Ponowne zapełnianie się biur budzi ożywione dyskusje w firmach. Czy pracownicy tego chcą czy nie, pracodawcy podejmują konkretne kroki związane z ograniczaniem pracy zdalnej. Według analiz EY aż 72 proc. firm, które w czasach pandemii pracowały w tym modelu, powróciło do biur lub planują to zrobić w najbliższej przyszłości.
Jednak tylko w 40 proc. z tych, które podjęły taką decyzję, była ona konsultowana z zespołem. Eksperci HR alarmują, że odgórne, często niekonsultowane z zespołem przywrócenie pracy biurowej prowadzi do napięć na linii pracownik-pracodawca, a nawet decyzji o zmianie miejsca zatrudnienia.
– Obecnie 66 proc. badanych Pracuj.pl deklaruje pracę wyłącznie z biura. Proces powrotu do wspólnej pracy na miejscu nie zachodzi jednak bez zakłóceń. Z badań Pracuj.pl wynika, że aż 86 proc. Polaków pracujących zdalnie lub hybrydowo chce nadal właśnie tak wykonywać swoje obowiązki. Udział osób wykonujących obowiązki zdalnie lub hybrydowo maleje z wiekiem. Podobną tendencję zaobserwować można było także w odniesieniu do wykształcenia. Im było wyższe, tym większy udział pracujących zdalnie lub hybrydowo – komentuje dla Strefy Biznesu Aleksandra Skwarska, Pracuj.pl.
Trudno "się przestawić" na biuro
Badania Pracuj.pl pokazują, że osobom, które przyzwyczaiły się do zalet pracy zdalnej, przeniesienie się do pracy biurowej może przychodzić z trudnością. Zdecydowana większość z nich chce nadal korzystać z elastycznych modeli wykonywania obowiązków.
86 proc. respondentów pracujących w marcu 2022 roku zdalnie lub hybrydowo chciało być zatrudnionymi na tych zasadach w perspektywie co najmniej kolejnych 1-2 lat. W tej grupie 27,5 proc. deklaruje, że najchętniej w ogóle nie pojawialiby się w biurze.
W marcu 2022 roku - czyli okresie, gdy wiele firm zaczynało w praktyce wdrażać programy powrotu do biur, utrzymywał się ustabilizowany udział osób pracujących w bardziej elastyczny sposób. 34 proc. Polaków posiadających pracę badanych przez Pracuj.pl deklarowało, że pracują zdalnie lub hybrydowo. Natomiast wyłącznie w siedzibie firmy wykonywało obowiązki 2/3 respondentów. To wyniki bardzo zbliżone do tych odnotowanych w październiku ubiegłego roku, czyli okresie większego nasilenia pandemii koronawirusa.

Oprocentowanie lokat bankowych w górę. "W ciągu roku wzrosło ponad dwudziestokrotnie"
Ostatnie miesiące były dla oszczędzających pełen dobrych wiadomości. Oprocentowanie lokat bankowych idzie w górę. Tak banki walczą o oszczędności Polaków. Niektóre instytucje proponują zysk przekracza...
Jak chcemy pracować?
– Co ciekawe, 46 proc. pracujących hybrydowo pojawia się w biurze głównie w poniedziałki. Analiza danych pokazuje, że już w marcu widoczne były pierwsze oznaki zmian w organizacji pracy. Udział osób pracujących zdanie lub hybrydowo w Polsce utrzymywał się między IV kwartałem 2021 roku i I kwartałem 2022 roku na podobnym poziomie. Jednak już proporcje pracy hybrydowej często ulegały zmianie. Badania wskazują, że częściej, niż wcześniej bywamy w biurach – dodaje ekspertka.
Ponadto dodaje, że 66 proc. Polaków za zaletę pracy zdalnej uważa mniejsze poświęcane czasu na dojazdy do pracy, a 47 proc. zauważa zwiększenie oszczędności na wydatkach. – Natomiast najczęstszymi wadami pracy zdalnej wskazywanymi przez Polaków są trudności z oddzieleniem pracy i życia osobistego, rzadsze kontakty ze współpracownikami czy dodatkowe wydatki, na przykład na prąd – wyjaśnia.
Stara, nowa rzeczywistość
Ponowne zapełnianie się biur i wprowadzanie modeli hybrydowych wymaga dużego wyczucia od pracodawców. Dla innych przedsiębiorstw, bardziej skłonnych do zatrudniania zdalnie, ten czas może się z kolei okazać okresem wzmożonej rekrutacji i większej responsywności kandydatów.
Przytaczane dane badawcze dowodzą, że w najbliższych miesiącach i latach czeka nas bardzo ciekawy proces wykuwania się nowego zawodowego ładu i nowych sposobów adresowania potrzeb pracowników. – Bezpośredni powrót do sytuacji sprzed pandemii jest niemożliwy, a nowy… wciąż dopiero poznajemy – podsumowują autorzy badania.
