Sądecczyzna. Znalazł się zagubiony w górach narciarz. GOPR...

  Sądecczyzna. Znalazł się zagubiony w górach narciarz. GOPR ostrzega, że na szlakach jest niebezpiecznie [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału
  Tatiana Biela

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Na górskich szlakach panują bardzo trudne warunki
  1/6
  przejdź do galerii

  Na górskich szlakach panują bardzo trudne warunki ©Krynicka Grupa GOPR

  11 stycznia, goprowcy z Krynickiej Grupy brali udział w akcji poszukiwawczej w rejonie Obidzy (gm. Łącko). 10 stycznia, mężczyzna zostawił samochód na jednej z posesji i poszedł na „biegówki". Ponieważ nie wrócił na noc, ratownicy GOPR-u podjęli poszukiwania. Dzisiaj, około 10.30, narciarz odnalazł się w jednym ze schronisk. GOPR apeluje o rozwagę, bo warunki w górach są naprawdę trudne, nawet dla doświadczonych turystów. Radzą wielbicielom górskich wędrówek, by sprawdzali komunikaty o pogodzie i warunkach panujących na szlakach.
  Historia narciarza zakończyła się dobrze, a akcja poszukiwawcza była efektem nieporozumienia.

  - Narciarz zostawił wczoraj samochód na posesji znajomego i zapowiedział, że może nie wrócić na noc- mówi Łukasz Smetana, z Grupy Krynickiej GOPR.

  Mężczyzna nie dosłyszał jednak informacji kolegi i kiedy ten nie pojawił się następnego dnia, zaalarmował goprowców.

  - Rozpoczęliśmy akcję poszukiwawczą, i około 10.30 okazało się, że narciarz, cały i zdrowy, przebywa w schronisku na Durbaszce - informuje Smetana.

  Choć cała sytuacja była efektem nieporozumienia, ratownik GOPR apeluje o rozwagę.

  -To bardzo dobrze, że znajomy zareagował na fakt, że kolega nie wrócił na noc - mówi i prosi jednocześnie, aby dokładnie precyzować swoje plany i upewnić się, że dana osoba usłyszała jakie zamiary ma turysta.

  - Oszczędzi to wszystkim niepotrzebnych nerwów - podkreśla Smetana.

  Jak informują ratownicy z Krynickiej Grupy GOPR pomimo wydawanych komunikatów i ostrzeżeń, wielu turystów wybiera się w góry na zimowe spacery i wędrówki.

  Grupa Krynicka GOPR na swojej stronie internetowej oraz na portalu społecznościowym na bieżąco podaje oficjalne komunikaty odnośnie aktualnych warunków i zagrożeń, jakie panują na szlakach. Na Facebooku powstała nawet specjalna grupa „Bezpieczeństwo w górach”, gdzie ratownicy informują o warunkach, podają praktyczne informacje, czy zamieszczają wiele wskazówek dot. bezpiecznego planowania górskich wędrówek.

  - W ostatnim czasie na Facebooku pojawiło się kilka prywatnych apeli ratowników, którzy wręcz błagają turystów o opamiętanie się i nie narażanie życia - mówią goprowcy, którzy podkreślają, że nawet doświadczeni turyści, bardzo dobrze przygotowani zarówno kondycyjnie, jak i sprzętowo, mają poważne problemy z pokonywaniem nieprzetartych szlaków.

  - Po ostatnich opadach śniegu, zaspy w niektórych miejscach sięgają nawet 2-3 metrów. Wędrówka w takich warunkach jest znacznie dłuższa i cięższa niż normalnie - informują goprowcy.

  Powinno się ją pokonywać na nartach skiturowych lub rakietach śnieżnych. Pomimo nie występowania typowo lawinowych obszarów, przy dużym nastoromieniu terenu i bardzo niestabilnej pokrywie śnieżnej może dochodzić do samoistnych lub wywołanych niewielkim naciskiem zsuwów mas śnieżnych.

  Ratownicy apelują, by turyści w najbliższych dniach nie planowali wycieczek w góry.

  - Jeśli jednak się tam znajdą, wracając ze schronisk powinny wybrać najkrótszą drogę w kierunku dolin – czasem takie drogi są w miarę możliwości odśnieżane, jako drogi dojazdowe do schronisk - informują.

  Wychodząc zimą w góry należy także pamiętać o odpowiednim wyposażeniu i ubiorze. Warto również przed wyjściem w góry skontaktować się z dyżurnym ratownikiem GOPR, który udzieli informacji o aktualnych warunkach na szlakach, a także doradzi wybór najbezpieczniejszej trasy.

  Dodatkowo należy zadbać o naładowany telefon z zapisanymi numerami ratunkowymi: 985 lub 601 100 300, a także zainstalowaną aplikacją RATUNEK, która umożliwia szybką i dokładną lokalizację - radzą goprowcy.

  Aplikacji można używać również w przypadku, kiedy życiu turysty nie zagraża realne niebezpieczeństwo, ale np. zgubił szlak. Ratownik dyżurny odbierający takie zgłoszenie, może wówczas telefonicznie naprowadzić turystę na właściwy szlak.

  W Grupie Krynickiej GOPR każdego dnia pełni służbę kilkunastu ratowników górskich. Dodatkowo na czas akcji poszukiwawczych czy ratunkowych, angażowanych jest średnio kolejne kilkanaście - kilkadziesiąt osób. Ratownicy górscy zabezpieczają stoki narciarskie na Jaworzynie Krynickiej, Słotwinach, w Wierchomli oraz w Rytrze. Pełnią również stały dyżur w Piwnicznej-Zdroju, gdzie pomagają mieszkańcom okolicznych przysiółków w transportach ratunkowych, czy transporcie leków. Na pomoc goprowców można również liczyć w w górskich schroniskach, m.in. w Banicy i na Przehybie.

  WIADOMOŚCI Z SĄDECCZYZNY
  FLESZ: 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - Czy będzie kolejny rekord?


  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Sportowiec Małopolski 2018 [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

  Sportowiec Małopolski 2018 [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce