Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są wielcy przez to, czym dzielą się z innymi ludźmi

Halina Gajda
Halina Gajda
Lokalne Centrum Wolontariatu w Gorlicach zostało laureatem nagrody Pro Publico Bono 2015. Wyróżnienia otrzymali: dr n. med. Janina Kokoszka--Paszkot i fundacja na rzecz wspierania osób niepełnosprawnych "Wyjdź z domu".

Gala, podczas której wręczono nagrodę i wyróżnienia odbyła się w piątek w Dworze Karwacjanów. W tym roku poza wymienionymi do nagrody nominowana została fundacja Beskidzka Zima, Grażyna Kurzawa, nauczycielka, od 35 lat aktywna działaczka Ligi Ochrony Przyrody oraz Julian Roman, społecznik, były radny gminy Gorlice.

- Wybór nie był wcale prosty, bo dokonania wszystkich kandydatów są imponujące - przekonywał Marek Bugno, przewodniczący Rady Powiatu. Wyróżnieni są doskonale znani w lokalnym środowisku. Dr Janina Kokoszka-Paszkot od lat prowadzi wykłady, seminaria, szkolenia, spotykając się zarówno z nastolatkami, jak i z seniorami, by w przystępny sposób wyjaśniać im, jak mają dbać o swoje zdrowie. Żadne pytanie nie jest za trudne, każde warte czasu na odpowiedź. Trudno się więc dziwić uzasadnieniu: - Za propagowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych i starszych, za działalność profilaktyczną skierowaną do chorych na cukrzycę, za pracę na rzecz rozwoju opieki geriatrycznej, za działalność dla dobra wspólnego w służbie bliźnim - mówił Marek Bugno.

Drugie wyróżnienie trafiło do fundacji Wyjdź z Domu. Agnieszka Pyzik, szefowa fundacji jest namacalnym dowodem na to, że niepełnosprawność nie powinna być powodem zamknięcia się w domu. - Trzeba znaleźć w sobie siłę, choć to nie zawsze jest łatwe. Ale nie wolno się poddawać - zwykła mawiać. Pracując, wychowując dzieci pokazuje, że można normalnie żyć i namawia do tego innych. - Za dawaną przykładem lekcję miłości i szacunku do drugiego człowieka, za innowacyjne podejście do opieki i pomocy, za wyzwalanie w osobach z niepełnosprawnościami nowej energii do życia i wiary, że wszystko jest możliwe, za działalność dla dobra wspólnego - brzmiało uzasadnienie kapituły.

Nagrodzie od lat przyświeca idea zawarta w słowach Jana Pawła II: każdy człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi. Jak pokazuje życie, wśród nas jest wielu takich, którzy chcą i dzielą się z innymi tym, co posiadają - zarówno w sensie materialnym, jak i duchowym. Przykładem takiego jest Lokalne Centrum Wolontariatu w Gorlicach Kwiatonowickiego Stowarzyszenia Homini. Nagrodę odebrała Renata Filipowicz, założycielka LCW. Nagroda Pro Publico Bono została przyznana za krzewienie idei wolontariatu, bezinteresowne niesienie pomocy chorym i potrzebującym wsparcia, naukę, jak skutecznie pomagać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska