FLESZ - Polscy sportowcy idą jak burza
Czytaj Pl. Książki można chłonąć w każdej sytuacji
We wszystkich swych dotychczasowych edycjach akcja dotarła z najlepszymi książkami na wszystkie kontynenty świata - do czternastu krajów i blisko tysiąca miejscowości w Polsce. Rokrocznie angażują się w nią czytelnicy, autorzy, ambasadorzy akcji oraz włodarze miast i instytucje, którym szczególnie bliskie jest promowanie czytelnictwa. W 2020 roku Czytaj PL opanowuje internet, docierając do setek tysięcy czytelników skupionych wokół popularnych serwisów oraz fanpejdży i grup w mediach społecznościowych. W tym roku rzucając hasło „Znowu czytam”, organizatorzy pokazują, że książki można chłonąć w każdej sytuacji.
Po raz kolejny sięgamy po dwanaście wyjątkowych książek, które we współpracy z wydawcami udostępniamy bezpłatnie dla wszystkich – i tych kochających książki, którzy „znowu” dołączą do akcji i bez wahania sięgną po nasze literackie propozycje, jak i tych, którzy będą z nami po raz pierwszy. W niesieniu proczytelniczej misji Czytaj PL pomoże specjalnie przygotowany na okoliczność akcji spot, po obejrzeniu którego nikt nie będzie miał wątpliwości: książka może towarzyszyć nam w każdej sytuacji i miejscu, a czytanie naprawdę wciąg
- mówi Izabela Błaszczyk, dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego, które organizuje akcję.
W tym roku do grona partnerów Czytaj PL dołączyła rekordowa liczba 29 miast, których mieszkańcy i instytucje kulturalne będą aktywnie wspierać czytelnictwo. Jak w poprzednich latach kampanii towarzyszy akcja „Upoluj swoją książkę”, której pomysłodawcą jest Instytut Książki, a ambasadorami – uczniowie szkół średnich z całej Polski.
– Kampania Czytaj PL i towarzyszącą jej akcja „Upoluj swoją książkę” w konsekwentny sposób dopełniają działania Instytutu Książki na rzecz promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Nasza kampania „Mała książka – wielki człowiek” kierowana jest do rodziców przedszkolaków i dzieci w wieku szkolnym, zaś „Upoluj swoją książkę” - trafia do szkół średnich
– podkreśla Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki.
W ramach Czytaj PL jest miejsce na powieść, kryminał i reportaż
Czytaj PL to literatura piękna, kryminały, reportaż, książka historyczna, powieść młodzieżowa i poradnik. Akcja promuje tytuły cenionych autorów, wśród których nie zabrakło laureatów najbardziej prestiżowych laurów literackich w Polsce. Jak zawsze dwanaście tytułów dostępnych jest za darmo w formie e-booków, a dodatkowo dziesięć z nich – w wersji audiobooków.
Pulę otwiera „Zimowla” Dominiki, laureatki Paszportu „Polityki” za rok 2019. Dla wszystkich fanów twórczości Jakuba Małeckiego atrakcją będzie jego przedostatnia powieść „Horyzont”. Ukłonem w stronę miłośników wielowątkowych powieści jest „Stramer” Mikołaja Łozińskiego. Fanów kryminałów do lektury skuszą: „Czarne morze” Karoliny Macios, „Zadra” Roberta Małeckiego, „Topiel” Jakuba Ćwieka oraz Remigiusz Mróz i jego „Głosy z zaświatów”.
Reporterski kunszt uhonorowanego podwójną Nagrodą Literacką „Nike” Mariusza Szczygła poznają ci, którzy sięgną po jego zbiór „Nie ma”. Wojtek Drewniak zafunduje czytelnikom podróż w czasie, dzięki książce „Historia bez cenzury 5. I straszno, i śmieszno – PRL”. Z kolei miłośnicy fantastyki będą mogli sięgnąć po książkę Pauliny Hendel „Strażnik”. Pulę zamykają dwa zagraniczne tytuły: „Kochaj jak najlepiej potrafisz” Stefanie Stahl i „O czasie i wodzie” Andriego Snæra Magnasona.
Jak wziąć udział w akcji Czytaj PL?
– W tym roku akcja Czytaj PL po raz pierwszy zagości na czytnikach książek elektronicznych. W listopadzie dwanaście bestsellerów będzie można przeczytać na urządzeniach inkBOOK Calypso. W przyszłych latach będziemy mogli pochwalić się kolejnymi modelami
– dodaje Paweł Polański, dyrektor platformy Woblink.
Aby wziąć udział w tegorocznej odsłonie akcji, wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Woblink z App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL. Po zeskanowaniu kodu QR zyskujemy dostęp do dwunastu bezpłatnych tytułów do czytania i słuchania. Akcja Czytaj PL trwa do końca listopada.
- Rośliny antysmogowe - warto je mieć w swoim domu!
- Jak wyglądały mieszkania w PRL? Zobacz archiwalne zdjęcia
- Koronawirus w Polsce [DANE, MAPY, WYKRESY]
- Kinga Duda niczym Ivanka Trump. MEMY o córce prezydenta
- Spowiedź "Miśka". 10 szokujących fragmentów zeznań byłego lidera gangu kiboli Wisły
- Luksus po krakosku. TOP 15 najdroższych mieszkań
