W środę Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski zdecydował, że sportowcy z Rosji i Białorusi - państw, które nieustannie atakują Ukrainę - mogą wziąć udział w igrzyskach paraolimpijskich w Pekinie, które odbędą się w dniach 4-13 marca. Jednak nie będą mogli oni startować pod własnymi flagami, a MKP. W przypadku zdobycia złotego medalu, wykluczone jest odegranie ich hymnów. Jakakolwiek zdobycz nie będzie uwzględniana w klasyfikacji medalowej.
- Nie jest to dobra decyzja - ocenił krótko po ogłoszeniu decyzji Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. - Zanim rozpoczęły się przyjazdy ekip do Pekinu, wraz z komitetami litewskim, łotewskim i estońskim zwróciliśmy się z otwartym listem do MKP, by wykluczyć z igrzysk paraolimpijskich ekipy Rosji i Białorusi. Niestety, władze nie wzięły naszego pisma pod uwagę. Oprócz wspomnianych państw przynajmniej dziesięć innych zwróciło się z takim samym przekazem. W argumentacji przewodniczącego decyzja o pozostawieniu Rosji i Białorusi była najlepszą z możliwych. Daje możliwość rywalizacji sportowcom, którzy nie są bezpośrednio związani z działaniami wojennymi. Nie zgadzam się z tak postawioną sprawą. Nie wiemy jeszcze, co postanowimy i czy wystąpimy w tych igrzyskach - wyjaśnił krótko po oświadczeniu międzynarodowego komitetu.
Wkrótce PKP ponownie zwrócił się do MKP. - Razem z sekretarz generalną Pauliną Malinowską-Kowalczyk oceniliśmy decyzję krytycznie. Przedstawiliśmy nasze obawy i wątpliwości spowodowane tym, jakie konsekwencje może pociągnąć za sobą rywalizacja sportowców z tych krajów. Nie wiemy, jak zachowają się inne komitety i ich sportowcy - tłumaczył Szeliga.
Nasi zawodnicy rywalizować będą w czterech dyscyplinach: paranarciarstwie biegowym, parabiathlonie, paranarciarstwie alpejskim oraz parasnowboardzie. Na ceremonii otwarcia, zgodnie z nową tradycją igrzysk, reprezentację Polski poprowadzi dwoje chorążych – alpejczyk Andrzej Szczęsny (Start Bielsko-Biała) oraz paranarciarka biegowa i biathlonistka, Iweta Faron (KS Obidowiec Obidowa).
Oprócz nich w igrzyskach w Pekinie wezmą udział paranarciarze biegowi i parabiathloniści Piotr Garbowski z przewodnikiem Jakubem Twardowskim (PK „Podkarpacie”), Monika Kukla (AZS AWF Kraków), Krzysztof Plewa (Veloactiv Kraków) i srebrny medalista ostatnich mistrzostw świata w Lillehammer Witold Skupień (KS Obidowiec Obidowa). W paranarciarstwie alpejskim reprezentować nas będzie brązowy medalista z ostatnich igrzysk w Pjongczangu Igor Sikorski (Start Bielsko-Biała). Ponadto w parasnowboardzie rywalizować będzie Wojciech Taraba (Start Bielsko-Biała). Dzikie karty w paranarciarstwie biegowym i parabiathlonie otrzymali Aneta Górska z przewodniczką Catherine Spierenburg (UKS Laski), Paweł Gil z przewodnikiem Michałem Lańdą (PK Podkarpacie Przemyśl), oraz Paweł Nowicki z przewodnikiem Janem Kobryniem (UKS Laski).
