Równonoc jesienna 2021 już w połowie września
Zjawisko zwane równonocą jesienną to moment, w którym na dobre żegnamy lato i witamy nadchodzącą, złotą, kalendarzową jesień. Jest to bowiem noc, podczas której zmieniają się pory roku. Co ciekawe - występuje ona dwa razy na dwanaście miesięcy.
Z powodu różnic między rokiem kalendarzowym a zwrotnikowym, data równonocy jesiennej nie jest stała. W tym roku wypadnie ona w środę 22 września.
To właśnie od tego momentu noce będą robić się coraz dłuższe, a dni krótsze.
Dlaczego tak się dzieje?
Otóż równonoc jest zjawiskiem, podczas którego dzień i noc trwają tyle samo godzin. Oznacza to, że w tym momencie półkula północna oraz południowa otrzymują tyle samo promieni słonecznych. Podczas równonocy jesiennej na pierwszej z nich rozpoczyna się kalendarzowa jesień, a na drugiej wiosna.
Po równonocy promienie słoneczne zaczynają doświetlać bardziej jedną z półkul Ziemi, ograniczając ich występowanie na drugiej. Zaczyna robić się coraz zimniej, wcześniej zapada zmrok, a liście drzew powoli zmieniają kolory.
Przesilenie ma na nas negatywny wpływ
Wiele osób uważa, że przesilenie może negatywnie wpływać na samopoczucie i obniżać naszą produktywność. Dotyczy to szczególnie tych, którzy są podatni na zmianę warunków atmosferycznych. Mniejsza ilość promieni słonecznych docierających na naszą półkulę może sprawiać, że będziemy czuć się bardziej zmęczeni, senni, ospali. Pogorszeniu może ulec także ogólne samopoczucie oraz motywacja do pracy.
W jaki sposób się przed tym chronić?
Aby uniknąć złego samopoczucia towarzyszącego równonocy jesiennej należy:
- dbać o zbilansowaną dietę
- pamiętać o odpowiedniej dawce ruchu
- dotleniać organizm np. poprzez dłuższe spacery
- włączyć do swojego jadłospisu witaminę D
