https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ruszają styczniowe dyżury punktów informacji górniczej. Mieszkańcy mogą zgłaszać szkody górnicze

Sławomir Bromboszcz
Mieszkańcy mogą zgłaszać szkody górnicze
Mieszkańcy mogą zgłaszać szkody górnicze Sławomir Bromboszcz
Mieszkańcy gmin Chrzanów, Libiąż i Babice mocno odczuwają negatywne skutki działalności górniczej. Mocne wstrząsy odczuwane są tam nawet kilka razy dziennie. Południowy Koncern Węglowy w związku z nasileniem się uciążliwości związanej z działalnością Zakładu Górniczego "Janina" w Libiążu oraz "Sobieski" w Jaworznie uruchomił Punkty Informacji Górniczej.

Ruszają styczniowe dyżury punktów informacji górniczej. Mieszkańcy mogą zgłaszać szkody górnicze

Punkty Informacji Górniczej rozpoczęły swoją działalność w listopadzie ub. roku. Działają one w trzech lokalizacjach: Chrzanów, Babice i Zagórze. To miejscowości, w których w ostatnich latach w związku z kierunkiem prowadzonej eksploatacji złóż węgla nasilił się problem wstrząsów.

Południowy Koncern Węglowy reagując na protesty mieszkańców zdecydował się na uruchomienie Punktów Informacji Górniczej, by bezpośrednio przybliżyć im zjawiska powstawania i oddziaływania wstrząsów pochodzących od eksploatacji, jak również zapewnić wsparcie w kwestiach związanych z odpowiedzialnością za szkody górnicze.

Mieszkańcy w Punktach Informacji Górniczej mogą uzyskać kompleksową informację dotyczącą generowanych wstrząsów oraz trybu zgłaszania szkód oraz procedur związanych z ich naprawą - informuje Południowy Koncern Węglowy.

Spółka w każdym miesiącu organizuje trzy dyżury, po jednym dniu w każdej z trzech wytypowanych lokalizacji. Poznaliśmy już plan styczniowych dyżurów.

Dyżury Punktów Informacji Górniczej Południowego Koncernu Węglowego S.A.:

  • Chrzanów - 13.01.2025 r. 10:00-17:00, Urząd Miejski, Aleja Henryka 20

  • Zagórze - 14.01.2025 r. 10:00-17:00, Ochotnicza Straż Pożarna w Zagórzu, ul. Kościelna 1

  • Babice - 15.01.2025 r. 10:00-17:00, Urząd Gminy, ul. Krakowska 56

Dlaczego wstrząsów jest tak dużo i są tak mocne?

Wzrost liczby wstrząsów jest wynikiem rozpoczęcia eksploatacji ściany nr 710 w pokładzie 207 przez kopalnię "Janina", w trakcie której podczas wypełniania pustej przestrzeni poeksploatacyjnej dochodzi do łamania warstw piaskowców zalegających nad pokładem węgla, co generuje wstrząsy górotworu.

Ponadto kopalnia od sierpnia 2023 r. cały czas prowadzi wydobycie w ścianie nr 729 w partii W9 i B1 w części północnej obszaru górniczego, która znajduje się w większej odległości od miejscowości Zagórze. Wstrząsy pochodzące ze ściany nr 729, które są sporadycznie odczuwalne przez mieszkańców gminy Babice w połączeniu ze wstrząsami generowanymi przez ścianę nr 710 przyczyniły się do wzrostu ilości drgań odczuwanych przez mieszkańców.

Ponadto w gminach Chrzanów i Trzebinia mocno odczuwane są także wstrząsy generowane przez działalność Zakładu Górniczego "Sobieski" w Jaworznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska