rozwoziły pocztę, a także broń i pieniądze.

Została aresztowana 17 lutego 1941 r. W lubelskim więzieniu ona i jej koleżanki przeszły śledztwo z torturami, a po siedmiu miesiącach grupę kilkunastu lubelskich harcerek przewieziono do obozu Ravensbrück. Poza ciężką codzienną pracą w obozie więźniarki z Lublina były poddane eksperymentom pseudomedycznym, polegającym na okaleczaniu kończyn. Na krótko przed końcem wojny Półtawska została przewieziona do obozu w Neustadt-Glewe (podobóz Ravensbrüuck), gdzie przebywała do 7 maja 1945 r.

Po wojnie studiowała medycynę i psychologię, angażowała się też w spotkania duszpasterstwa akademickiego. Nie wiadomo, kiedy po raz pierwszy spotkała się z Karolem Wojtyłą. Tomasz Krzyżak – autor książki "Wanda Półtawska. Biografia z charakterem" (WAM, 2017) – przypuszcza, że stało się to w 1953 r. To Wandzie Półtawskiej nowo wybrany papież Jan Paweł II zlecił uporządkowanie swoich prywatnych papierów. Z czasem zaczęła odgrywać coraz większą rolę w Kościele krakowskim, stopniowo zwiększała się też rola, jaką odgrywała w Watykanie jako osoba, która ma bezpośredni dostęp do Jana Pawła II i nie boi się interweniować.

W 2016 r. Wanda Półtawska została odznaczona Orderem Orła Białego – w uznaniu zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za propagowanie wartości i znaczenia rodziny we współczesnym społeczeństwie, a także za "chrześcijańskie świadectwo humanizmu i wkład w rozwój katolickiej nauki społecznej".

Została też odznaczona papieskim medalem „Pro Ecclesia et Pontificie”, uhonorowana Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz wieloma innymi odznaczeniami państwowymi i kościelnymi. Laureatka przyznawanych przez IPN tytułów honorowych Świadek Historii (2018) i Kustosz Pamięci Narodowej (2019).y

W 2019 r. Wanda Półtawska została wyróżniona przez Samorząd Województwa Małopolskiego Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyżem Małopolski za niebagatelny dorobek naukowy oraz krzewienie postawy życiowej zgodnej z naukami Jana Pawła II.

Przez 42 lata (od 1955 do 1997 roku) wykładała medycynę pastoralną na Wydziale Teologicznym, a potem na Akademii Papieskiej w Krakowie.

18 maja 2022r. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i przewodniczący Rady Miasta Krakowa Rafał Komarewicz wręczyli Wandzie Półtawskiej tytuł Honorowej Obywatelki Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Wniosek o nadanie Wandzie Półtawskiej tytułu Honorowego Obywatelstwa Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa zgłosiła Komisji Głównej Rady Miasta Krakowa grupa radnych. Uchwałę w tej sprawę podjęto podczas sesji 11 maja 2022 r.

Jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska