Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza Kadecka Akademia Dziecięca

Łukasz Jaje
Podopieczni szkoły biorą udział m.in. w zajęciach na poligonie
Podopieczni szkoły biorą udział m.in. w zajęciach na poligonie archiwum lakk
Liceum Akademickie Korpusu Kadetów(LAKK) z Łysej Góry poszerza swoją ofertę edukacyjną o Kadecką Akademię Dziecięcą. Przedsięwzięcie jest bezpłatne. Mogą do niego dołączyć mali mieszkańcy powiatu brzeskiego i okolicznych miejscowości w wieku 6-11 lat. W programie są m.in. wykłady na temat pracy policji czy biznesu.

- Pomysł zaczerpnęliśmy od szkół wyższych, przy których często działają podobne inicjatywy. W październiku odwiedzimy Salezjańskie Muzeum Misyjne. Planujemy też wyjazd do Gdańska, gdzie odbędzie się łączenie z kosmonautami i dzieci będą mogły zadawać im pytania - mówi ks. płk Marek Wesołowski, dyrektor LAKK i były kapelan Biura Ochrony Rządu.

Uroczysta inauguracja Kadeckiej Akademii Dziecięcej nastąpi w sobotę, 28 września. - Tego samego dnia na placu Katedralnym w Tarnowie przeprowadzimy ślubowanie kadetów pierwszego rocznika Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów - dodaje ks. Wesołowski. Początek uroczystości przewidziano na godz. 11. W samo południe w tarnowskiej katedrze zostanie odprawiona msza św.

Później uczestnicy ślubowania przeniosą się do Łysej Góry na powitanie relikwii bł. Augusta Czartoryskiego. Książę zapisał się w historii przekazaniem majątku salezjanom i przystąpieniem do tego zgromadzenia. Jego beatyfikacji dokonał Jan Paweł II. Relikwia spocznie w szkolnej kaplicy. - Z tej okazji zaprosiliśmy wielu znamienitych gości, na czele z doktor Barbarą Czartoryską i Beatą Oczkowicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej - wymienia ksiądz dyrektor.

Kadeckie liceum różni od tradycyjnej szkoły średniej m.in. większa liczba przedmiotów ścisłych oraz liczne zajęcia pozalekcyjne - z malarstwa, sztuk walki czy jazdy konnej. Niektórzy uczniowie mają też na koncie kilka skoków ze spadochronem. Tegoroczna pierwsza klasa liczy 12 osób.
- Powoli zdobywamy popularność. Jest to o tyle trudne, że przenieśliśmy się tutaj z innego województwa - tłumaczy ks. Wesołowski. Łysa Góra (gm. Dębno) od dawna może poszczycić się taką ofertą edukacyjną. Oprócz szkół publicznych działa tu Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii i właśnie LAKK. W najbliższym czasie szczególnie głośno będzie o tej placówce.
Mieszkańcy Łysej Góry zapewniają, że współpraca z elitarną szkołą przebiega niezwykle harmonijnie.
- Wielkim zaszczytem jest mieć jedyną taką szkołę w Polsce. Dlatego ze wszystkich sił jej pomagamy. Najlepszy tego dowód to powstanie specjalnego komitetu, liczącego około 20 osób, zaangażowanych w przygotowanie uroczystości. To wielki dzień dla naszej wsi - przekonuje Roman Sacha, sołtys Łysej Góry.

Dzieło księdza

Liceum Akademickie Korpusu Kadetów zostało założone przez Fundację św. Marcina "Patria et Misericordia", której twórcą jest ks. Marek Wesołowski. Na początku (od roku 2010) placówka działała w Lipinach (woj. mazowieckie).

W 2011 roku poinformowano, że w Łysej Górze powstanie druga tego typu szkoła w kraju. Rok później zmieniono decyzję. Wszystkich uczniów Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów przeniesiono z Lipin do Łysej Góry.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska