https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ŚDM 2016 w Krakowie. Piękny start święta młodzieży [NOWE ZDJĘCIA]

Maria Mazurek
Modlimy się o dar pokoju dla naszego niespokojnego świata. Wszyscy stanowimy wspólnotę - mówił kard. Dziwisz na Eucharystii otwierającej ŚDM. Ostatni raz krakowskie Błonia były tak szczelnie wypełnione rozmodlonymi chrześcijanami w 2002 roku, podczas ostatniej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

16 lat później spełnia się jedno z największych marzeń Karola Wojtyły: jego ukochane miasto staje się miejscem radosnej pielgrzymki młodych ludzi z całego świata.

Metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz, już w pierwszych wypowiedzianych podczas wczorajszej mszy na Błoniach słowach, nawiązał do naszego papieża: - Witam was wszystkich w mieście świętego Jana Pawła II. On tu dorastał do służby Kościołowi i stąd wyruszył na drogi świata - pozdrowił pielgrzymów.

Światowe Dni Młodzieży - msza otwarcia

Tysiące pielgrzymów i morze peleryn na Błoniach na mszy [ROK PO ŚDM]

Śpiewy, radość, modlitwa
Choć msza inaugurująca Światowe Dni Młodzieży w Polsce rozpoczęła się wczoraj o godz. 17.30, to Błonia i sąsiedni park Jordana były szczelnie wypełnione kolorowymi, świętującymi i głośno śpiewającymi pielgrzymami już kilka godzin wcześniej.

Część z nich przed mszą spowiadała się w 50 pomalowanych na biało, poustawianych przy parkowych alejkach konfesjonałach (kolejnych 50 takich „przenośnych” spowiednic trafiło do Łagiewnik). Sakrament pokuty odprawiali kapłani z przeróżnych krajów, w językach m.in. polskim, angielskim, niemieckim, francuskim czy ukraińskim. Wielu młodych modliło się w ciszy tuż obok, w namiocie adoracji.

Trudno słowami oddać atmosferę tych chwil. Pielgrzymi różnych ras i narodowości, rozmodleni, rozśpiewani i uśmiechnięci, radośnie się pozdrawiali. Powiewały flagi państw całego świata i przeróżnych organizacji. Spotkaliśmy na przykład członków Sant`Egidio, wspólnoty zrzeszającej wiernych z Polski, Ukrainy, Słowacji, ale też z Syrii. - Przyjechaliśmy, by spotkać się z papieżem i powiedzieć mu, jak bardzo go kochamy - tłumaczyli.

Światowe Dni Młodzieży 2016World Youth Day 2016

Rok po ŚDM. Zobacz najlepsze zdjęcia z 26 lipca 2016

Skromniej, niż zakładano
Policja szacuje, że w mszy inaugurującej wzięło udział ok. 180 tys. osób, choć komitet ŚDM spodziewał się, że pielgrzymów może być nawet pół miliona - zapewne wiele osób wystraszyła burza, która przeszła nad Błoniami przed rozpoczęciem Eucharystii. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów czuwało m.in. 550 ochotniczych strażaków, wojsko, policja i wykwalifikowani ratownicy.

Eucharystia rozpoczęła się wniesieniem na ołtarz symboli ŚDM oraz relikwii świętych: Jana Pawła II i Faustyny. Ewangelia została odczytana nie tylko w języku polskim, ale też... staro-cerkiewno-słowiańskim. Zabrzmiał m.in. skomponowany specjalnie na tę okazję hymn oraz fragmenty hymnów poprzednich edycji Światowych Dni Młodzieży. Zgromadzeni na mszy usłyszeli również pieśń„Syćka se wom zycom” - tę samą, którą górale zaśpiewali papieżowi pod Wielką Krokwią w 1997 r.

Pielgrzymi i wolontariusze w Krakowie

ŚDM. Pielgrzymi dodali barw Krakowowi!

W duchu Franciszka
Gości przywitał kard. Dziwisz - on również wygłosił homilię. Padły w niej m.in. słowa o „niespokojnym świecie”. Metropolita krakowski prosił o modlitwę za wszystkie ofiary zamachów terrorystycznych, a przede wszystkim za księdza, który został zabity wczoraj we Francji podczas odprawiania mszy.

- Są wśród nas ludzie z krajów, w których dzieci umierają z głodu, w których chrześcijanie są okrutnie prześladowani. Są młodzi z regionów, gdzie do głosu dochodzi przemoc, gdzie rządzi ślepy terroryzm. Przynosimy ze sobą nasze lęki i rozczarowania, ale też tęsknoty i nadzieje, nasze pragnienie życia w świecie bardziej ludzkim, bardziej braterskim i solidarnym - przemawiał kard. Dziwisz.

Jego homilia została ciepło przyjęta przez wzruszonych wiernych. Błażej Strzelczyk, publicysta religijny z „Tygodnika Powszechnego”, zwraca uwagę, że kard. Dziwisz - dwa razy mówiąc o głodzie - przemawiał w duchu papieża Franciszka. - To Franciszek apeluje, by chrześcijanie angażowali się nie tylko w ewangelizowanie, ale też byli po stronie ludzi wykluczonych. Pozostaje mieć nadzieję, że ten chwiejący się świat nie zmarnuje przesłania ŚDM: niezgody na biedę i głód - komentuje Strzelczyk.

Teresa, która przyjechała z USA: - Ta msza była dla mnie niezwykła; to było jedno z najważniejszych i najgłębszych doświadczeń wspólnoty w moim życiu. To wydarzenie niezwykle mnie poruszyło.
Współpraca Piotr Ogórek

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

l
lolek WOJTYLA
TO BIEDA GDZIE TE DWA MILIONY OSZOŁOMÓW KATOLI == GRZYBEK FRAJERZE LICZ .. każda religia KŁAMIE ..
A
Asdf
Co za komentarz.
Rozspiewanie pielgrzymi...i takze z Syrii. Czyli jednak ci Syryjczycy sa ok. Tak wiec refjudzis lelkom.
a
aka
impreza wspaniała, Goście zachwycający ... ale ORGANIZATORZY musza się pozbierać. Sposób rozprowadzenia uczestników mszy na Błoniach wadliwy. Dwa potężne potoku przez 2 godziny wypływały z Podwala i Krupniczej pod Bagatele, walcząc między tramwajami o dostęp do Szewskiej (PO CO TE BARIERKI u wylotu ?) w kierunku rynku, poprzez planty na pl. Szczepański oraz pasem rowerowym w kierunku dworca. Dantejskie sceny w walce o wejście do tramwajów pod Bagatelą - gdzie skierowano wszystkie linie z 1. obwodnicy po zamknięciu ul. Franciszkańskiej. Do północy koszmar na Pawiej, totalna blokada wejścia na dworce PKP i RDA oraz przystanków MPK przy dworcu. Miotające się "tabuny" kolorowych pielgrzymów. Drobiazgiem już pozostają 1000 osobowe kolejki pod KEBAami, KFC, pierogów na Szewskiej jak też problemy z należytą obsługą "bonów żywieniowych" pielgrzymów w Staropolskiej na AB. ORGANIZATORZY TAK NIE MOZE BYĆ ! TO TRZEBA POPRAWIĆ NIEZWŁOCZNIE !
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska