We wtorek sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych zajęła się projektem zmian w Regulaminie Sejmu. Propozycje zmian przedstawił poseł PiS Jarosław Zieliński. Podczas głosowania 8 posłów poprało projekt bez poprawek, przeciw było 6, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Proponowane w projekcie PiS zmiany zakładają dodanie do Regulaminu Sejmu rozdziału dotyczącego postępowania w sprawach dotyczących stanów nadzwyczajnych. Jak napisano w projekcie, Sejm rozpatruje: rozporządzenie prezydenta o wprowadzeniu stanu wojennego; rozporządzenie prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego; wniosek prezydenta o wyrażenie zgody na przedłużenie stanu wyjątkowego; wniosek Rady Ministrów o wyrażenie zgody na przedłużenie stanu klęski żywiołowej.
Projekt zakłada m.in., że Sejm będzie głosował wniosek o przedłużenie stanu nadzwyczajnego zwykłą większością głosów, a w debacie ws. wprowadzenia lub przedłużenia stanu nadzwyczajnego nie będzie można składać wniosków o odroczenie czy zamknięcie posiedzenia.
- Projekt uchwały, który przedłożyliśmy wysokiemu Sejmowi ma na celu uzupełnienie tej luki. Dotychczas stany nadzwyczajne pod rządami obecnej konstytucji nie były wprowadzane, ale życie przyniosło nowe sytuacje i stworzyło potrzebę w związku z tym też trybu postępowania Sejmu wobec stanów nadzwyczajnych – tłumaczył Zieliński.
Opozycja krytykuje
Posłowie opozycji wskazywali, że zmiana Regulaminu ma służyć temu, aby zwykłą większością głosów sprawić, by na granicy polsko-białoruskiej nie mogło być dziennikarzy.
Posłanka Lewicy Katarzyna Kotula zgodziła się, że nie ma konstytucyjnego wymogu dotyczącego głosowania w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego, „ale to do czego próbujecie nas dzisiaj tutaj zachęcić to po prostu pójście na łatwiznę" .
Poseł Polski 2050 Wojciech Maksymowicz zgłosił cztery poprawki, jednak zostały odrzucone. Dotyczyły między innymi tego, że posłowie mieliby cały czas prawo do składania wniosków o przerwanie, odroczenie lub zamknięcie posiedzenie w trakcie rozpatrywania rozporządzenia o wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego.
