Festiwal otworzy projekcja najnowszego filmu Jima Jarmuscha - „The Dead Don’t Die”. Amerykański mistrz kina niezależnego zrealizował tym razem horror o... zombie. Wszystkich zachwyca obsada, która autorowi „Broken Flowers” udało się zebrać w swym nowym dziele: Bill Murray, Selena Gomez, Adam Driver, Tilda Swinton, Iggy Pop, Chloë Sevigny i Tom Waits.
Jarmusch jest częstym gościem w Cannes i dwukrotnie opuścił festiwal z nagrodami - w 1989 roku za „Mystery Train” i w 1993 roku za „Kawę i papierosy II”. „The Dead Don’t Die” weźmie oczywiście udział w Konkursie Głównym festiwalu.
Najbardziej oczekiwanym filmem spośród 21 obrazów biorących w nim udział, będzie jednak nowe dzieło Quentina Tarantino. „Baliśmy się, że film nie będzie gotowy aż do końca czerwca, ale Quentin Tarantino - który od czterech miesięcy nie wychodził z sali montażowej, pokazał, że jest prawdziwym, lojalnym i punktualnym dzieckiem Cannes” - piszą organizatorzy festiwalu na jego stronie internetowej.
„Once Upon A Time In Hollywood” opowiada o losach hollywoodzkiego aktora Ricka Daltona i jego dublera Cliffa Bootha w okresie największego rozkwitu hipisowskiej kontrkultury w 1969 roku. Tłem filmu jest historia zabójstwa aktorki Sharon Tate i czwórki jej przyjaciół, dokonanego przez bandę dowodzoną przez Charlesa Mansona.
W głównych rolach pojawią się Leonardo DiCaprio i Brad Pitt. Sharon Tate zagrała Margot Robbie, a jej męża - Romana Polańskiego - pochodzący z Krakowa aktor Rafał Zawierucha.
W Konkursie Głównym wezmą również udział nowe filmy Terrence’a Malicka, Kena Loacha, Pedro Almodovara i Xaviera Dolana. Będzie je oceniać dziewięcioosobowe jury, w składzie którego jest polski reżyser Paweł Pawlikowski.
Innym z polskich akcentów tegorocznego festiwalu w Cannes będzie udział krótkometrażowej animacji „Duszyczka” Barbary Rupik w konkursie filmów studenckich Cinéfondation. Obraz opowiada o ludzkiej duszy, która wychodzi z martwego ciała i rozpoczyna podróż po pośmiertnej krainie. Jego producentem jest Szkoła Filmowa w Łodzi.
W tej samej sekcji widzowie zobaczą też animację „Roadkill” Leszka Mozgi, czyli thriller ukazujący świat, w którym dominującym gatunkiem są... jelenie. Film polskiego reżysera, który obecnie mieszka w Wielkiej Brytanii, zgłosił na festiwal University of the Arts London.
20 maja w sekcji Cannes Classics, poświęconej klasycznej klasyce światowego kina, pokazany zostanie odrestaurowany w formacie 4K słynny „Kanał” Andrzeja Wajdy. W 1957 roku obraz ten uczestniczył w Konkursie Głównym festiwalu i zdobył Nagrodę Specjalną Jury.
72. edycja festiwalu w Cannes zakończy się 25 maja.
WIDEO: Jakie są granice miłości do zwierzęcia?
Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news
