Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ŚDM 2016. Podczas Światowych Dni Młodzieży najlepiej będzie poruszać się pieszo

Piotr Tymczak
Strefy ograniczonego ruchu podczas Światowych Dni Młodzieży pod koniec lipca tego roku obejmą niemal cały Kraków
Strefy ograniczonego ruchu podczas Światowych Dni Młodzieży pod koniec lipca tego roku obejmą niemal cały Kraków
W ostatni tydzień lipca musimy być przygotowani na wielkie korki na ulicach i tłok w tramwajach. Chodniki też będą zatłoczone.

Autor: Joanna Urbaniec

W ostatni tydzień lipca musimy być przygotowani na wielkie korki na ulicach i tłok w tramwajach. Chodniki też będą zatłoczone.
Dziennik Polski dotarł do planu komunikacji podczas Światowych Dni Młodzieży. Wynika z niego, że pod koniec lipca czeka nas tydzień bez samochodu. Aby miasto nie zostało sparaliżowane, głównym rodzajem transportu mają być podróże na piechotę. Tramwaje i autobusy mają pełnić rolę uzupełniającą.

Autorzy dokumentu zakładają, że pielgrzymi mogą pokonywać pieszo nawet 10-12 km, by dotrzeć na miejsce modlitwy Jest też adnotacja, że takie odległości są akceptowalne przez młodzież, która ma uczestniczyć w ŚDM. Organizatorzy spodziewają się, że do Krakowa może przybyć ok. 2 mln pielgrzymów.

Będą oni dużo chodzić, ale mogą też korzystać z komunikacji zbiorowej. Trzeba się więc liczyć z przepełnieniem tramwajów i autobusów. W związku z religijnymi wydarzeniami część ulic czasowo ma być zamykana dla ruchu. Mieszkańcy muszą więc być przygotowani na to, że do pracy albo w miejsce spotkania trzeba będzie iść na piechotę, czy też skorzystać z roweru.

Plan transportu na czas ŚDM zakłada, że miasto będzie podzielone na kilka stref ograniczeń ruchu, do których wjadą tylko mieszkańcy, pojazdy komunikacji miejskiej, służb technicznych, zaopatrzenia (w godz. 24-9) oraz taksówki, ale tylko za zezwoleniem zarządcy drogi.

W dniach ŚDM dojazd samochodem do pracy czy miejsca spotkania często będzie więc niemożliwy albo może się wiązać z ugrzęźnięciem w korku. Pozostanie więc korzystanie z tramwajów i autobusów, które też mogą być zatłoczone.

Główne uroczystości z udziałem papieża Franciszka odbędą się w Brzegach koło Wieliczki. Tam ma dotrzeć około dwóch milionów pielgrzymów: 1 mln od ul. Śliwiaka i Półłanki, 320 tys. z ul. Bieżanowskiej, 328 tys. z ul. Wielickiej, 460 tys. od strony ul. Wielickiej, 269 tys. zł od Niepołomic, natomiast 132 tys. z parkingów.

Założono więc wyłączenie z ruchu Autostrady A4 od węzła Szarów do węzła Kraków-Wieliczka. Jest to podyktowane zapewnieniem bezpieczeństwa pieszych, którzy mają tamtędy dochodzić do Brzegów. Część autostrady ma też pełnić rolę parkingu na ok. 2 tys. miejsc. Według obliczeń, w Krakowie możliwe jest wyznaczenie ok. 5 tys. miejsc postojowych. Wyznaczono 26 stref parkingowych dla autokarów w ciągach ulic (m.in. Opolskiej, Jasnogórskiej, Lublańskiej, Jana Pawła II, Mogilskiej, Lema, Grota-Roweckiego) -w sumie na 5315 miejsc.

Szacuje się, że podczas uroczystości na Błoniach zgromadzi się 800-900 tysięcy pielgrzymów, a w Brzegach - ok. 2 miliony. Autokarami będzie mogło dojechać 500 tys. osób (10 tys. pojazdów), koleją - 160 tys. osób (przepustowość linii - ok. 20 tys. osób na godzinę), samolotami 20 tys. osób (30 operacji dziennie), pieszo i rowerem - 40-60 tys. osób, autami prywatnymi - 200 tys. osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska