– Według zebranych dowodów zatrzymani brali udział w zorganizowanej grupie przestępczej działającej oraz dopuszczali się tzw. prania pieniędzy poprzez zawieranie nieprawdziwych umów z firmami, które przywłaszczały pieniądze sądu. Z tytułu zawartych umów uzyskali korzyści majątkowe od 28 do 180 tys. zł– informuje CBA.
Sprawa dotyczy procederu przywłaszczenia mienia wielkiej wartości należących do Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Od 2011 r. pracownicy sądu mieli wyprowadzać pieniądze poprzez zawieranie fikcyjnych umów i udzielania zamówień. W procederze tym według śledczych brali udział m.in. prezes i dyrektor sądu, zastępca dyrektora, główna księgowa, zastępca głównej księgowej, główny specjalista do spraw zamówień.
Realizacja procederu przestępczego była możliwa poprzez zorganizowanie sieci około 20 firm powiązanych kapitałowo i osobowo otrzymujących fikcyjne zamówienia z Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Firmy te z kolei korumpowały pracowników poprzez udzielanie im fikcyjnych zleceń, co zapewniało im przychylność i dyskrecję – przypomina CBA.
Dotychczas podejrzanym przedstawiono zarzuty przywłaszczenia ponad 30 mln zł. W sprawie jest już 30 podejrzanych.
Teraz zatrzymani zostali: Józefa M., Katarzyna Ś., Katarzyna S. oraz Tomasz P. Trójka spośród zatrzymanych osób to pracownicy Działu Finansowego sądu, czwarta osoba zatrudniona w Centrum Zakupów dla Sądownictwa jest delegowana do pracy w Dziale Finansowym Sądu Apelacyjnego w Krakowie.
ZOBACZ KONIECZNIE:
FLESZ: Letnie upały - jak reagować w razie udaru słonecznego?
Źródło: vivi24
