Prace w renesansowym zamku rozpoczną się dziś. Tak szeroko zakrojonych działań konserwatorskich obiekt nie doświadczył od ponad 50 lat.
- Zabytek już od dłuższego czasu wymagał renowacji - wyjaśnia prof. Marcin Fabiański, zastępca dyrektora ds. konserwatorsko-technicznych Zamku Królewskiego na Wawelu, pod który podlega Pieskowa Skała. - Dwa lata temu część dachu się zapadła, co w przyszłości mogło zagrozić zniszczeniem zbiorów. To przekonało decydentów, że remont jest potrzebny - mówi prof. Fabiański.
Zamek przejdzie teraz gruntowny remont. Naprawione zostaną uszkodzone konstrukcje murów. Zyskają one nową elewację, podobnie jak dziedziniec krużgankowy, bastiony czy główny korpus zamku. Podczas robót mają zostać wymienione także okna.
Prowadzone będą również prace badawcze wewnątrz kaplicy św. Michała Archanioła. Mają one pomóc znaleźć najlepszą metodę zabezpieczenia i konserwacji wnętrza tego pomieszczenia.
Przy okazji remontu oficyna zostanie zaadaptowana na cele edukacyjne. W jednej z sal pojawi się m.in. nowy sprzęt komputerowy, tablica multimedialna i projektor. Po remoncie pomieszczenie będzie służyć do wyświetlania filmów i gier interaktywnych.
Odnowione zostaną także kasy biletowe i zamkowa restauracja. Pojawi się wreszcie makieta zamku dla niewidomych.
Ostatnie działania na tak dużą skalę w Pieskowej Skale prowadzono w latach 60. XX wieku. - Trzeba jednak zaznaczyć, że drobniejsze prace konserwatorskie i remontowe wykonywane są cały czas, od wielu lat - zaznacza prof. Fabiański. Ostatnio udało się odrestaurować wieżę zegarową czy odnowić kotłownię.
Dziś teren zamku ponownie staje się placem budowy. - W czwartek przekazaliśmy obiekt inwestorowi, który ma wykonać renowację. Teraz trwają prace przygotowawcze. Remont na dobre powinien rozpocząć się w ciągu kilkunastu dni - informuje Fabiański.
Prace remontowe nie obejmą jednak wnętrza zamku. - Urządzenie zbiorów to jest owoc pracy ostatnich lat. Wnętrza już wcześniej zostały poddane konserwacji. Powstała też stała wystawa. Jednak na czas remontu musi zostać zabezpieczona - wyjaśnia wicedyrektor Wawelu. W Pieskowej Skale mieści się m.in. galeria sztuki europejskiej. Turyści nie obejrzą więc obrazów, co więcej - przez najbliższe półtora roku w ogóle nie będą wpuszczani do zamku.
Remont w Pieskowej Skale ma się zakończyć w czerwcu 2016 roku. Koszt wszystkich zaplanowanych prac to ok. 13 mln złotych. Pieniądze na ten cel przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
CO TY WIESZ O WIŚLE? CO TY WIESZ O CRACOVII? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!