Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza wielka licytacja PKL-u

Tomasz Mateusiak
Kolejka na Kasprowy Wierch powinna zostać sprzedana do połowy 2013 roku
Kolejka na Kasprowy Wierch powinna zostać sprzedana do połowy 2013 roku Wojciech Matusik
Polskie Koleje Linowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem przedsiębiorców! Do piątku aż 24 podmioty zgłosiły Polskim Kolejom Państwowych wstępne zainteresowanie kupnem prywatyzowanej firmy. Dopiero w poniedziałek PKP oficjalnie poda jednak, ilu oferentów rzeczywiście złożyło pisemną ofertę. Termin składania ofert minął bowiem równo o północy z piątku na sobotę.

Już teraz wiadomo jednak, że do walki o kolejki na pewno stanęła zakopiańska firma Polskie Koleje Górskie i konsorcjum ze słowacką firmą Tatry Mountain Resort.

Zaczęło się. Dziś w nocy prywatyzacyjna karuzela poszła w ruch. O ile bowiem o sprzedaży Polskich Kolei Linowych mówiło się od niemal dwóch lat, to jeszcze niedawno w sprawie formalnie nic się nie działo. - Wszystko zmieniło się, kiedy przed świętami Bożego Narodzenia oficjalnie ogłosiliśmy, że osoby lub firmy zainteresowane kupnem PKL mogą już składać oferty - mówi Mirosław Kuk, rzecznik prasowy PKP, obecnego właściciela PKL. - Termin składania deklaracji minął w piątek i teraz rozpoczną się biznesowe negocjacje. Nie wiem jeszcze, ile propozycji od ewentualnych kupców dostaliśmy.

Wstępne zainteresowanie PKL-em zgłosiły 24 podmioty. Wiadomo to, bo każda firma, która chciała złożyć ofertę, musiała wpierw pobrać od PKP memorandum prywatyzacyjne (dokument z opisem spółki, z którego kupcy mogą się dowiedzieć o jej bilansie finansowym i posiadanym majątku). Wydawanie tego dokumentu zakończono w czwartek 24 stycznia. Nawet najwięksi spóźnialscy mieli więc jeszcze jeden dzień na skonstruowanie i wysłanie kolejarzom wstępnej oferty.

Postanowiliśmy sprawdzić, czy któraś z osób lub firm, które wcześniej deklarowały chęć zakupu PKL w ostatniej chwili nie zmieniły zdania. - Właśnie wysłaliśmy ofertę - powiedział nam w piątek Łukasz Chmielowski, prezes Polskich Kolei Górskich, firmy, którą specjalnie przed prywatyzacją powołało Zakopane, Bukowina Tatrzańska, Kościelisko i Poronin. Mężczyzna nie chciał jednak zdradzić, kto jest partnerem jego firmy (PKG na zakup samodzielny nie stać - przyp. red.). - Mamy źródło finansowania. Więcej zdradzić nie mogę - dodaje Chmielowski.

Równo o godz. 14 swoją propozycje dla PKP złożyło też konsorcjum stworzone przez Słowaków z Tatry Mountain Resorts i polskich gmin Zawoja, Krynica i Czernichów. - Ofertę wysłaliśmy z wielka przyjemnością - mówi Bohus Hlavaty, prezes TMR. - Jest ona naprawdę konkretna. Powinna się spodobać.

Bardziej tajemnicze są Lasy Państwowe, rządowa agenda, która choć o planach zakupu PKL poinformowała stosunkowo niedawno, przez ekspertów wymieniana jest jako jeden z głównych pretendentów do przejęcia górskich kolejek. - Nie mogę komentować tego czy złożyliśmy ofertę - mówi Anna Malinowska, rzecznik prasowy LP. - To okaże się wkrótce.

Ostatnia osoba, która publicznie deklarowała chęć kupna PKL, jest były burmistrz Zakopanego i jeden z najbogatszych Polaków Adam Bachleda Curuś (chce przejąć kolejki razem z właścicielami Uzdrowiska Szczawnica, rodziną Mańkowskich). Nie udało nam się zapytać go jednak, czy z pomysłu nie zrezygnował.

Główni kandydaci do przejęcia kolejek na Kasprowy Wierch, na Gubałówkę i innych instalacji PKL są więc gotowi. Specjaliści uważają jednak, że w poniedziałek może się okazać, iż na "czarnego konia" wyścigu wyrósł ktoś inny. - Nie zdziwiłbym się, gdyby w walce o PKL pojawiła się nowa firma. Ktoś, kto dotychczas siedział cicho - mówi dr Janusz Raganiewicz, ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. - W takich biznesowych podchodach potencjalni kupcy często do ostatniej chwili trzymają swoje zamiary w tajemnicy. Dzięki temu nie tworzy się wokół nich szum, który nigdy nie sprzyja biznesowi.

Lód pokrył Kraków [ZDJĘCIA]

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska