Małopolskie wody są bardzo atrakcyjne. Dla tych, którzy uwielbiają sport i aktywny wypoczynek, ale i dla tych, którzy marzą o leniuchowaniu na piaszczystych plażach. Te wszystkie osoby nie mogą przegapić pierwszej mapy z serii "Małopolska nad wodą", która ukaże się już jutro, jako bezpłatny dodatek do "Gazety Krakowskiej".
Pierwsza mapa obejmuje Kraków i okolice. Zaznaczone są na niej naturalne zbiorniki wodne, sztuczne akweny i baseny odkryte. Dowiesz się, gdzie możesz uprawiać kajakarstwo, żeglarstwo, wioślarstwo czy nurkowanie, gdzie znajdują się parki wodne, źródła termalne i mineralne. Poznasz atrakcje i szlaki turystyczne, parki oraz rezerwaty przyrody. Mapa jest także niezbędnym informatorem w zakresie ochrony przyrody.
W najbliższy weekend zapowiada się piękna pogoda, a więc mieszkańców Krakowa można zachęcić do odwiedzin m.in. Kryspinowa. Ten największy podkrakowski akwen jest czysty. 29 czerwca sanepid zbadał wodę z kąpieliska w Ośrodku Rekreacji i Wypoczynku "Nad Zalewem". Wyniki badań mikrobiologicznych potwierdziły, że woda jest w I klasie czystości.
Pływanie to nie jedyna atrakcja dostępna dla miłośników wodnych rozrywek w Krakowie i okolicach. Wisła, największa rzeka regionu, urzeka nie tylko urodą, zapewnia też urocze chwile wypoczynku i rekreacji. Szlak wodny dla kajakarzy dostępny jest od Jeziorzan do Nowego Brzeska. W granicach Krakowa regularne rejsy oferują statki wycieczkowe i tramwaje wodne. Na rzece działają barki z kawiarniami, a nawet hotelami. Można skorzystać z tramwaju wodnego.
W Krakowie istnieją też ujęcia głębinowe czystej wody, wypływającej ze studni artezyjskich z głębokości od 80 do 100 metrów. Pięć takich studni udostępniono mieszkańcom miasta jako publiczne zdroje czerpalne wody pitnej.
Kolejna mapa, obejmująca tereny Powiśla, będzie dodatkiem do "Gazety Krakowskiej" już 16 lipca.
Pozostałe części serii, a będzie ich w sumie sześć, trafią do rąk Czytelników w kolejne soboty.