Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sabałowa Noc 2018: Nowym zbójnikiem został Sebastian Karpiel Bułecka. Sprawdź kto jeszcze!

Tomasz Mateusiak
Tomasz Mateusiak
Znamy już osoby, które w tym roku dołączyły do zbójeckiej braci. W sobotę, w Bukowinie Tatrzańskiej odbyła się "Sabałowa Noc", podczas której harnaś - Stanisław Hodorowicz (były senator PO - co w kontekście przyznanych nagród nie jest bez znaczenia) ogłosił nazwiska nowych zbójów. Tego wielkiego zaszczytu dostąpili: Janusz Stachoń "Trabant"; Damian Lassak, Sebastian Karpiel Bułecka, Janusz Łukaszczyk, Jan Kubik oraz wicemarszałek Małopolski Leszek Zegzda. W sobotę czterem kobietom zasłużonym dla regionu przyznano też tytuł "Wierchowych Orlic".

Obecnie w Polsce żyje około 150 zbójników. W sobotę, decyzją zbójeckiej starszyzny do tego grona dołączyło kolejnych sześć osób. Zanim jednak zostali oni pasowani na zbójów, musieli zaprezentować przed swoim harnasiem jakąś niezwykłą umiejętność.

Janusz Stachoń „Trabant” to mieszkaniec Bukowiny Tatrzańskiej, przedsiębiorca, gawędziarz i aktor lokalnego teatru ludowego. Przed publicznością opowiedział więc historię o spotkaniu z .. UFO. Sebastian Karpiel Bułecka lider zespołu Zakopower (z Kościeliska) zagrał na skrzypcach a Damian Lassak (Ponice) oraz Janusz Łukaszczyk „Kołoc” (Bukowina Tatrzańska) zatańczyli dla publiczności góralski taniec. Z kolei Jan Kubik, góralski krawiec z Krościenka zagrał ludowa pieść z Pienin. Na końcu wicemarszałek Małopolski Leszek Zegzda wraz ze swoją żoną zaprezentowali skoczną polkę.

Wszystkie te umiejętności bardzo przypadły do gustu hetmanowi Hodorowiczowi (były senator Platformy Obywatelskiej i profesor UJ), który chwilę później pasował ich na zbójników.

Od soboty wieczora dumny tytuł Wierchowych Orlic noszą też: Małgorzata Słodyczka z Zebu - szefowa miejscowego zespołu folklorystycznego. Anna Kossek, aktorka ludowa i poetka z Bukowiny oraz Agnieszka Koszarek - instruktor w zespole góralskim z Bukowiny (a prywatnie żona Bartłomieja Koszarka - organizatora Sabałowych Bajań).

Ostatnią z nagrodzonych została Sylwia Plucińska z Jurgowa (prowadzi miejscowy zespół ludowy), która zaprezentowała się w przepięknym stroju regionalnym ze Spisza. Jej regionalny taniec „Stara baba” podbił serca publiczności.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska