Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszył nabór wniosków o unijne dotacje dla Małopolski na aktywizację społeczną. Do podziału jest aż 35,5 mln złotych

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Piotr Idem / Polska Press
Do 19 grudnia 2023 r. można składać wnioski o dofinansowanie działań mających na celu włączenie społeczne i zawodowe. W puli konkursu jest ponad 35,5 mln zł z regionalnych zasobów Funduszy Europejskich.

O dofinansowanie projektu w ramach działania 6.16 Aktywizacja społeczno-zawodowa mogą ubiegać się instytucje nauki i edukacji, administracja publiczna, instytucje ochrony zdrowia, instytucje wspierające biznes, organizacje społeczne i związki wyznaniowe, partnerstwa, partnerzy społeczni, przedsiębiorstwa, przedsiębiorstwa realizujące cele publiczne, służby publiczne. Projekty mogą być realizowane samodzielnie lub w partnerstwie.

W konkursie można zgłaszać projekty w dwóch typach dotyczących realizacji kompleksowych programów aktywizacji społecznej i zawodowej osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym oraz biernych zawodowo:

  • Typ A: Aktywizacja społeczna i zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz osób biernych zawodowo
  • Typ B: Aktywizacja społeczna i zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz osób biernych zawodowo w podmiotach reintegracyjnych (np. Centra Integracji Społecznej, Kluby Integracji Społecznej, Zakłady Aktywności Zawodowej czy Warsztaty Terapii Zajęciowej).

W projektach A możliwe jest wykorzystanie różnorodnych narzędzi aktywizacyjnych o charakterze społecznym, zawodowym, edukacyjnym i zdrowotnym. Ich dobór będzie uzależniony od indywidualnych potrzeb osób objętych wsparciem. Podejmowane działania mają prowadzić do powrotu tych osób na rynek pracy. W ramach projektów typu B możliwe będzie tworzenie nowych miejsc w istniejących lub nowych podmiotach reintegracyjnych, w których będą świadczone usługi. Dopuszczalne jest także tworzenie nowych podmiotów reintegracyjnych o ile w danym powiecie nie ma jeszcze takiego podmiotu.

Odbiorcami wsparcia w ramach projektów zgłaszanych do tego konkursu mogą być tylko osoby zamieszkujące lub uczące się na terenie województwa małopolskiego, które są zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, m.in.: bierne zawodowo (bierność wynika z nauki, uzupełnienia kwalifikacji, choroby, niepełnosprawności lub obowiązków rodzinnych związanych z prowadzeniem domu), osoby, o których mowa w ustawie o zatrudnieniu socjalnym, osoby korzystające ze świadczeń pomocy społecznej, przebywające w pieczy zastępczej, nieletni przebywający w zakładach poprawczych lub młodzieżowych ośrodkach wychowawczych.

Minimalny wkład własny Wnioskodawcy to 5 proc. wydatków kwalifikowalnych. Maksymalny poziom dofinansowania UE wydatków kwalifikowalnych to 85 proc. Przy czym maksymalny poziom dofinansowania całkowitego wydatków kwalifikowalnych w projekcie (środki UE + środki krajowe) nie może przekroczyć 95 proc..

Więcej informacji TUTAJ

Antoni Macierewicz o zmianie traktatów UE

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska