https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budują płotki dla żab. W Dolinie Będkowskiej zaczęła się akcja ratowania płazów. Społecznicy będą je wyłapywać i przenosić

Barbara Ciryt
Rozpoczęła się akcja budowania czasowych płotków ochronnych dla żab
Rozpoczęła się akcja budowania czasowych płotków ochronnych dla żab Gmina Wielka Wieś
Pierwsze płotki dla żab w Dolinie Będkowskiej już stoją. Te wygrodzenia mają uchronić płazy przed wtargnięciem na drogę, na której są rozjeżdżane. Wiosną żaby wędrują w kierunku zbiorników wodnych, a miłośnicy przyrody, społecznicy chcą im pomóc w bezpiecznym dotarciu na miejsce. W tym roku pierwsze płotki zaczęli wygradzać pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego oraz wolontariusze.

To już druga edycja akcji "Płazom ujdzie płazem" zapoczątkowana w ubiegłym roku w gminie Wielka Wieś z udziałem jej władz, pracowników, przedstawicieli Wielkowiejskiego Targu oraz społeczników-wolontariuszy. Realizują ją od początku wraz z przedstawicielami Zespołu Parków Krajobrazowych. W tym roku do akcji dołączyła m.in. gmina Zabierzów. Wolontariusze z tej gminy brali udział w budowaniu wygrodzeń.

- Rozpoczęła się budowa czasowego wygrodzenia dla płazów w Dolinie Będkowskiej. W przyszłym tygodniu prace będą kontynuowane, a następnie będziemy przenosić płazy - informują przedstawiciela parków krajobrazowych. Pierwsze płotki dla żab wybudowali w piątek, 7 marca.

Piotr Dmytrowski, zastępca dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego rozpoczynając budowę czasowego wygrodzenia ratunkowego dla płazów w Dolinie Będkowskiej wskazywał jak to ważna akcja.

- Przyroda budzi się do życia, a my mamy misję do wykonania! To ważne działanie, które pomoże żabom i ropuchom bezpiecznie dotrzeć do zbiorników wodnych, gdzie rozpocznie się ich wiosenna wędrówka godowa - informował Piotr Dmytrowski.

Organizatorzy akcji apelują o pomoc w przenoszeniu żab. - Zostań RATOWNIKIEM płazów! - piszą na portalach społecznościowych, planują organizować dyżury wolontariuszy, którzy będą przenosili płazy i liczyli je.

Akcja ma na celu ratowanie płazów, zapobieganie sytuacji, w której na drodze pozostanie rozjechane setki żab.

- Każdej wiosny setki płazów giną pod kołami samochodów, próbując przedostać się przez jezdnie do wody. Wspólnymi siłami postawimy barierę ochronną wzdłuż ul. Jurajskiej i ul. Pod Sokolicą, aby skierować ich migrację w bezpieczniejsze rejony. Łącznie zabezpieczymy 1,3 km trasy! - wskazują organizatorzy akcji.

Każdy człowiek wrażliwych na los zwierząt, płazów, miłośnik przyrody może pomóc. Spędzić czas w dolinie i przyczynić się do ratowania żab i ropuch. Organizatorzy akcji zapraszają do śledzenia stron jej poświęconych np. związanych z Wielkowiejskim Targiem w zakładce EKOAKCJE pod hasłem: "Płazom ujdzie płazem". Tam są zamieszczane aktualne informacje, tam też będą wiadomości o dyżurach wolontariuszy przenoszących płazy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska