Sądecki MPEC zakończył jedną z największych inwestycji w ostatnich latach. Dwa zadania związane z modernizacją sieci ciepłowniczej pochłonęły w sumie 27 723 130 zł. Prace swoim zasięgiem objęły wiele ulic i osiedli na terenie Nowego Sącza, w tym: ul. Wiśniowieckiego, Korzeniowskiego, Królowej Jadwigi w rejonie Parafii Matki Bożej Niepokalanej, całą ulicę Beliny Prażmowskiego, ul. Łukasińskiego i Siemiradzkiego, a także osiedla Westerplatte, Barskie i Wojska Polskiego.
- Zrealizowane projekty to konkretne działania oraz efekty, z których warto podkreślić: likwidację 4 sztuk wymiennikowni grupowych, zainstalowanie 111 sztuk indywidualnych węzłów, a także długość zmodernizowanej sieci ciepłowniczej, która wyniosła aż 8 423 metrów bieżących – wylicza Paweł Kupczak, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu. - W głównej mierze dzięki zrealizowanym projektom udało się zmniejszyć straty na przesyle ciepła. Jeszcze 6-7 lat temu wynosiły one 15 procent, a obecnie spadły do 7,5. A więc straty zostały zredukowane o połowę. To ważny aspekt oszczędnościowy.
Inwestycje w nowe, niskoemisyjne źródła ciepła m.in. kotły na biomasę oraz układ kogeneracji produkujący równocześnie energię cieplną i elektryczną spółka zapewniły spółce bezpieczeństwo energetyczne.
- Dzięki temu, że możemy decydować patrząc na ceny węgla, zrębki drzewnej i gazu co jest najtańsze toteż cena dla odbiorców Kotłowni Millenium jest niższa i bardziej stabilna – dodaje Kupczak. Przypomina, że po rozbudowie sieci i po podłączeniu do niej sądeckiego szpitala w 2020 roku, zapadła też decyzja o odpięci do sieci ciepłowniczej z Kotłowni Millenium odbiorców korzystających z kotłowni gazowych przy ul. Matejki i Długosza. - Inwestycja została zrealizowana w ostatnich miesiącach. Taryfy na Kotłowni Millenium są o 25 procent tańsze niż na kotłowniach gazowych, dlatego ci odbiorcy mają aktualnie obniżane ceny ciepła dostosowując je do cen z Millenium.
To jednak nie wszystkie zmiany, bo sądecka spółka przygotowała już nowe taryfy. Zgodnie z prawem w lipcu MPEC złożył nowy wniosek taryfowy do Urzędu Regulacji Energetyki.
- Już jesteśmy po początkowej serii pytań ze strony Urzędu Regulacji Energetyki. Kiedy będą nowe taryfy to trudno w tym momencie zawyrokować, bowiem ostatnia taryfa była procedowana 11 miesięcy – podkreśla prezes MPEC-u. - Na pewno sytuacja na rynku surowców jest już bardziej stabilna niż w zeszłym roku i tak też powinno być z taryfami, a więc stabilnie. Natomiast w przypadku tych odbiorców, którzy korzystają z lokalnych kotłowni gazowych to tam na pewno będzie obniżka taryfy.
- Taki prywatnie jest Marcin Janusz, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich
- Tak mieszkają Sławomir i Kajra. To ich urocze gniazdko w Małopolsce
- Darek kocha motoryzację. W garażu ma lincolna z 1974 roku o wadze ponad 2 ton
- Mural „Matki Sybiraczki” odsłonięty. W uroczystości wzięły udział setki uczniów
- Ten serial to hit. Kręcono go w słynnej wiosce romskiej w Maszkowicach
Nowy Sącz. Arkadiusz Mularczyk: Polacy przez lata dziedziczyli biedę
