https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Scenki z życia przedwojennego i wojennego Nowego Sącza. Tak było kilkadziesiąt lat temu. Zobacz archiwalne zdjęcia

Tatiana Biela
Para harcerzy ubrana w stroje ludowe podczas tańca (rok 1937)
Para harcerzy ubrana w stroje ludowe podczas tańca (rok 1937) Narodowe Archiwum Cyfrowe
Narodowe Archiwum Cyfrowe gromadzi pamiątki przeszłości, w tym m.in. archiwalne fotografie z różnych regionów Polski. Są wśród nich zdjęcia przedwojennego Nowego Sącza, a także fotografie stolicy Sądecczyzny z czasów II wojny światowej. Wybraliśmy dla Was scenki z życia miasta i regionu, które przedstawiamy w wersji kolorowej. Zapraszamy Was do sentymentalnej podróży w przeszłość.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Narodowe Archiwum Cyfrowe (NAC) jest pierwszym polskim archiwum cyfrowym czyli instytucją powołaną w celu gromadzenia, przechowywania i udostępniania materiałów archiwalnych w postaci cyfrowej oraz zarządzania nimi. Powstało w 2008 roku, zaś w jego zbiorach znajduje się blisko 15 mln zdjęć, pochodzących z okresu od lat czterdziestych XIX wieku aż po czasy współczesne (blisko 90 procent z nich przypada na czasy PRL). Ponadto placówka dysponuje również zbiorami nagrań (ponad 40 tys. jednostek z lat 1889–2008) a także filmów. Mowa tutaj o około 2,4 tys. tytułów z lat 1928–1993 (90 procent z nich to materiały pochodzące z Instytutu Badań Edukacyjnych, Wytwórni Filmowej „Sportfilm”, Wytwórni Filmowej „Czołówka” oraz Polskiej Agencji Interpress).

W NAC powstał Zintegrowany System Informacji Archiwalnej ZoSIA oraz serwis szukajwarchiwach.gov.pl, w którym można znaleźć miliony skanów materiałów archiwalnych.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? Nawet za 2,5 roku

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska