W sumie w całym kraju 1019 kandydatów walczyło o 53 miejsca w europarlamencie. Odnotowano frekwencję 40,65 proc. Mandaty mogły zdobyć ugrupowania, które przekroczyły próg 5 proc. Rozkład mandatów wygląda następująco: Koalicja Obywatelska - 21, Prawo i Sprawiedliwość - 20, Konfederacja - 6, Trzecia Droga - 3, Lewica - 3.
Z okręgu nr 10, obejmującego województwa małopolskie i świętokrzyskie mandaty zdobyli: Adam Jarubas (PSL, Trzecia Droga), Bartłomiej Sienkiewicz (KO), Jagna Marczułajtis-Walczak (KO), Grzegorz Braun (Konfederacja), Beata Szydło (PiS), Arkadiusz Mularczyk (PiS), Dominik Tarczyński (PiS).
Głosowanie w Wyborach do Parlamentu Europejskiego 2024 odbywało się w godzinach 7–21. Wybranych zostanie 720 posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego, o 15 więcej w porównaniu z poprzednimi wyborami. Z reguły, łączna liczba posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego jest ustalana przed każdymi wyborami. Nie może przekroczyć 750 osób plus przewodniczący/ca.
Liczba posłów i posłanek do PE wybieranych z każdego kraju Unii Europejskiej jest ustalana przed każdymi wyborami i opiera się na zasadzie degresywnej proporcjonalności, co oznacza, że każdy poseł i posłanka do PE z większego kraju reprezentuje więcej osób niż poseł czy posłanka z mniejszego kraju. Minimalna liczba posłów i posłanek do PE z dowolnego kraju to sześcioro, a maksymalna to 96.W Polsce wybieraliśmy 53 europosłów. Większą liczbę wybierano w czterech innych krajach: Niemczech - 96, Francji - 81,Włoszech - 76 i Hiszpanii - 61.
4 czerwca 1989. Wybory, które zmieniły Polskę
